Emisja Słownik polsko@polski będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 5 maja 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Program edukacyjny o języku polskim z udziałem językoznawcy prof. Jana Miodka. Asystuje mu dr Justyna Konarska - Janus, językoznawczyni. Uczestnicy, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, zadają pytania.
Czas trwania: 25min. / 2022Opis (streszczenie): W tym odcinku: Skąd pochodzi nazwa "flaga"? Ile to jest "bez liku"? Czy jest rodzaj żeński od słowa "obcokrajowiec"? Jaka jest różnica pomiędzy krewnym a powinowatym? Odmiana przymiotnika "suchy". Co oznacza "przypał"? Etymologia nazwiska Puchała. Czy można mówić "se", zamiast "sobie"?
Czas trwania: 25min. / 2025Opis (streszczenie): Program edukacyjny o języku polskim, z udziałem wybitnego i lubianego językoznawcy, prof. Jana Miodka. W rozmowach z widzami profesorowi asystuje dr Justyna Konarska-Janus, językoznawczyni. Uczestnicy programu za pośrednictwem komunikatorów internetowych mogą zadawać pytania dotyczące gramatyki, ortografii czy słowotwórstwa języka polskiego. Prof. Miodek w lekki i przystępny sposób opowiada o najczęstszych błędach językowych. Odwołuje się przy tym do żywego języka, głównie mówionego, który można usłyszeć na polskiej ulicy i którym posługuje się współczesna polska emigracja. Program nagrywany jest w historycznej bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego.
Opis (streszczenie): Słownik polsko@polski to program edukacyjny o języku polskim z udziałem wybitnego i lubianego językoznawcy prof. Jana Miodka. W rozmowach z widzami profesorowi asystuje dr Justyna Konarska - Janus językoznawczyni. Uczestnicy programu, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, mogą zadawać pytania dotyczące gramatyki, ortografii czy słowotwórstwa języka polskiego. Prof. Miodek w lekki i przystępny sposób opowiada o najczęstszych błędach językowych. Odwołuje się przy tym do żywego języka, głównie mówionego, który można usłyszeć na polskiej ulicy i którym posługuje się współczesna polska emigracja. Program nagrywany jest w historycznej bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym odcinku: Jak jest różnica pomiędzy "bynajmniej" a "przynajmniej"? Czy zwrot "w każdym bądź razie" jest poprawny? Czym różni się kosmonauta od astronauty? Czy zwrot "bardzo wiele" - jest poprawny? Co to znaczy, że coś "udało nam się psim swędem"? Od czego pochodzi słowo "racuch"? Jak jest etymologia słowa "wałówka"?
Czas trwania: 25min. / 2024Opis (streszczenie): Program edukacyjny o języku polskim, z udziałem wybitnego i lubianego językoznawcy, prof. Jana Miodka. W rozmowach z widzami profesorowi asystuje dr Justyna Konarska-Janus, językoznawczyni. Uczestnicy programu, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, mogą zadawać pytania dotyczące gramatyki, ortografii czy słowotwórstwa. Prof. Miodek w lekki i przystępny sposób opowiada o najczęstszych błędach językowych. Odwołuje się przy tym do żywego języka, głównie mówionego, który można usłyszeć na polskiej ulicy i którym posługuje się współczesna polska emigracja. Program nagrywany jest w bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym odcinku: Jaka jest różnica pomiędzy przysłowiem a powiedzeniem? Ślisko czy ślizgo - jak jest poprawnie? Co oznacza słowo "remisja"? Etymologia nazwy miejscowości Jakunówko. Dlaczego w słowach "dąb", "ząb" następuje wymiana "ą" na "ę"? Skąd pochodzi słowo "katarynka"? Co oznacza wyrażenie "do cna"? Kim jest "duchowny"? Etymologia nazwiska Fijałek.
Czas trwania: 25min. / 2025Opis (streszczenie): Program poświęcony kulturze języka polskiego. Uczestnicy, widzowie rozsiani po świecie za pośrednictwem Internetu (Skype) łączą się ze studiem. Ekspert, prof. Jan Miodek rozwiewa wątpliwości, udziela lekcji poprawnej polszczyzny.
Czas trwania: 25min. / 2025Emisja Słownik polsko@polski miała miejsce:
Opis (streszczenie): Program edukacyjny o języku polskim z udziałem wybitnego i lubianego językoznawcy, prof. Jana Miodka. W rozmowach z widzami profesorowi asystuje dr Justyna Konarska-Janus, językoznawczyni. Uczestnicy programu, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, mogą zadawać pytania dotyczące gramatyki, ortografii czy słowotwórstwa języka polskiego. Prof. Miodek w lekki i przystępny sposób opowiada o najczęstszych błędach językowych. Odwołuje się przy tym do żywego języka, głównie mówionego, który można usłyszeć na polskiej ulicy i którym posługuje się współczesna polska emigracja. Program nagrywany jest w historycznej bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym odcinku: Czym jest "bykowe"? "Organistka" czy "organiścina"? Czy nazwiska kończące się na "-wicz" pochodzą ze wschodu? "Podać" czy "poddać" coś w wątpliwość? Co to znaczy, że ktoś się "zapultał"? "Chucpa" czy "hucpa" - która forma jest poprawna? Odmiana nazwy miejscowości Musików. Etymologia nazwiska Kargul.
Czas trwania: 25min. / 2025Słownik polsko@polski można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP3 Białystok, TVP3 Wrocław, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: