Emisja Tydzień białoruski będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 stycznia 2025 (Środa)Opis (streszczenie): W programie: Świąteczne spotkanie białoruskiej diaspory w Białymstoku. Twórczość malarki i poetki Katarzyny Sienkiewicz. Plany na 2025 roku Centrum Kultury Bialoruskiej w Biaalymstoku. Kolędy w wykonaniu "Teatru Chodzonego" z Narewki.
Czas trwania: 21min. / 2024 / magazynEmisja Tydzień białoruski miała miejsce:
Opis (streszczenie): W programie: Wystawa poświęcona bieżeństwu 1915 - go roku w Narewce. Pomoc dydaktyczna dla nauczycieli języka białoruskiego. Podsumowanie roku od przewodniczącego Fundacji Tutaka. Stara kolęda z akompaniamentem gęśli.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): W programie: - wizyta uczniów ze Szkoly Podstawowej w Białowieży w hubie "Nowa Ziemia" i w Radiu Racja, - odchodzący rok w obiektywie "Tygodnia Białoruskieo", - podsumowanie roku od przewodniczących Związku Bialoruskiego w RP Eugeniusza Wappy, - oraz Białoruskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego Bazylego Siegienia
Opis (streszczenie): W programie: nagroda marszałka województwa podlaskiego Anecie Prymace - Oniszk, książka o białoruskim laureacie Pokojowej Nagrody Nobla i krótka opowieść o jego działalności, a także fragmenty spektaklu Wolnych Kapułowców "Order białej myszy".
Opis (streszczenie): W programie: Przypomnimy laureata pokojowej Nagrody Nobla i białoruskiego więźnia politycznego Alesia Bialackiego. Pokażemy konferencję poświęconą 20 - leciu Ustawy o Mniejszościach Narodowych w Polsce. Odwiedzimy groby białoruskich działaczy, które wymagają opieki. Spotkamy się z bardzo interesującym muzycznym duetem Swadą i Niczos.
Opis (streszczenie): W programie: Benefis poetki, pisarki, tłumaczki i dziennikarki Miry Łukszy. 10 lat "Strategii rozwoju oświaty mniejszości białoruskiej w Polsce". Ceramika artystyczna ze wsi Czechy Orlańskie na skraju Puszczy Białowieskiej. Zaproszenie na spektakl "Order białej myszy" na podstawie prozy Uładzimira Arłowa.
Czas trwania: 22min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): W programie: akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem i innymi białoruskimi więźniami politycznymi, obrzędowe scenki w Białoruskim Towarzystwie Społeczno - Kulturalnym, pszczelarz i bartnik ze wsi Czechy Orlańskie na skraju Puszczy Białowieskiej oraz nowa piosenka duetu Swada i Niczos "Uzory wyszywać".
Opis (streszczenie): W programie: - VIII Dni Siegieniewiczów w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, - wyróżnienie agroturystyki opartej na miejscowej białoruskiej tradycji w Nowym Lewkowie, - zapusty literackie w Juszkowym Hrudzie w gminie Michałowo - oraz zaproszenie na benefis poetki, pisarki, tłumaczki i dziennikarki Miry Łukszy.
Opis (streszczenie): W programie: warsztaty dla młodych dziennikarzy z cyklu Spotkania "Zorki", wystawa tkactwa "Mistrzyni i uczennice" w Galerii Tamary Sołoniewicz w Narewce, wystawa białoruskiego stroju Kaciaryny Wadanosawej w Centrum Ludwika Zamenhofa w Bialymstoku oraz fragment koncertu Lawona Wolskiego na tegorocznej Jesieni Bardów.
Opis (streszczenie): W programie: zobaczymy, jak dba o tradycję Anatol Matujewicz z Rogacz, obejrzymy spektakl Joanny Troc "Brzydkie kaczątko" w języku podlaskim, dowiemy się, kto zaprojektował najładniejszą okładkę białoruskiej książkii posłuchamy jak rozstrzelanych przez bolszewików poetów uszanował Wolny Chór z Warszawy.
Opis (streszczenie): Dziś w programie: spotkanie autorskie z Michałem Androsiukiem w Białymstoku, warsztaty kiszenia kapusty w Bondarach, spotkanie ze śpiewaczką ludową Lubą Gawryluk oraz solistką zespołu pieśni i tańca Podlaski Wianek Marysią Piekarską.
Opis (streszczenie): W programie: - nowa sztuka białoruska w Fundacji Mochnarte we wsi Mochnate koło Hajnówki, - obrzęd Dziadów w kulturze i literaturze - opowiada dr Grażyna Charytoniuk - Michej, - spotkanie z rzeźbiarzem ludowym Wlodzimierzem Naumiukiem z Kaniuk, - oraz zaproszenie do Narwi na warsztaty pisania wspomnień "Zachować ulotne".
Czas trwania: 20min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): W programie:- kaplica poświęcona profesorowi Michałowi Bobrowskiemu w Wólce Wygonowskiej,- wspólny wyrób świec w świetlicy wiejskiej w Eljaszukach,- międzyszkolny festyn „Babie Lato”w Dubiczach Cerkiewnych,- oraz wystawa fotografii „Móc spokojnie zasnąć” Iryny Arachouskiej i Piotra Wójcika.
Opis (streszczenie): Dzisiaj w "Tygodniu Białoruskim" pożegnamy Sergiusza Niczyporuka, pokażemy zjazd absolwentów liceum białoruskiego w Hajnówce, zobaczymy fragmenty części artystycznej podczas tej imprezy i przejdziemy się uliczkami Hajnówki razem z pisarzem Michałem Androsiukiem.
Opis (streszczenie): W dzisiejszym programie: Hajnówka oczyma pisarza Michała Androsiuka, Marcin Rębacz o przekładzie książki "Żubr i inne opowiadania", początek dziesiątego sezonu zespołu tanecznego Podlaski Wianek oraz piosenka w wykonaniu Marysi Piekarskiej.
Opis (streszczenie): W programie:- zjazd absolwentów liceum białoruskiego w Bielsku Podlaskim,- koncert międzynarodowych zespołów dudziarzy w Mielniku,- prezentacja nowego numeru rocznika „Mielnicki Gościniec”,- oraz „Kordian” po białorusku podczas narodowego czytania w Białymstoku.
Opis (streszczenie): W programie:- „Paleta wolności” – wystawa malarstwa Natalli Bord w hubie Nowa Ziemia w Białymstoku,- prezentacja białoruskiego stroju ludowego i historycznego Kaciaryny Wadanosawej w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu,- koncert Kaciaryny Wadanosawaj z udziałem artystki malującej piaskiem Aleksandry Kanafalskiej w Ciechanowcu,- festiwal „Oleń po boru chodit” w Radziwiłłówce koło Mielnika.
Opis (streszczenie): Dzisiaj w "Tygodniu Białoruskim" porozmawiamy o tym, jak zachować ulotne, czyli ludzką pamięć, odwiedzimy festyn rodzinny w Hołodach koło Bielska Podlaskiego, dobroczynny piknik w Zarzeczanach koło Gródka. Na koniec posłuchamy Kaciaryny Wadanosawej z zespołem.
Opis (streszczenie): W programie: „Magiczne Podlasie – odczarowana historia regionu” – dyskusja podczas festiwalu Wschód Kultury – Inny Wymiar, inscenizacja białoruskiego wesela w Waliłach, powojenna historia Narewki w interpretacji Teatru Chodzonego, oraz zespoły Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach na Wschodzie Kultury w Białymstoku.
Opis (streszczenie): W programie wspominamy Teodora Golonko – działacza białoruskiego z Warszawy, Gościmy na 30-leciu folklorystycznego zespołu Reczańka z Koźlik. Odwiedzamy hub Nowa Ziemia w Białymstoku na progu nowego kulturalnego sezonu oraz posłuchamy piosenki Romana Arłowa – kompozytora i wirtuoza gitary z Mińska.
Opis (streszczenie): W programie:- wspominamy Teodora Golonko – działacza białoruskiego z Warszawy,- gościmy na 30-leciu folklorystycznego zespołu Reczańka z Koźlik,- odwiedzamy hub Nowa Ziemia w Białymstoku na progu nowego kulturalnego sezonu,- oraz posłuchamy piosenki Romana Arłowa – kompozytora i wirtuoza gitary z Mińska.
Opis (streszczenie): Dzisiaj w "Tygodniu Białoruskim" przypomnimy 2020 rok w Białorusi, odwiedzimy wystawę Mirosława Zdrajkowskiego i seans filmowy w Bielskim Domu Kultury oraz festyn Spasauskija Zapusty.
Tydzień białoruski można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok