Emisja Strefa otwarta będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 16 kwietnia 2025 (Środa)Opis (streszczenie): W tym odcinku mowa będzie o mediacjach. Gośćmi Anny Dudy są: Joanna Komorska, Małgorzata Kowalska i dr Agata Przylepa - Lewtak
Czas trwania: 24min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): Wielu ludzi ma nie do końca udane dzieciństwo, przez co wchodzi w dorosłość z różnymi deficytami. Im są one większe, tym trudniej realizować się w życiu. Jeśli braki były poważne albo trwały przez okres całego dzieciństwa, bez terapii trudno będzie sobie poradzić, bo człowiek sam ich nie zobaczy. Wprawdzie czuje, że coś jest nie tak, np. nie może poczuć spełnienia w tej czy innej dziedzinie, ale nie jest w stanie określić, dlaczego tak się dzieje. Najpierw dobrze jest zastanowić się, na jakim etapie rozwoju człowieka wystąpiły te deficyty, czy istniały już od początku życia dziecka. Tym, co determinuje nasze relacje czy życie emocjonalne, jest tzw. pozabezpieczny styl przywiązania, który kształtuje się mniej więcej do drugiego roku życia. Właśnie wtedy tworzy się matryca, którą człowiek będzie powielał w dalszym życiu, w relacjach z innymi. Kolejne ważne pytanie: czy na późniejszym etapie życia, tak do szóstego roku, wystąpiło jakieś traumatyczne zdarzenie? Ktoś umarł, zginął czy też matka wyjechała za granicę i na parę lat zostawiła dziecko? Różnie pracuje się z pacjentami w zależności od tego, w jakim momencie ich życia pojawił się określony deficyt. Można tu odwołać się do teorii psychologa Erika H. Eriksona, który twierdził, że w psychospołecznym rozwoju przechodzimy przez kolejne etapy, w których mamy określone zadania do wykonania. W zależności od tego, jak je rozwiążemy, wchodzimy w następny etap z zasobem bądź z deficytem. Na terapii wspólnie z pacjentem psychoterapeuci próbują więc najpierw ustalić, jak potoczyły się te tzw. kryzysy rozwojowe. Często o ich przebiegu decydują pewne modele i zasady obowiązujące w danej rodzinie. One często uaktywniają się, dopiero kiedy wchodzimy w nowe społeczne role (męża/żony, rodzica). Niestety nie zawsze to, co dały nam poprzednie pokolenia, jest przydatne w dzisiejszej rzeczywistości. Nie zawsze też mamy kontrolę nad tym, co w sposób werbalny lub pozawerbalny przekazujemy kolejnym pokoleniom. wygarnianie prawdy, wylewanie żalu oraz konfrontacja z rodzicem po latach nie mają jednak sensu. Trzeba się liczyć z tym, że nie usłyszymy nawet słowa "przepraszam". Nawet jeżeli przyjmiemy optymistyczny wariant, że istnieje 10 proc. rodziców, którzy potrafią powiedzieć swojemu dorosłemu dziecku: "Przepraszam, nie chciałam/łem cię skrzywdzić" - być może przyniesie nam to jakąś ulgę, ale niewiele zmieni w aktualnej sytuacji. Czasu nie da się cofnąć. Sami musimy zadbać o to, żeby nasz wewnętrzny rodzic nauczył się dobrze karmić nasze wewnętrzne dziecko. Biologiczni rodzice już tego nie zrobią.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Temat: Co świętujemy w Święto Zmartwychwstania Pańskiego?
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Odkrywali nieznane pierwiastki, bakterie, wirusy, szczepionki, teorie względności, lampy naftowe, spinacze, dynamit Kim jest naukowiec dzisiaj? Czy pasja odkrywania rodzi się w jakimś konkretnym momencie życia? W jaki sposób i przy pomocy jakich narzędzi, metod dzisiejszy naukowiec pracuje i szuka tego, czego jeszcze nie ma? Jakie przełożenie na rzeczywistość mają badania "in vitro". Ile z nich ma szansę wejść w fazę "in vivo"? I, co interesuje ludzkość chyba najbardziej, czy naukowcy odkryją kiedykolwiek lek na raka?
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Magazyn publicystyczny
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): STREFA OTWARTA ODC. 70 ZANIECZYSZCZENIE ŚWIATŁEM Zanieczyszczenie światłem jest obecnie jednym z coraz częściej zauważanych problemów ekologicznych i zdrowotnych. Podejmuje się wysiłki mające na celu kontrolowanie i ograniczanie jego zasięgu i skutków, poprzez zastosowanie bardziej efektywnych i ekologicznych technologii oświetleniowych, regulacje prawne oraz edukację społeczeństwa w zakresie rozważnego korzystania ze światła w nocy. Ostatecznym celem jest przywrócenie ciemnego, nocnego nieba jako cennego zasobu, który warto chronić dla przyszłych pokoleń. Urbanizacja jest dziś jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozprzestrzenienia zanieczyszczenia świetlnego. Proces urbanizacji polega w głównej mierze na wzroście liczby i powierzchni miast na ziemi, przyroście ich populacji, a także rozbudowie i rozwoju typowo miejskiej infrastruktury. Na obszarach miejskich zanieczyszczenie świetlne jest zatem szczególnie intensywne. Skutkuje ono nie tylko utrudnieniami w obserwacjach astronomicznych (a w wielu przypadkach całkowicie je uniemożliwia), ale również wpływa negatywnie na zdrowie mieszkańców - zbyt jasne noce mogą zakłócać rytm snu i wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne ludzi.
Czas trwania: 24min. / 2023 / magazynEmisja Strefa otwarta miała miejsce:
Opis (streszczenie): W dniu 11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce, celebrując tym nieoceniony wkład kobiet w rozwój nauki, technologii i innowacji - od pionierskich odkryć historycznych po współczesne rewolucyjne rozwiązania, które kształtują naszą przyszłość. Polska ma w swojej historii wiele wybitnych kobiet, które przełamywały bariery i torowały drogę kolejnym pokoleniom naukowców. Ich determinacja i pasja do odkrywania nowych horyzontów sprawiły, że dziś możemy cieszyć się osiągnięciami, które kiedyś wydawały się niemożliwe. Dziedzictwo tych kobiet przypomina, że odwaga i innowacyjność nie znają granic płci. Kobiety w naukach humanistycznych nie dziwią jednak tak, jak kobiety w naukach ścisłych. A czy Einstein może być kobietą?
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): STREFA OTWARTA Dlaczego bardziej podoba nam się szczupła sylwetka?
Czas trwania: 22min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): W miejscach dobrych do życia słychać śpiew ptaków, deszczówka wsiąka w ziemię, chodniki łączą ludzi, a domy są "na diecie". A jaki jest dom, jakie jest mieszkanie? Modułowe, funkcjonalne, piękne, dobrze doświetlone. A przecież kiedyś dla człowieka domem była cały świat, natura. Potrzebował tylko schować się przed deszczem, upałem albo zimnem. Potem wymagania rosły, czasami aż do 2000 metrów kwadratowych, podgrzewanego basenu i 12 sypialni. Co jest kluczem do stworzenia dobrej przestrzeni? Na czym polega nowoczesna urbanistyka, projektowanie miast i domów? Jakie wyzwania stoją dziś przed architektami?
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): KIicz. W słowniku terminologicznym sztuk pięknych wydanym w 1976 r. pod hasłem kicz widnieje definicja: nazwa potoczna określająca lichy, bezwartościowy wytwór sztuk plastycznych lub literackich.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Program autorski Anny Dudy. jej gośćmi są: Ewa Grochowska, Piotr Wróbel, Marcin Sudziński i Robert Kuśmirowski, a tematem dzisiejszego odcinka jest przywoływanie przeszłości.
Czas trwania: 25min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): "Influenser" pochodzi z łacińskiego "influentia" i oznacza "wpływ". W świecie mediów społecznościowych to osoba wpływowa, która dzięki swojemu zasięgowi jest w stanie oddziaływać na ludzi. Początki określenia "influencer" sięgają roku 2001, w którym opublikowana została książka "Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka". Autor wymienił w niej sześć cech oddziałujących na wpływ, takich jak: autorytet społeczny, wiarygodność, oddanie i konsekwentne działanie. Badanie SW Research z kwietnia 2022 wykazało, że zawód influencera jest jednym z najgorzej społecznie poważanych zawodów w Polsce. Wiąże się to z różnego rodzaju patologiami, m.in. promowaniem bezwartościowych treści, pogoni za sukcesem, przekraczaniem zasad moralnych. A jednak oglądalność ich vlogów bije rekordy. Kim jest influencer? Na czym zarabia?
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Podmiotowość jest pojęciem charakterystycznym dla koncepcji człowieka w ujęciu psychologii poznawczej i humanistycznej. Na gruncie pedagogiki i psychologii uważa się, że podmiotowość oznacza to, że człowiek jest kimś, posiada określoną tożsamość, która go wyróżnia od innych, a jego własna działalność zależy w znacznym stopniu od niego samego. Podmiotowość wiąże się więc z przydzielaniem określonej możliwości rozwiązywania własnych problemów, swobodnego twórczego działania. Edukacja jest wzajemnym wywieraniem wpływów dwóch partnerów - nadawcy i odbiorcy, nauczyciela, wychowawcy i ucznia. Aby oddziaływanie było skuteczne, musi zachodzić taki proces, w którym odbierając wpływ wychowawczy, wychowanek staje się źródłem wpływu na wychowawcę.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): W adopcji chodzi o to, żeby dać dziecku nowy, możliwie najlepszy dom, a nie zaspokajać potrzeby bezdzietnych par. To oczywiście czas biegania po lekarzach, szkoleń, spotkań z psychologami i pedagogami, zbierania dokumentów, co nie jest jakimś wielkim wyzwaniem i nie powinno też specjalnie dziwić. Kandydaci na rodziców adopcyjnych muszą być rzetelnie zweryfikowani, co ma na celu zabezpieczenie dziecka. Pewnym problemem może być to, że nie ma ujednoliconej procedury. W praktyce oznacza to, że różne ośrodki w różnych miastach mogą żądać innych dokumentów. Najgorsze jednak zaczyna się po uzyskaniu uprawnień - chodzi o czas oczekiwania na telefon z ośrodka. Można go dostać nawet po kilku latach. Dzieci odbierane są z biologicznych rodzin ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia. Głównymi przyczynami są: patologia w rodzinie, alkohol, narkotyki, przemoc, a nie, jak zdarza się słyszeć, bieda. Warto podkreślić, że bieda jest wtórna, jest następstwem nałogów i źle funkcjonujących rodzin. Bardzo często są to dzieci z alkoholowym zespołem płodowym (FAS), bo ich matki podczas ciąży piły. Dużą grupę stanowią też dzieci, które od urodzenia nie dostawały wystarczająco dużo uwagi i miłości. Nikt ich nie przytulał, nie brał na ręce, leżały i płakały w łóżeczku, doświadczały długotrwałego stresu. Już w łonie matki w organizmach takich dzieci wydzielał się kortyzol, hormon stresu, który może powodować trwałe uszkodzenia w częściach mózgu odpowiedzialnych za regulację emocji. Z takimi zaburzeniami dzieci trafiają do systemu pieczy zastępczej albo do rodzin adopcyjnych. Gdy w domu istnieje sytuacja kryzysowa, dziecko zostaje z niego zabrane. Założeniem jest, że te poniżej dziesiątego roku życia trafiają do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, a starsze umieszczane są w placówkach. W tym czasie rodzice biologiczni, którzy nie wywiązali się z obowiązków wychowawczych, dostają zazwyczaj półtora roku na ewentualne "ogarnięcie" sytuacji życiowej, pozbieranie się - co jest często okresem z perspektywy dziecka zbyt długim. Oczywiście zawsze trzeba dać rodzicom biologicznym szansę, to bardzo często są ludzie, którzy sami nie otrzymali wystarczającej uwagi i miłości od swoich bliskich. Niestety, zdecydowana większość to rodziny dotknięte patologią wielopokoleniowo, które nie umieją wyjść z tego zaklętego kręgu. Jeśli sąd nie widzi szans na poprawę, to sytuacja dziecka powinna po półtora roku się wyjaśnić, a ono samo - trafić do adopcji. Ale często jest to tylko cyfra na papierze, obietnica bez pokrycia. A oczekiwanie na adopcję ciągnie się w nieskończoność. Dziecko zawsze kocha swoich rodziców, nawet najbardziej patologicznych. Nawet takich, którzy biją czy przykuwają do kaloryfera. Według badań pieczą zastępczą objętych jest prawie 75 tysięcy polskich dzieci, z czego 16 tysięcy mieszka w domach dziecka, reszta jest objęta jakąś formą pieczy zastępczej. W ciągu roku w Polsce odbywa się średnio od 2, 5 do 3 tysięcy adopcji. Jednym z ważniejszych celów należących do ośrodków powinno być więc urealnienie obrazu rodzicielstwa adopcyjnego. Pokazanie, że takie dzieci mogą wymagać dużo większej uwagi, cierpliwości, zrozumienia, wybaczania niż biologiczne potomstwo. Nie chodzi o to, żeby zniechęcać, tylko odpowiednio przygotować. Im rodzice bardziej świadomi, tym bardziej gotowi.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): STREFA OTWARTA ODC. 78 DERMATOLOGIA ESTETYCZNA I CHIRURGIA PLASTYCZNA CZY DZISIAJ TO JEDYNIE ZABIEGI BEAUTY?Dermatologia estetyczna i chirurgia plastyczna kojarzą się dzisiaj prawie wyłącznie z zabiegami beauty - operacja nosa, biustu, liposukcja, kwasy, wypełniacze. Tymczasem obie te dziedziny medycyny służą człowiekowi w sytuacjach, kiedy funkcje ciała, organów zewnętrznych są zaburzone w wyniku wrodzonej bądź nabytej dysfunkcji (wypadek komunikacyjny, pożar). Inne sytuacje to te związane z wyglądem odbiegającym od normy, a zaburzającym codzienne funkcjonowanie, związane z dużym obciążeniem psychicznym. To wypadki głęboko uzasadnione, gdzie odbywa się rekonstrukcja piersi po mastektomii, odbudowa ubytku w skórze np. po wypadku, czy choćby likwidacja blizn pooparzeniowych.
Czas trwania: 24min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): STREFA OTWARTA ODC. 72 PRZEJŚCIE ZE ŚMIERCI DO ŻYCIA
Czas trwania: 24min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Miłość bez bliskości i intymności nie istnieje. Na wszystkich poziomach: emocjonalnym, cielesnym i duchowym - lub przynajmniej na jednym z nich - naturalnie i odruchowo dążymy do bliskości. Bierze się to z głębokiej potrzeby, by przynajmniej jedna osoba na tym świecie wiedziała o nas wszystko i mimo to nas kochała, a przynajmniej akceptowała. I żebyśmy my kochali jakąś drugą osobę, mimo że wiemy o niej wszystko. Tak więc w związku umieszczamy nasze głębokie pragnienie bycia kochanym bezwarunkowo, absolutnie. Na tym się zasadza dążenie do bliskości i tym jest prawdziwa bliskość. Ale możność obdarzenia kogoś absolutną miłością jest równoznaczna z tym, co nazywa się przebudzeniem. W relacjach międzyludzkich manifestuje się ono tym, że umiemy wybaczać i kochać innych, ale i siebie mimo wszystko. Niestety, niewielu z nas uświadamia sobie, jak głębokie wyzwanie jest uwikłane w miłość. Nie traktuje więc jej jako wehikułu duchowego treningu. A ci, którzy sobie to uświadamiają i podejmują wyzwanie, przekonują się, że to chyba najtrudniejsza z duchowych ścieżek.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): W lubelskich uczelniach studiuje ponad 3 tys. cudzoziemców. To o jedną trzecią więcej niż w ub. roku. Większość z nich pochodzi z Ukrainy, ale są też liczne grupy z Tajwanu czy USA. W lubelskich uczelniach studiuje łącznie ponad trzy tysiące cudzoziemców. Ponad połowa pochodzi z Ukrainy, ale liczne grupy stanowią też studenci z Tajwanu czy USA. Ale obcokrajowcy w Lublinie to nie tylko studenci, ale także ludzie, którzy znaleźli tutaj miejsce do życia, pracę, sami stworzyli sobie miejsce pracy, przyjechali za miłością, stworzyli rodzinę etc.. W Lublinie już w 2015 roku żyły osoby mówiące w przynajmniej 75 językach. W Lublinie w grudniu 2019 roku zameldowanych było 5 004 cudzoziemek i cudzoziemców. najwięcej zameldowanych cudzoziemców pochodzi z Ukrainy, Białorusi, Tajwanu i Rosji. W Lublinie mieszkają również obywatele Chile, Meksyku, czy Hiszpanii. Co spowodowało, że ich miejscem na ziemi stała się Polska, Lublin?
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Czy człowiek jest z natury dobry? Od dzieciństwa uczymy się, że nie wolno krzywdzić innych. Z czasem norma dbałości o dobro innych staje się dla nas tak oczywista jak to, że słońce świeci. Jednak słońce świeci i świecić będzie, natomiast ludzie ceniący wartości i normy społeczne, posiadający opinię uczciwych, prawych i dobrych, często zachowują się niemoralnie. Dlaczego? Zwolennicy koncepcji społecznego uczenia się norm obwiniają niedostatki w procesie wychowania i socjalizacji. Według ich opinii, albo ktoś nie nauczył się w stopniu wystarczającym standardów życia z innymi ludźmi, albo nauczył się standardów niewłaściwych. Często winą za niewłaściwe zachowania dziecka obarcza się jego otoczenie społeczne. Z perspektywy psychologów zajmujących się wpływem społecznym winę za czyjeś niemoralne zachowania ponoszą różnego rodzaju czynniki i naciski sytuacyjne, np. naciski członków grupy, socjotechniki. Naciski sytuacyjne w połączeniu z ogólnikowością i abstrakcyjnością norm moralnych oraz zdolnością ludzi do wybiórczego spostrzegania sytuacji społecznych prowadzą niekiedy do wyłączenia moralnych mechanizmów samokontroli zachowania. W ten sposób wyjaśnia się między innymi wyniki głośnych eksperymentów Stanley’a Milgrama nad uleganiem wobec autorytetu i Philipa Zimbardo nad depersonalizacją jako powodem okrucieństwa strażników więziennych. Czy to jednak pełne uzasadnienie? Dr Małgorzata Sitarczyk bada sylwetki psychologiczne nieletnich sprawców zabójstw. Ekstremalnie. I jakkolwiek badani ujawniają wszelkie symptomy niedostosowania społecznego, tak trudno dokonać już uogólnień w odniesieniu do rozwoju intelektualnego, czy cech osobowości. Czy człowiek jest z natury dobry? Skrytykowałby mnie Kant, który twierdził: Pytanie, czy człowiek jest istota z natury dobra czy zła, jest wiec równie bezsensowne, jak na przykład pytanie, czy jest on raczej istota widzaca, słyszaca czy myslaca. Ale już inaczej Rousseau i Hobes. Spór o nature ludzka ma w filozofii bogata, siegajaca niemal poczatków jej powstania tradycje. Wsród wielu stanowisk w tym sporze zwracaja szczególna uwage nowozytne koncepcje Tomasza Hobbesa i Jana Jakuba Rousseau. Dzieje sie tak z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, dostarczaja opisu człowieka w stanie natury i ukazuja proces wydobywania sie z niego, tworzenia społeczenstwa, cywilizacji i kultury. Po drugie, odpowiadaja na pytanie o korzenie ludzkiego dobra i zła, a takze silnie wartosciuja nature i kulture. Po trzecie, w wielu aspektach sa to koncepcje przeciwstawne, dlatego tez ich zderzenie niesie ze soba wysoka wartosc poznawcza. I wreszcie po czwarte, znaczaco oddziałały nie tylko na dyskurs antropologiczny, lecz miały wpływ na koncepcje społeczne, polityczne, wychowawcze i estetyczne. A zatem? GOŚCIE PROGRAMU: dr Małgorzata Sitarczyk dr hab. Agnieszka Lekka - Kowalik
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Dziecko się rodzi i nieodwołalnie jest kobietą lub mężczyzną My, rodzice, wpływamy na jego rozumienie kobiecości, męskości. Kochamy swoje dzieci niezależnie od płci - to oczywiste. Ale czy tak samo powinniśmy wychowywać córkę jak syna? Wychowanie chłopca i dziewczynki musi się różnić, chociażby z powodu odmiennej budowy mózgu, która warunkuje inne zachowania już u niemowlęcia. Dziewczynki skupiają się na twarzach, uważniej słuchają. Chłopca bardziej interesuje otoczenie, dlatego szuka przedmiotów, więcej manipuluje rękami, jest bardziej ruchliwy. Dziewczynki, a potem kobiety, są bardziej wrażliwe na dotyk i przez to łatwiej je uspokoić przez przytulenie, chłopca natomiast odwracając uwagę. Tak jest najczęściej. Dziewczynki dostają większe przyzwolenie społeczne na płacz, na okazywanie uczuć. Chłopcom od dzieciństwa się mówi: "Nie płacz, nie jesteś babą". Chłopców chcemy wychować na twardzieli. To błędny stereotyp. Skutek? Potem kobiety oczekują od mężczyzn okazywania uczuć, a oni tego nie potrafią, bo jako chłopcy odebrali naukę: "Nie wypada być wrażliwym". Każde dziecko musi znaleźć ujście swoich emocji. Czasami trzeba dać się dziecku wypłakać. Dać czas, by wyrzuciło złe emocje. Warto urządzić w domu kącik z zabawkami, w którym maluch czuje się bezpieczne i ma poczucie, że może coś w nim przeżyć. Z psychologami i pedagogami rozmawiamy o wychowaniu dziecka w odniesieniu do jego płciowości.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): STREFA OTWARTA odcinek 15 Temat: Misje. Czym jest dzisiaj misyjne oddanie człowieka drugiemu człowiekowi? Misja, z języka łacińskiego (mitto, mittere) oznacza posyłać. Misje to w swoim założeniu działalność przedstawicieli danej religii w celu rozpowszechnienia swoich wierzeń. To jedno z zadań chrześcijaństwa - nieść Boga ludziom tam, gdzie Go nie znają. Ci, którzy nieśli wiarę innym, mieli się kierować zasadą Badajcie każdą sprawę, a co dobre, to zachowujcie. Po raz pierwszy temat misji pojawia się już w Ewangelii. Pan Jezus powołuje apostołów do pełnienia misji. Działaność misyjna pojawia się potem na Soborze Jerozolimskim, gdzie podjęto decyzję o metodzie inkulturacji. W kolejnych wiekach misjonarze zaczynaja swoją działalność w całej Europie, potem w Azji i Afryce. Rolę wiodącą w misjach przejmują jezuici, potem franciszkanie. W I połowie XVII wieku w celu koordynacji działań powstała Watykańska Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów. Misjonarze nieśli ludziom słowo, ale także edukowali, przywozili lekarstwa. Polscy misjonarze pracują w 99 krajach świata na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Najwięcej polskich misjonarzy 805, pracuje w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, w Afryce i na Madagaskarze 775, w Azji jest ich 337, w Oceanii 67, a w Ameryce Północnej 19. Misje to powołanie, które wymaga rzetelnego przygotowania, dlatego od 1984 r. działa w Warszawie Centrum Formacji Misyjnej. Dzisiaj misjonarze niosą Słowo Boże, ale także leczą ciało, leczą głód, budują kościoły, dają poczucie bezpieczeństwa, oparcie, będąc często sami narażeni nawet na śmierć. Czym jest dzisiaj misyjne oddanie człowieka drugiemu człowiekowi? Co my dzisiaj możemy dać człowiekowi w potrzebie? GOŚCIE PROGRAMU: ks. Dariusz Jaworski ks. Zdzisław Zając
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynStrefa otwarta można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Wrocław
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: