Emisja Słownik polsko@polski będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 stycznia 2025 (Wtorek)Opis (streszczenie): Słownik polsko@polski to program edukacyjny o języku polskim z udziałem wybitnego i lubianego językoznawcy prof. Jana Miodka. W rozmowach z widzami profesorowi asystuje dr Justyna Konarska - Janus językoznawczyni. Uczestnicy programu, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, mogą zadawać pytania dotyczące gramatyki, ortografii czy słowotwórstwa języka polskiego. Prof. Miodek w lekki i przystępny sposób opowiada o najczęstszych błędach językowych. Odwołuje się przy tym do żywego języka, głównie mówionego, który można usłyszeć na polskiej ulicy i którym posługuje się współczesna polska emigracja. Program nagrywany jest w historycznej bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym odcinku: Co oznacza zwrot "nawiasem mówiąc"? Mam "zagwozdkę" - czyli co? Co oznaczają te słowa: brainrot, riz, skibidi, slay, womp womp, yapping? Co to jest kontrabanda? Co oznacza zwrot "darzbór"? Jakie jest pochodzenie nazwy "indyk"? Etymologia nazwiska Bajer.
Czas trwania: 26min. / 2025Opis (streszczenie): Słownik polsko@polski to program edukacyjny o języku polskim z udziałem wybitnego i lubianego językoznawcy prof. Jana Miodka. W rozmowach z widzami profesorowi asystuje dr Justyna Konarska - Janus, językoznawczyni. Uczestnicy programu, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, mogą zadawać pytania dotyczące gramatyki, ortografii czy słowotwórstwa języka polskiego. Prof. Miodek w lekki i przystępny sposób opowiada o najczęstszych błędach językowych. Odwołuje się przy tym do żywego języka, głównie mówionego, który można usłyszeć na polskiej ulicy i którym posługuje się współczesna polska emigracja. Program nagrywany jest w historycznej bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym odcinku: Jakie są zasady pisania dużą literą? Co to znaczy, że chcemy coś "zachachmęcić"? Czy słowo "coś" ma liczbę mnogą? Czy "bauda" to to samo, co "schronisko"? O kim mówimy, że to "simp"? Co mają wspólnego ze sobą słowa "habilitacja" i "rehabilitacja"? Jakie znaczenie ma słowo "skoro"? Co to znaczy "siema"? Etymologia nazwiska Chrobak.
Czas trwania: 25min. / 2024Opis (streszczenie): Program edukacyjny o języku polskim z udziałem językoznawcy prof. Jana Miodka. Asystuje mu dr Justyna Konarska - Janus, językoznawczyni. Uczestnicy, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, zadają pytania.
Czas trwania: 25min. / 2020Opis (streszczenie): Słownik polsko@polski to program edukacyjny o języku polskim z udziałem wybitnego i lubianego językoznawcy, prof. Jana Miodka. W rozmowach z widzami profesorowi asystuje dr Justyna Konarska-Janus, językoznawczyni. Uczestnicy programu, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, mogą zadawać pytania dotyczące gramatyki, ortografii czy słowotwórstwa języka polskiego. Prof. Miodek w lekki i przystępny sposób opowiada o najczęstszych błędach językowych. Odwołuje się przy tym do żywego języka, głównie mówionego, który można usłyszeć na polskiej ulicy i którym posługuje się współczesna polska emigracja. Program nagrywany jest w historycznej bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym odcinku - przymiotnik od nazwy miejscowości Karaganda. Od czego pochodzi słowo "świekra"? Czy "postać" jest związana etymologicznie ze "staniem"? Co to jest pitwak? Jaka jest różnica między magnesem a magnezem? Czy istnieje związek znaczeniowy między wyrazami "ubóstwo" i "ubóstwiać"? Czym jest pokropek? Jaka jest etymologia nazwiska Sambor?
Czas trwania: 26min. / 2025Opis (streszczenie): Program poświęcony kulturze języka polskiego. Uczestnicy, widzowie rozsiani po świecie za pośrednictwem Internetu (Skype) łączą się ze studiem. Ekspert, prof. Jan Miodek rozwiewa wątpliwości, udziela lekcji poprawnej polszczyzny.
Czas trwania: 25min. / 2024Opis (streszczenie): /odcinek okazjonalny - nawiązuje do Halloween/Słownik polsko@polski to program edukacyjny o języku polskim z udziałem wybitnego i lubianego językoznawcy prof. Jana Miodka. W rozmowach z widzami profesorowi asystuje dr Justyna Konarska - Janus językoznawczyni. Uczestnicy programu, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, mogą zadawać pytania dotyczące gramatyki, ortografii czy słowotwórstwa języka polskiego. Prof. Miodek w lekki i przystępny sposób opowiada o najczęstszych błędach językowych. Odwołuje się przy tym do żywego języka, głównie mówionego, który można usłyszeć na polskiej ulicy i którym posługuje się współczesna polska emigracja. Program nagrywany jest w historycznej bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym odcinku: Co to jest kabała? Jaka jest geneza słowa "hucpa"? Kim jest "gniazdownik"? Co to znaczy "nie omieszkać"? O kim się mówi, że to "mąciwoda"? Czy rzeczownik "euro" ma liczbę mnogą? Coś się "otwarło" - czy to poprawna forma? Etymologia nazwiska Haniecki. O kim mówimy, że to "żul"?
Czas trwania: 25min. / 2024Opis (streszczenie): Słownik polsko@polski to program edukacyjny o języku polskim z udziałem językoznawcy prof. Jana Miodka. W rozmowach z widzami profesorowi asystuje dr Justyna Konarska - Janus językoznawczyni. Uczestnicy programu, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, mogą zadawać pytania dotyczące gramatyki, ortografii czy słowotwórstwa języka polskiego. Prof. Miodek w lekki i przystępny sposób opowiada o najczęstszych błędach językowych. Odwołuje się przy tym do żywego języka, głównie mówionego, który można usłyszeć na polskiej ulicy i którym posługuje się współczesna polska emigracja. Program nagrywany jest w historycznej bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego.W tym odcinku: Co znaczy "komasznia"? Co oznacza zwrot "moja chata z kraja"? Na czym polega "ustawka"? Czym zajmują się "preppersi"? Czy jest rodzaj żeński od słowa "człowiek"? Czy nazwy sera piszemy dużą literą? Etymologia nazwiska Culik.
Czas trwania: 26min. / 2024Emisja Słownik polsko@polski miała miejsce:
Słownik polsko@polski można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP3 Białystok, TVP3 Opole, TVP3 Wrocław, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: