Emisja Słownik polsko@polski będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 25 lipca 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): Program edukacyjny o języku polskim, z udziałem wybitnego i lubianego językoznawcy, prof. Jana Miodka. W rozmowach z widzami profesorowi asystuje dr Justyna Konarska-Janus, językoznawczyni. Uczestnicy programu, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, mogą zadawać pytania dotyczące gramatyki, ortografii czy słowotwórstwa. Prof. Miodek w lekki i przystępny sposób opowiada o najczęstszych błędach językowych. Odwołuje się przy tym do żywego języka, głównie mówionego, który można usłyszeć na polskiej ulicy i którym posługuje się współczesna polska emigracja. Program nagrywany jest w bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym odcinku: Jak odmienia się męskie imiona zakończone na "o", takie jak Bruno, Ivo,? Dlaczego mówimy "do jasnej anielki? Czym są "przydasie"? Co to jest "małdrzyk"? Mol czy mól kuchenny? Kiedy następuje zmiękczenie spółgłosek? Dopełniacz słowa "konopia". Co to znaczy, że ktoś płacze rzewnymi łzami?
Czas trwania: 25min. / 2025Opis (streszczenie): Słownik polsko@polski to program edukacyjny o języku polskim z udziałem wybitnego i lubianego językoznawcy prof. Jana Miodka. W rozmowach z widzami profesorowi asystuje dr Justyna Konarska - Janus językoznawczyni. Uczestnicy programu, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, mogą zadawać pytania dotyczące gramatyki, ortografii czy słowotwórstwa języka polskiego. Prof. Miodek w lekki i przystępny sposób opowiada o najczęstszych błędach językowych. Odwołuje się przy tym do żywego języka, głównie mówionego, który można usłyszeć na polskiej ulicy i którym posługuje się współczesna polska emigracja. Program nagrywany jest w historycznej bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. W odcinku: czym jest "frajda"? Co to znaczy "na odlew"? Kogo nazywamy "sekutnicą"? I skąd się wzięło słowo "niesnaski"?
Czas trwania: 25min. / 2023Opis (streszczenie): Program edukacyjny o języku polskim, z udziałem wybitnego i lubianego językoznawcy, prof. Jana Miodka. W rozmowach z widzami profesorowi asystuje dr Justyna Konarska-Janus, językoznawczyni. Uczestnicy programu za pośrednictwem komunikatorów internetowych mogą zadawać pytania dotyczące gramatyki, ortografii czy słowotwórstwa. W tym odcinku: Skąd wzięły się polskie nazwy miesięcy? Jakie jest znaczenie zwrotu "ziściło się"? Co to znaczy, że jest "klawo"? Jakie są związki między słowami: księżyc, książę, ksiądz? Jaka jest różnica między tkliwym a ckliwym? Odmiana przez przypadki i rodzaje słowa "sędzia". Etymologia nazw pór roku. Pochodzenie nazwiska Chariasz. Postaci czy postacie?
Czas trwania: 26min. / 2025Opis (streszczenie): Program edukacyjny o języku polskim z udziałem językoznawcy prof. Jana Miodka. Asystuje mu dr Justyna Konarska - Janus, językoznawczyni. Uczestnicy, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, zadają pytania.
Czas trwania: 25min. / 2023Opis (streszczenie): Program poświęcony kulturze języka polskiego. Uczestnicy, widzowie rozsiani po świecie za pośrednictwem Internetu (Skype) łączą się ze studiem. Ekspert, prof. Jan Miodek rozwiewa wątpliwości, udziela lekcji poprawnej polszczyzny.
Czas trwania: 25min. / 2025Opis (streszczenie): W tym odcinku: Skąd pochodzi nazwa "flaga"? Ile to jest "bez liku"? Czy jest rodzaj żeński od słowa "obcokrajowiec"? Jaka jest różnica pomiędzy krewnym a powinowatym? Odmiana przymiotnika "suchy". Co oznacza "przypał"? Etymologia nazwiska Puchała. Czy można mówić "se", zamiast "sobie"?
Czas trwania: 25min. / 2025Opis (streszczenie): Program edukacyjny o języku polskim, z udziałem językoznawcy, prof. Jana Miodka. Asystuje mu dr Justyna Konarska-Janus, językoznawczyni. Uczestnicy, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, zadają pytania. W tym odcinku: Czy behawiorysta ma polski odpowiednik? Jaka jest różnica pomiędzy językiem a mową? Co oznacza słowo "dziarski"? Co oznacza wyrażenie "do imentu"? Na czym polega "szkalowanie"? Jaka jest różnica pomiędzy jarzyną a warzywem? Skąd się wzięła nazwa "bajaderka"? Etymologia słowa "merytoryczny" i nazwiska "Szymborska".
Czas trwania: 26min. / 2025Opis (streszczenie): Program o kulturze języka polskiego. Profesorowi towarzyszy Justyna Janus - Konarska, dr nauk humanistycznych, językoznawca i medioznawca. Uczy też obcokrajowców języka polskiego. Program nagrywany w bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego.
Opis (streszczenie): Program edukacyjny o języku polskim z udziałem wybitnego i lubianego językoznawcy, prof. Jana Miodka. W rozmowach z widzami profesorowi asystuje dr Justyna Konarska-Janus, językoznawczyni. Uczestnicy programu, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, mogą zadawać pytania dotyczące gramatyki, ortografii czy słowotwórstwa języka polskiego. Prof. Miodek w lekki i przystępny sposób opowiada o najczęstszych błędach językowych. Odwołuje się przy tym do żywego języka, głównie mówionego, który można usłyszeć na polskiej ulicy i którym posługuje się współczesna polska emigracja. Program nagrywany jest w historycznej bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym odcinku: Czym jest "bykowe"? "Organistka" czy "organiścina"? Czy nazwiska kończące się na "-wicz" pochodzą ze wschodu? "Podać" czy "poddać" coś w wątpliwość? Co to znaczy, że ktoś się "zapultał"? "Chucpa" czy "hucpa" - która forma jest poprawna? Odmiana nazwy miejscowości Musików. Etymologia nazwiska Kargul.
Czas trwania: 25min. / 2025Emisja Słownik polsko@polski miała miejsce:
Opis (streszczenie): Słownik polsko@polski to program edukacyjny o języku polskim z udziałem wybitnego i lubianego językoznawcy, prof. Jana Miodka. W rozmowach z widzami profesorowi asystuje dr Justyna Konarska-Janus, językoznawczyni. Uczestnicy programu, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, mogą zadawać pytania dotyczące gramatyki, ortografii czy słowotwórstwa języka polskiego. Prof. Miodek w lekki i przystępny sposób opowiada o najczęstszych błędach językowych. Odwołuje się przy tym do żywego języka, głównie mówionego, który można usłyszeć na polskiej ulicy i którym posługuje się współczesna polska emigracja. Program nagrywany jest w historycznej bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym odcinku - przymiotnik od nazwy miejscowości Karaganda. Od czego pochodzi słowo "świekra"? Czy "postać" jest związana etymologicznie ze "staniem"? Co to jest pitwak? Jaka jest różnica między magnesem a magnezem? Czy istnieje związek znaczeniowy między wyrazami "ubóstwo" i "ubóstwiać"? Czym jest pokropek? Jaka jest etymologia nazwiska Sambor?
Czas trwania: 26min. / 2025Słownik polsko@polski można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP3 Białystok, TVP3 Wrocław, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: