Emisja Tydzień białoruski będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 4 maja 2025 (Niedziela) Program TV na 7 maja 2025 (Środa) Program TV na 11 maja 2025 (Niedziela)Emisja Tydzień białoruski miała miejsce:
Opis (streszczenie): Dziś w w programie: - wizyta w gospodarstwie zielarskim Mirosława Roamaniuka w Nowym Korninie, - wiosenne piosenki obrzędowe - ohulki - w wykonaniu Katarzyny Tichoniuk ze Zbucza, - wielkanocne kolędowanie czyli wałokańnie w Załukach w gminie Gródek - oraz wiersz z konkursu recytatorskiego "Ojczyste słowo
Opis (streszczenie): Warsztaty zdobienia jajek wielkanocnych Sakach koło Kleszczel,
Opis (streszczenie): pokaz filmu „Nasza pamięć” Jerzego Kaliny w Mochnatem w gminie Hajnówka,
Czas trwania: 21min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): W najbliższym programie: - Pierwsze damy Litwy i Polski odwiedziły litewskie szkoły w Polsce. - Jolanta Malinowska-Wiaktor, która pożegnała się z utworzonymi przez siebie grupami teatralnymi dzieci i młodzieży „Kregždė” i „Kregždutė” o swoich następcach į własnych dalszych planach.
Czas trwania: 23min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): W programie: apel przewodniczącej Rady Białoruskiej Republiki Ludowej do Białorusinów z okazji Święta Niepodległości 25 Marca, obchody Dnia Woli w Białymstoku i w Szkole Podstawowej w Dubiczach Cerkiewnych
Opis (streszczenie): Zaproszenie na koncert chóru Unia w Dniu Niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej. 90-lecie rzeźbiarza podlaskiej wsi Włodzimierza Naumiuka z Kaniuk. Spotkanie z Martą Bajko, która dokumentuje tradycyjne tkactwo Podlasia. Piosenka ludowa w wykonaniu Taisy Fionik ze Studziwód.
Opis (streszczenie): W „Tygodniu Białoruskim” prezentacja albumu z etnograficznej ekspedycji Wacława Łastowskiego w 1928 roku'oprowadzanie po białorusku po wystawach współczesnej sztuki w Galerii Arsenał,zaproszenie na obchody stulecia Wiktora Szweda i piosenka młodej wokalistki z Bielska Podlaskiego Wiktorii Gac.
Opis (streszczenie): W „Tygodniu Białoruskim” akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem i innymi białoruskimi więźniami politycznymi,jubileusze zespołów folklorystycznych Rozśpiewany Gródek i Jesienny Liść,a także prezentacja rękodzieła Mirosławy Antonowicz z Gródka.
Opis (streszczenie): W programie:- akcja solidarności diaspory białoruskiej w Białymstoku z walczącą Ukrainą,- konkurs recytatorski z okazji Dnia Języka Ojczystego,- fragment koncertu Adrusia Takindanha i Akwalerii na tej uroczystości,- oraz spotkanie doświadczonych i młodych wykonawców piosenki białoruskiej w Hajnowskim Domu Kultury.
Opis (streszczenie): Nowe pozycje książkowe Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach o historii Bielska Podlaskiego. Reakcje przyjaciół duetu Swada i Niczos podczas finału ogólnopolskich eliminacji do Festiwalu Eurowizji. Centralny konkurs Festiwalu Piosenka Białoruska 2025. Jubileuszowy koncert kapeli rockowej RIMA.
Opis (streszczenie): Bielski ręcznik obrzędowy na krajowej liście dziedzictwa niematerialnego. Dziesięciolecie rocznika „Mielnicki Gościniec”. Pokaz filmu Jerzego Kaliny „Nasza pamięć” w Bielsku Podlaskim. Rejonowy przegląd piosenki białoruskiej w Bielskim Domu Kultury.
Opis (streszczenie): Premiera filmu Jerzego Kaliny „Nasza pamięć” w Białymstoku. Nowa dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach. Ferie zimowe w świetlicy wiejskiej w Czyżach. Studniówka w liceum białoruskim w Hajnówce.
Opis (streszczenie): Wyróżnienie gminy Dubicze Cerkiewne w rankingu sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego. Inwestycje w centrum Orli. Historia i dzień dzisiejszy kolonii Gramotne w Puszczy Ladzkiej. Finaliści ogólnopolskich eliminacji Festiwalu Eurowizji Swada & Niczos.
Opis (streszczenie): W programie: - noworoczne spotkanie dzieci uczących się języka białoruskiego w Hajnówce, - warsztaty robienia słomianego pająka w Słuczance, - plany utworzenia Izby Regionalnej w Gródeckim Centrum Kultury, - oraz zaproszenie na premierę filmu Jerzego Kaliny "Nasza Pamięć".
Czas trwania: 20min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): W programie: Świąteczne spotkanie białoruskiej diaspory w Białymstoku. Twórczość malarki i poetki Katarzyny Sienkiewicz. Plany na 2025 roku Centrum Kultury Bialoruskiej w Biaalymstoku. Kolędy w wykonaniu "Teatru Chodzonego" z Narewki.
Opis (streszczenie): W programie: Wystawa poświęcona bieżeństwu 1915 - go roku w Narewce. Pomoc dydaktyczna dla nauczycieli języka białoruskiego. Podsumowanie roku od przewodniczącego Fundacji Tutaka. Stara kolęda z akompaniamentem gęśli.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): W programie: - wizyta uczniów ze Szkoly Podstawowej w Białowieży w hubie "Nowa Ziemia" i w Radiu Racja, - odchodzący rok w obiektywie "Tygodnia Białoruskieo", - podsumowanie roku od przewodniczących Związku Bialoruskiego w RP Eugeniusza Wappy, - oraz Białoruskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Bazylego Siegienia
Opis (streszczenie): W programie: nagroda marszałka województwa podlaskiego Anecie Prymace - Oniszk, książka o białoruskim laureacie Pokojowej Nagrody Nobla i krótka opowieść o jego działalności, a także fragmenty spektaklu Wolnych Kapułowców "Order białej myszy".
Opis (streszczenie): W programie: Przypomnimy laureata pokojowej Nagrody Nobla i białoruskiego więźnia politycznego Alesia Bialackiego. Pokażemy konferencję poświęconą 20 - leciu Ustawy o Mniejszościach Narodowych w Polsce. Odwiedzimy groby białoruskich działaczy, które wymagają opieki. Spotkamy się z bardzo interesującym muzycznym duetem Swadą i Niczos.
Opis (streszczenie): W programie: Benefis poetki, pisarki, tłumaczki i dziennikarki Miry Łukszy. 10 lat "Strategii rozwoju oświaty mniejszości białoruskiej w Polsce". Ceramika artystyczna ze wsi Czechy Orlańskie na skraju Puszczy Białowieskiej. Zaproszenie na spektakl "Order białej myszy" na podstawie prozy Uładzimira Arłowa.
Czas trwania: 22min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): W programie: akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem i innymi białoruskimi więźniami politycznymi, obrzędowe scenki w Białoruskim Towarzystwie Społeczno - Kulturalnym, pszczelarz i bartnik ze wsi Czechy Orlańskie na skraju Puszczy Białowieskiej oraz nowa piosenka duetu Swada i Niczos "Uzory wyszywać".
Opis (streszczenie): W programie: - VIII Dni Siegieniewiczów w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, - wyróżnienie agroturystyki opartej na miejscowej białoruskiej tradycji w Nowym Lewkowie, - zapusty literackie w Juszkowym Hrudzie w gminie Michałowo - oraz zaproszenie na benefis poetki, pisarki, tłumaczki i dziennikarki Miry Łukszy.
Tydzień białoruski można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok