Strefa otwarta godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Strefa otwarta w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Strefa otwarta będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 29 maja 2025 (Czwartek)
16:01 Strefa otwarta - Obcokrajowcy w Polsce Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): W lubelskich uczelniach studiuje ponad 3 tys. cudzoziemców. To o jedną trzecią więcej niż w ub. roku. Większość z nich pochodzi z Ukrainy, ale są też liczne grupy z Tajwanu czy USA. W lubelskich uczelniach studiuje łącznie ponad trzy tysiące cudzoziemców. Ponad połowa pochodzi z Ukrainy, ale liczne grupy stanowią też studenci z Tajwanu czy USA. Ale obcokrajowcy w Lublinie to nie tylko studenci, ale także ludzie, którzy znaleźli tutaj miejsce do życia, pracę, sami stworzyli sobie miejsce pracy, przyjechali za miłością, stworzyli rodzinę etc.. W Lublinie już w 2015 roku żyły osoby mówiące w przynajmniej 75 językach. W Lublinie w grudniu 2019 roku zameldowanych było 5 004 cudzoziemek i cudzoziemców. najwięcej zameldowanych cudzoziemców pochodzi z Ukrainy, Białorusi, Tajwanu i Rosji. W Lublinie mieszkają również obywatele Chile, Meksyku, czy Hiszpanii. Co spowodowało, że ich miejscem na ziemi stała się Polska, Lublin?

Czas trwania: 24min. / 2024 / magazyn
Program TV na 30 maja 2025 (Piątek)
16:59 Strefa otwarta - odc.26 Logo TVP3 Białystok

Opis (streszczenie): Lekarz wobec życia i śmierci.

Czas trwania: 26min. / 2021 / magazyn
Reklama
21:00 Strefa otwarta - Mediacje Logo TVP3 Olsztyn

Opis (streszczenie): W tym odcinku mowa będzie o mediacjach. Gośćmi Anny Dudy są: Joanna Komorska, Małgorzata Kowalska i dr Agata Przylepa - Lewtak

Czas trwania: 24min. / 2025 / magazyn
Program TV na 31 maja 2025 (Sobota)
17:00 Strefa otwarta - Mediacje Logo TVP3 Olsztyn
Program TV na 1 czerwca 2025 (Niedziela)
15:20 Strefa otwarta - Mediacje Logo TVP3 Olsztyn
18:01 Strefa otwarta - Fake newsy Logo TVP3 Lublin

Opis (streszczenie): Przewijasz Facebooka, Instagrama, artykuły w wyszukiwarce i nagle natykasz się na tytuł mrożący krew w żyłach. Zwykle dotyczy on budzącego skrajne emocje, nośnego medialnie tematu, takiego jak śmierć znanej osoby, szczepienia w czasie pandemii, działania wojsk w okresie wojny czy wpływ technologii 5G na zdrowie człowieka. Sam komunikat potrafi zaś skutecznie zaskoczyć, obudzić lęki czy zmodyfikować światopogląd czytelnika. Dezinformacja i fake newsy to potężne narzędzia, które w świecie wirtualnym działają doskonale. Jak je rozpoznać, by skutecznie wystrzegać się ich negatywnego wpływu?Żyjemy otoczeni tysiącami mniej lub bardziej istotnych informacji. Każdego dnia dociera do nas tylko część z nich - i to za ich sprawą wyrabiamy sobie opinię o bieżących wydarzeniach oraz otaczającej nas rzeczywistości. Jednak w gąszczu tak licznych komunikatów zdarza się, że wiadomość, którą napotykamy, może budzić spore wątpliwości co do jej rzetelności. O fake newsach i dezinformacji słyszymy zresztą niemal codziennie - tym bardziej więc warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest to zjawisko, jak je rozpoznać, i co najistotniejsze - jak sobie z nim radzić.

Czas trwania: 24min. / 2024 / magazyn
Program TV na 4 czerwca 2025 (Środa)
17:48 Strefa otwarta - Studenci medycyny Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Z raportu Inkubatora Uniwersytetu Warszawskiego "JustStart2. Studiując w świecie niepewnego jutra: perspektywy, sprawczość i wizje przyszłości pokolenia Z", wynika, że młodzi ludzie są przyzwyczajeni do ciągłych zmian, chcą pracować i nie boją się ciężkiej pracy, ale ma ona być dla nich środkiem do celu, jakim jest ciekawe, aktywne i spełnione życie, a nie celem samym w sobie. I powinna być pasją. Nie chcą natomiast być liderami i brać odpowiedzialności za innych, co wynika z niskiej odporności psychicznej. Jak w kontekście studentów uczelni medycznych, wpłynie to na zawód, który planują wykonywać, np. lekarza?

Czas trwania: 24min. / 2024 / magazyn
Program TV na 5 czerwca 2025 (Czwartek)
16:01 Strefa otwarta - Studenci medycyny Logo TVP3 Wrocław
Program TV na 6 czerwca 2025 (Piątek)
17:00 Strefa otwarta Logo TVP3 Białystok
Czas trwania: 23min. / 2025 / magazyn
Program TV na 8 czerwca 2025 (Niedziela)
18:00 Strefa otwarta Logo TVP3 Lublin
Czas trwania: 24min. / 2025 / magazyn
Program TV na 11 czerwca 2025 (Środa)
17:48 Strefa otwarta - Talent Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Większość z nas nie ma świadomości, że posiada swoje unikalne, indywidualne talenty. To jest spowodowane tym, że cały system edukacji, nasza droga kształcenia, a także nasza kultura ukierunkowane są tak, by rzucać światło na nasze niedoskonałości, by je piętnować. W związku z tym wyrastamy w przekonaniu, że natura nie obdarzyła nas żadnym talentem. Za to o swoich brakach wiemy bardzo dużo. Każdy wie, wiemy bardzo dużo. Każdy wie, jakie ma wady, co jest jego słabością i nad czym szeroko pojmowany świat każe mu pracować, co ma wciąż poprawiać. W szkole w kółko poprawialiśmy - złe oceny, klasówki itd. Pamiętamy "krzyczące" kartki, testy zakreślone na czerwono. Tymczasem każdy - absolutnie każdy - z nas ma także swój mocny arsenał.

Czas trwania: 24min. / 2024 / magazyn
Reklama
Program TV na 12 czerwca 2025 (Czwartek)
16:01 Strefa otwarta - Talent Logo TVP3 Wrocław
Program TV na 13 czerwca 2025 (Piątek)
17:05 Strefa otwarta Logo TVP3 Białystok
Program TV na 15 czerwca 2025 (Niedziela)
18:00 Strefa otwarta Logo TVP3 Lublin
Program TV na 18 czerwca 2025 (Środa)
17:48 Strefa otwarta - Dom/mieszkanie Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): W miejscach dobrych do życia słychać śpiew ptaków, deszczówka wsiąka w ziemię, chodniki łączą ludzi, a domy są "na diecie". A jaki jest dom, jakie jest mieszkanie? Modułowe, funkcjonalne, piękne, dobrze doświetlone. A przecież kiedyś dla człowieka domem była cały świat, natura. Potrzebował tylko schować się przed deszczem, upałem albo zimnem. Potem wymagania rosły, czasami aż do 2000 metrów kwadratowych, podgrzewanego basenu i 12 sypialni. Co jest kluczem do stworzenia dobrej przestrzeni? Na czym polega nowoczesna urbanistyka, projektowanie miast i domów? Jakie wyzwania stoją dziś przed architektami?

Czas trwania: 24min. / 2024 / magazyn
Program TV na 19 czerwca 2025 (Czwartek)
16:01 Strefa otwarta - Dom/mieszkanie Logo TVP3 Wrocław
Program TV na 20 czerwca 2025 (Piątek)
17:00 Strefa otwarta Logo TVP3 Białystok
21:00 Strefa otwarta Logo TVP3 Olsztyn
Program TV na 21 czerwca 2025 (Sobota)
17:00 Strefa otwarta Logo TVP3 Olsztyn
Program TV na 22 czerwca 2025 (Niedziela)
15:20 Strefa otwarta Logo TVP3 Olsztyn
Program TV na 25 czerwca 2025 (Środa)
17:48 Strefa otwarta - Kim jest naukowiec dzisiaj? Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Odkrywali nieznane pierwiastki, bakterie, wirusy, szczepionki, teorie względności, lampy naftowe, spinacze, dynamit Kim jest naukowiec dzisiaj? Czy pasja odkrywania rodzi się w jakimś konkretnym momencie życia? W jaki sposób i przy pomocy jakich narzędzi, metod dzisiejszy naukowiec pracuje i szuka tego, czego jeszcze nie ma? Jakie przełożenie na rzeczywistość mają badania "in vitro". Ile z nich ma szansę wejść w fazę "in vivo"? I, co interesuje ludzkość chyba najbardziej, czy naukowcy odkryją kiedykolwiek lek na raka?

Czas trwania: 24min. / 2024 / magazyn
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) dla Strefa otwarta. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Strefa otwarta w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Strefa otwarta.

Poprzednie emisje Strefa otwarta w telewizji

Emisja Strefa otwarta miała miejsce:

2025-05-28 17:49 Strefa otwarta - Obcokrajowcy w Polsce Logo TVP3 Wrocław
2025-05-25 18:00 Strefa otwarta - Fake newsy Logo TVP3 Lublin
Reklama
2025-05-23 17:09 Strefa otwarta-odc.25 Logo TVP3 Białystok

Opis (streszczenie): STREFA OTWARTA ODC. 25 Temat: Umysł ścisły a umysł humanisty. Niektórzy badacze twierdzą, że preferencje do przedmiotów ścisłych, bądź humanistycznych wykształcają się już w łonie matki. Czy mamy zatem wpływ na to, jakim typem naukowca będzie nasze dziecko? Powszechnie znany podział na umysły ścisłe i humanistyczne uwidacznia się w momencie, gdy dziecko zaczyna swoją przygodę z edukacją. Zazwyczaj to zainteresowania dziecka i jego łatwość w rozwiązywaniu zadań z danego przedmiotu, jest argumentem decydującym przy wyborze profilu klasy. Naukowcy przestrzegają jednak przed takim uogólnieniem, sugerując, że inteligencja człowieka jest wieloraka, a każdy z nas posiada takie same zdolności, jednak w różnym stopniu nasilenia. Wyróżnia się parę rodzajów zdolności umysłowych, zwanych inteligencjami. Inteligencja językowa: Dziecko, które ma ją rozwiniętą, wyprzedza rówieśników techniką czytania i pisania. Cechuje go łatwość doboru odpowiedniego słownictwa, którym wyraża swoje myśli. Lubi czytać i chętnie pisze własne opowiadania. Jest to znak, że dziecko ma zadatki na pisarza, dziennikarza, copywritera, scenarzystę, albo PR - owca. Inteligencja matematyczno - logiczna: Rozwiązywanie zadań matematycznych i skomplikowanych łamigłówek przynosi dziecku radość i satysfakcję. Cechuje go spostrzegawczość i umiejętność wyciągania logicznych wniosków. Fizyk, matematyk, inżynier albo makler giełdowy to zawody, w których odnajdzie się najlepiej. Inteligencja wizualno - przestrzenna: Dziecko ma świetną orientację przestrzenną i z łatwością zapamiętuje kształty i obrazy. Fascynują je mapy, globus i sztuka, dlatego wymarzony zawód dla niego to pilot, architekt, grafik albo twórca gier komputerowych. Inteligencja cielesno - kinetyczna (ruchowa): Dziecko wykazuje się ponadprzeciętną sprawnością fizyczną i umiejętnością koordynacji ruchowej. Jeśli te umiejętności dobrze rozwinie, w przyszłości może zostać sportowcem, tancerzem albo choreografem. Inteligencja muzyczna: Dziecko uwielbia wsłuchiwać się w dźwięki, pragnie nauki gry na instrumentach i ma duże poczucie rytmu. Kompozytor, gitarzysta w zespole, albo producent muzyczny to zawód dla niego. Inteligencja przyrodnicza: Jeśli Twoje dziecko jest wrażliwe na los zwierząt i interakcja z nimi przychodzi mu z łatwością, oznacza to, że ma zadatki na ekologa, weterynarza lub projektanta ogrodów. Inteligencja interpersonalna: Dostrzeganie emocji i pragnień innych ludzi i właściwe ich interpretowanie to znak, że dziecko będzie w przyszłości dobrym nauczycielem, coach’em, terapeutą albo sprzedawcą. Inteligencja interpersonalna; Pewność siebie, świadomość własnych mocnych stron, słabości i celów to cechy idealnego polityka, filozofa, psychoterapeuty albo teologa. GOŚCIE PROGRAMU: dr hab. Barbara Bilewicz - Kuźnia dr hab. inż. Paweł Droździel

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn
2025-05-22 16:04 Strefa otwarta - Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): W dniu 11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, celebrując tym nieoceniony wkład kobiet w rozwój nauki, technologii i innowacji - od pionierskich odkryć historycznych po współczesne rewolucyjne rozwiązania, które kształtują naszą przyszłość. Polska ma w swojej historii wiele wybitnych kobiet, które przełamywały bariery i torowały drogę kolejnym pokoleniom naukowców. Ich determinacja i pasja do odkrywania nowych horyzontów sprawiły, że dziś możemy cieszyć się osiągnięciami, które kiedyś wydawały się niemożliwe. Dziedzictwo tych kobiet przypomina, że odwaga i innowacyjność nie znają granic płci. Kobiety w naukach humanistycznych nie dziwią jednak tak, jak kobiety w naukach ścisłych. A czy Einstein może być kobietą?

Czas trwania: 24min. / 2024 / magazyn
2025-05-21 17:50 Strefa otwarta - Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce Logo TVP3 Wrocław
2025-05-18 18:00 Strefa otwarta - Hejt Logo TVP3 Lublin

Opis (streszczenie): Termin hejt pochodzi z języka angielskiego (ang. hate to "nienawiść") i oznacza "obraźliwy lub agresywny komentarz zamieszczony w Internecie" (źródło: Słownik Języka Polskiego, https: //sjp.pl/hejt, dostęp 04.09.2021 r.). Hejtowanie może być rodzajem mowy nienawiści, albo bezmyślnym obrażaniem kogoś, deprecjonującym i nienawistnym. Często ten nienawistny komentarz jest wyrażony za pomocą słowa lub obrazu czy filmu, ale zawsze ma na celu zdyskredytowanie innej osoby. Jednocześnie hejt nie musi składać się z obelg, może też być pozbawiony zabarwienia emocjonalnego. Mimo to pozostaje hejtem. Ostatnio coraz częściej mówi się o hejcie także w przestrzeni offline. Należy więc uznać, że nośnikiem znaczenia tego wyrazu nie jest miejsce, w odniesieniu do którego go używany, ale sama treść komentarza. Pozorna anonimowość użytkowników powoduje, że zjawisko hejtingu jest szczególnie widoczne w internecie, dlatego w tym kontekście będzie tu ukazane. Narastanie problemu sygnalizował już 7 lat temu raport "Internetowa kultura obrażania?" Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (źródło: Włodarczyk J. , Mowa nienawiści w internecie w doświadczeniu polskiej młodzieży, w: "Dziecko krzywdzone. Teoria, badania, praktyka" 2014 nr 13(2), s. 3.). Zgodnie z jego wynikami 57% internautów uważało, że debata online przekracza granice kultury osobistej. Potencjalnie wszędzie tam, gdzie ktoś wyrazi swoją opinię, może pojawić się komentarz negatywny. Obrażanie, i wyzwiska w internecie mają także związek z rosnącą popularnością patoinfluenserów. Ze względu na powszechność i dostępność, hejt może dotknąć każdego, jednak szczególnie mocno odczuwają go dzieci i młodzież.

Czas trwania: 24min. / 2024 / magazyn
2025-05-18 15:20 Strefa otwarta - przywoływanie przeszłości Logo TVP3 Olsztyn

Opis (streszczenie): Program autorski Anny Dudy. jej gośćmi są: Ewa Grochowska, Piotr Wróbel, Marcin Sudziński i Robert Kuśmirowski, a tematem dzisiejszego odcinka jest przywoływanie przeszłości.

Czas trwania: 25min. / 2024 / magazyn
2025-05-17 17:00 Strefa otwarta - przywoływanie przeszłości Logo TVP3 Olsztyn
2025-05-16 21:00 Strefa otwarta - przywoływanie przeszłości Logo TVP3 Olsztyn
2025-05-16 16:59 Strefa otwarta-odc.24 Logo TVP3 Białystok

Opis (streszczenie): Magazyn publicystyczny

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn
2025-05-15 16:03 Strefa otwarta - Zawód: INFLUENCER Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): "Influenser" pochodzi z łacińskiego "influentia" i oznacza "wpływ". W świecie mediów społecznościowych to osoba wpływowa, która dzięki swojemu zasięgowi jest w stanie oddziaływać na ludzi. Początki określenia "influencer" sięgają roku 2001, w którym opublikowana została książka "Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka". Autor wymienił w niej sześć cech oddziałujących na wpływ, takich jak: autorytet społeczny, wiarygodność, oddanie i konsekwentne działanie. Badanie SW Research z kwietnia 2022 wykazało, że zawód influencera jest jednym z najgorzej społecznie poważanych zawodów w Polsce. Wiąże się to z różnego rodzaju patologiami, m.in. promowaniem bezwartościowych treści, pogoni za sukcesem, przekraczaniem zasad moralnych. A jednak oglądalność ich vlogów bije rekordy. Kim jest influencer? Na czym zarabia?

Czas trwania: 24min. / 2024 / magazyn
2025-05-14 17:48 Strefa otwarta - Zawód: INFLUENCER Logo TVP3 Wrocław
Reklama
2025-05-11 18:00 Strefa otwarta - Hejt Logo TVP3 Lublin
2025-05-09 17:00 Strefa otwarta-odc.23 Logo TVP3 Białystok

Opis (streszczenie): STREFA OTWARTA ODC. 23 TAJEMNICE LUDZKIEGO MÓZGU W ostatnim dziesięcioleciu, w szczególności, zaawansowane technologie do podglądu aktywności mózgu potwierdziły, że poszczególne funkcje występują w określonych miejscach. Na przykład, neuronowy adres, pod którym zapamiętujesz, chociażby, numeru telefonu, jest inny od tego, gdzie zapamiętujesz twarz. Tak samo, przypomnienie sobie słynnej twarzy angażuje inne części mózgu niż zapamiętanie tej należącej do najlepszego przyjaciela. Jednak coraz bardziej bardziej oczywisty staje się fakt, że funkcji poznawczych nie da rady opisać jak miast na mapie. Określona praca umysłowa może zaangażować skomplikowaną sieć układów, które w różnym stopniu wchodzą w interakcję z innymi w ramach całego mózgu - nie jak części w maszynie, ale jak instrumenty w orkiestrze symfonicznej łączące barwę, głośność i rezonans, aby stworzyć szczególny efekt muzyczny. Do niedawna uszkodzone mózgi stanowiły najlepsze źródło informacji o miejscach realizacji normalnych funkcji poznawczych. Żołnierz walczący w I Wojnie Światowej z małą raną postrzałową z tyłu głowy mógł, na przykład, utracić część pola widzenia w wyniku uszkodzenia kory wzrokowej. Ofiara udaru może widzieć nosy, oczy i usta, ale nie być w stanie złożyć ich w twarz, co pokazuje, że rozpoznawanie twarzy to oddzielna funkcja, za którą odpowiada rejon kory zniszczony przez udar. W latach pięćdziesiątych XX wieku amerykański neurochirurg Wilder Penfield zastosował elektrody i bezpośrednio stymulował punkty na mózgach setek pacjentów z padaczką, gdy byli świadomi podczas operacji. Penfield odkrył, że każda z części ciała jest wyraźnie odwzorowana w pasie kory po przeciwnej stronie mózgu. Na przykład, prawa stopa reagowała na łagodny wstrząs przyłożony do punktu w lewej korze ruchowej przyległej do tej, która powodowała podobną reakcję prawej nogi. Stymulowanie innych miejsc na powierzchni kory może przywołać specyficzny smak, żywe wspomnienie z dzieciństwa lub fragment dawno zapomnianej melodii. Stymulowanie mózgu i jego plastyczność odkryła dr Marian Diamond, ta, która badał mózg Einsteina. Co wiemy, a czego nie wiemy o organie, który umożliwia nam poznawanie świata? GOŚCIE PROGRAMU: dr n. med. Artur Kochański - psychiatra lek. Michał Brzozowski - neurochirurg

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn
2025-05-08 16:05 Strefa otwarta - Czym jest piękno Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Czym jest piękno? Kanony piękna. Anna Duda rozmawia o nich z dr hab. Agnieszką Bender, prof. KUL i dr hab. Piotrem Majewskim, prof. UMCS.

Czas trwania: 24min. / 2024 / magazyn
2025-05-07 17:49 Strefa otwarta - Czym jest piękno Logo TVP3 Wrocław
2025-05-04 18:00 Strefa otwarta - Studenci medycyny Logo TVP3 Lublin
2025-05-02 16:59 Strefa otwarta-odc.22 Logo TVP3 Białystok

Opis (streszczenie): STREFA OTWARTA ODC. 22 Temat: Ten obcy/swój? Polacy marzą o tym, żeby przeprowadzić się do Niemiec, Niemcy do Szwajcarii, a Francuzi do Kanady. Nie tylko zresztą oni, ale również mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Meksyku i 27 innych krajów. Z raportu przygotowanego przez serwis Remitly wynika, że Kanada jest ziemią obiecaną dla wielu ludzi. Oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa, może pochwalić się niską stopą bezrobocia, ma przyjaznych mieszkańców i zachwycające krajobrazy. Integracja imigrantów ze społeczeństwem przyjmującym, od momentu rozpoczęcia masowych migracji z Europy do Ameryki (w drugiej połowie XIX wieku), stanowiła ważny problem poznawczy i praktyczny. Wielokrotnie podejmowano w nauce próby jej ujęcia w teoretyczne ramy, które często redefiniowano i zmieniano stosownie do zmian sytuacji migracyjnej i do historii krajów gościnnych. Wokół samego terminu integracja narosło wiele wątpliwości związanych z jego wieloznacznością, podobną do historii innych pojęć w naukach społecznych. Trudności wiążą się także z jego publicznym używaniem, polityczno - ideologicznym obciążeniem oraz stosowaniem w gorących emocjonalnie debatach publicznych. A może tylko krótki pobyt w obcym kraju? Być ambasadorem swojego kraju na poziomie mikro i w skali makro? Goście programu: dr hab. Agnieszka Bender i Jakub Kołodyński

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn
2025-04-30 17:45 Strefa otwarta - Zanieczyszczenie światłem Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): STREFA OTWARTA ODC. 70 ZANIECZYSZCZENIE ŚWIATŁEM Zanieczyszczenie światłem jest obecnie jednym z coraz częściej zauważanych problemów ekologicznych i zdrowotnych. Podejmuje się wysiłki mające na celu kontrolowanie i ograniczanie jego zasięgu i skutków, poprzez zastosowanie bardziej efektywnych i ekologicznych technologii oświetleniowych, regulacje prawne oraz edukację społeczeństwa w zakresie rozważnego korzystania ze światła w nocy. Ostatecznym celem jest przywrócenie ciemnego, nocnego nieba jako cennego zasobu, który warto chronić dla przyszłych pokoleń. Urbanizacja jest dziś jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozprzestrzenienia zanieczyszczenia świetlnego. Proces urbanizacji polega w głównej mierze na wzroście liczby i powierzchni miast na ziemi, przyroście ich populacji, a także rozbudowie i rozwoju typowo miejskiej infrastruktury. Na obszarach miejskich zanieczyszczenie świetlne jest zatem szczególnie intensywne. Skutkuje ono nie tylko utrudnieniami w obserwacjach astronomicznych (a w wielu przypadkach całkowicie je uniemożliwia), ale również wpływa negatywnie na zdrowie mieszkańców - zbyt jasne noce mogą zakłócać rytm snu i wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne ludzi.

Czas trwania: 24min. / 2023 / magazyn
2025-04-27 18:00 Strefa otwarta - Studenci medycyny Logo TVP3 Lublin
2025-04-25 17:00 Strefa otwarta-odc.21 Logo TVP3 Białystok

Opis (streszczenie): Nawet dzieci nie wyobrażają sobie świata, w którym króluje prawda. Naukowcy dowodzą, że kłamstwo jest po prostu wpisane w naszą egzystencję.

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn
2025-04-24 16:03 Strefa otwarta - Kim jest naukowiec dzisiaj? Logo TVP3 Wrocław
2025-04-23 17:48 Strefa otwarta - Kim jest naukowiec dzisiaj? Logo TVP3 Wrocław
2025-04-20 15:30 Strefa otwarta - Jak przepracować deficyty z dzieciństwa Logo TVP3 Olsztyn

Opis (streszczenie): Wielu ludzi ma nie do końca udane dzieciństwo, przez co wchodzi w dorosłość z różnymi deficytami. Im są one większe, tym trudniej realizować się w życiu. Jeśli braki były poważne albo trwały przez okres całego dzieciństwa, bez terapii trudno będzie sobie poradzić, bo człowiek sam ich nie zobaczy. Wprawdzie czuje, że coś jest nie tak, np. nie może poczuć spełnienia w tej czy innej dziedzinie, ale nie jest w stanie określić, dlaczego tak się dzieje. Najpierw dobrze jest zastanowić się, na jakim etapie rozwoju człowieka wystąpiły te deficyty, czy istniały już od początku życia dziecka. Tym, co determinuje nasze relacje czy życie emocjonalne, jest tzw. pozabezpieczny styl przywiązania, który kształtuje się mniej więcej do drugiego roku życia. Właśnie wtedy tworzy się matryca, którą człowiek będzie powielał w dalszym życiu, w relacjach z innymi. Kolejne ważne pytanie: czy na późniejszym etapie życia, tak do szóstego roku, wystąpiło jakieś traumatyczne zdarzenie? Ktoś umarł, zginął czy też matka wyjechała za granicę i na parę lat zostawiła dziecko? Różnie pracuje się z pacjentami w zależności od tego, w jakim momencie ich życia pojawił się określony deficyt. Można tu odwołać się do teorii psychologa Erika H. Eriksona, który twierdził, że w psychospołecznym rozwoju przechodzimy przez kolejne etapy, w których mamy określone zadania do wykonania. W zależności od tego, jak je rozwiążemy, wchodzimy w następny etap z zasobem bądź z deficytem. Na terapii wspólnie z pacjentem psychoterapeuci próbują więc najpierw ustalić, jak potoczyły się te tzw. kryzysy rozwojowe. Często o ich przebiegu decydują pewne modele i zasady obowiązujące w danej rodzinie. One często uaktywniają się, dopiero kiedy wchodzimy w nowe społeczne role (męża/żony, rodzica). Niestety nie zawsze to, co dały nam poprzednie pokolenia, jest przydatne w dzisiejszej rzeczywistości. Nie zawsze też mamy kontrolę nad tym, co w sposób werbalny lub pozawerbalny przekazujemy kolejnym pokoleniom. wygarnianie prawdy, wylewanie żalu oraz konfrontacja z rodzicem po latach nie mają jednak sensu. Trzeba się liczyć z tym, że nie usłyszymy nawet słowa "przepraszam". Nawet jeżeli przyjmiemy optymistyczny wariant, że istnieje 10 proc. rodziców, którzy potrafią powiedzieć swojemu dorosłemu dziecku: "Przepraszam, nie chciałam/łem cię skrzywdzić" - być może przyniesie nam to jakąś ulgę, ale niewiele zmieni w aktualnej sytuacji. Czasu nie da się cofnąć. Sami musimy zadbać o to, żeby nasz wewnętrzny rodzic nauczył się dobrze karmić nasze wewnętrzne dziecko. Biologiczni rodzice już tego nie zrobią.

Czas trwania: 24min. / 2024 / magazyn
2025-04-19 17:15 Strefa otwarta - STREFA OTWARTA Co świętujemy w Święto Zmartwychwstania Pańskiego? Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Temat: Co świętujemy w Święto Zmartwychwstania Pańskiego?

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn
2025-04-19 17:00 Strefa otwarta - Jak przepracować deficyty z dzieciństwa Logo TVP3 Olsztyn
2025-04-18 21:00 Strefa otwarta - Jak przepracować deficyty z dzieciństwa Logo TVP3 Olsztyn
2025-04-16 17:47 Strefa otwarta - Mediacje Logo TVP3 Wrocław
2025-04-13 18:00 Strefa otwarta - Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce Logo TVP3 Lublin

Strefa otwarta gdzie obejrzeć?

Strefa otwarta można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Wrocław

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2025 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry