Emisja Studio reportażu będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 25 grudnia 2024 (Środa)Opis (streszczenie): Rozmowy Mateusza Szymkowiaka z prowadzącymi ze świątecznego planu.
Czas trwania: 13min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Na głosy ludzi i aniołów - to bożonarodzeniowa opowieść o tajemnicy i tradycji świat. Zaczęło się w małej ubogiej stajence, ale czy skromna ewangeliczna wizja zadowoliła artystów. Skąd czerpali wiedzę i jak zmieniły się te wyobrażenie w różnych wiekach, Barbara Tichy z Muzeum Narodowego odkrywa przed widzami koleje tajemnice dzieł sztuki w olśniewającej galerii Średniowiecznej. Jakie kolędy kołysały dzieciątko do snu - to przejmująca opowieść muzykologa i historyka, a aktorzy Teatru Lalka dzięki wigilijnej opowieści przypomnieli nam, że ta noc może odmienić nasze serca.
Czas trwania: 13min. / 2018 / reportażEmisja Studio reportażu miała miejsce:
Opis (streszczenie): cykl reportaży
Czas trwania: 12min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Reportaż jest poświęcony pierwszym emocjom w powstaniu warszawskim, analizują je osoby z różnych punków widzenia: to uczestniczka powstania warszawskiego, która jako nastolatka ścięła warkocze i ruszyła w bój; historyk analizuje różne aspekty walki, od powstańczej euforii po coraz większe chwile zwątpienia i pojawiające się miasto grobów. Nasza wiedza o powstaniu jest pełniejsza dzięki kronikom powstańczym, które przez wiele lat rekonstruował byłypracownik WFDiF.
Czas trwania: 13min. / 2017 / reportażOpis (streszczenie): W programie pokazano obchody święta Bożego Ciała w Polsce od lat 20. po lata 80. XX wieku. Materiały filmowe z Gdańska, Wrocławia, Kielc, Poznania, Łowicza. Obrzędy i obchody święta w górach, na Kurpiach i Mazowszu. Charakter święta - od obrzędów ludowych po religijne. Wykorzystano materiały archiwalne WFDiF.
Czas trwania: 26min. / 2000 / reportażOpis (streszczenie): Reportaż dokumentalny "W służbie Bogu i bliźnim (Matka Matylda)" to pierwsza filmowa opowieść o niezwykłej kobiecie siostrze Matyldzie Getter - twórczyni sieci sierocińców - internatów dla dzieci i młodzieży w okresie II Rzeczypospolitej, zakonnicy która stworzyła prawdziwą siatkę przerzutu Żydów uratowanych z Getta, a także poszukiwanych przez Niemców Akowców. To do niej trafiła większość dzieci wyciągniętych z Getta przez Irenę Sendlerową; notuje się, że siostry pod jej kierownictwem uratowały ponad 750 dzieci. Niektóre źródła w tym Sendlerowa podawały, że uratowanych było ponad 2000.
Czas trwania: 20min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): W 2012 roku Filmoteka Narodowa w ramach swego projektu ratowania najciekawszych zabytków polskiej kultury filmowej zajęła się rekonstrukcją przedwojennej adaptacji filmowej "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Ten niemy film został nakręcony w 1928 roku. Reżyserował go Ryszard Ordyński. W dziejach polskiej kinematografii było to znaczące wydarzenie, wykraczające zresztą poza sam pokaz filmu. Niestety, kopia tego obrazu przez wiele lat znajdowała się w wykazie filmów zaginionych. Stosunkowo niedawno film został odnaleziony. Jego niepełną kopię rekonstruuje Filmoteka Narodowa. Autorzy reportażu uczestniczli niejako w tej pracy. Podpatrujemy klatka po klatce rekonstrukcję dzieła. Uczestniczymy w tworzeniu do filmu nowej muzyki, którą komponuję Tadeusz Woźniak. Podpatrujemy również supernowoczesny proces digitalizacji starych taśm nitro, na których kręcony był Pan Tadeusz. Proces odtwarzania szeroko komentuje prof. Tadeusz Kowalski, dyrektor Filmoteki Narodowej.
Czas trwania: 23min. / 2012 / reportażOpis (streszczenie): W programie przebieg święta 3 Maja w okresie II Rzeczypospolitej, w latach II wojny światowej i w okresie powojennym. W szczegolności uwzględniono obchody w latach: 1923 (połączone z odsłonięciem Pomnika Poniatowskiego), 1939, 1940, 1941, 1945, 1946, 1966oraz w latach 80 - tych i w roku 1991. Wykorzystano materiały ze zbiorów Archiwum WFDiF.
Czas trwania: 13min. / 2000 / reportażStudio reportażu można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Opole, TVP3 Rzeszów, TVP3 Warszawa, TVP Historia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: