W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Wojciech Cejrowski - boso przez świat
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Wojciech Cejrowski - boso przez świat miała miejsce:
Opis (streszczenie): W tym odcinku widzowie dowiedzą się, jak różnie jest rozumiane pojęcie macho w Europie i Ameryce Południowej. Czy macho to górujący nad wszystkim i wszystkimi samiec typu alfa, czy też ciepła i opiekuńcza głowa rodziny?
Czas trwania: 24min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Wojciech Cejrowski zabierze widzów do Cuzco - Świętego Miasta Inków. Jest położone wysoko w Andach i trzeba się zaaklimatyzować. Pokazuje jak radzić sobie z chorobą wysokościową: po indiańsku. Co tu jeść? Hm.. peruwiańska kuchnia jest trochę dziwna. Sporym zaskoczeniem dla widzów może być też masa tęczowych flag trzepoczących nad głowami.
Czas trwania: 24min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Na peruwiańskich ulicach powiewają czerwone torby na kijach. W Meksyku to byłby znak, że tu kupisz rąbankę, w Peru czerwona torba oznacza "narąbankę" - tu można się napić. A co podają? Wojciech Cejrowski pokazuje i objaśnia. jak się robi i jak pije chichę - narodowy napój Indian, potomków Inków. A przy okazji WC zatęsknił za napojem polskich królów i szlachty - miodem pitnym. Zatęsknił, więc pojechał w góry po miody dzikich pszczół i much.
Czas trwania: 26min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Statek pływający po rzekach Amazonii to podstawowy środek transportu mieszkańców tego pozbawionego dróg regionu. W czasie kilkudniowego rejsu pokazujemy życie codzienne podróżnych.
Czas trwania: 24min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Rejs luksusowym cruiserem pływającym po Amazonce. Takie statki są produkowane dla wygody amerykańskich turystów, a organizowane na nich wycieczki dają złudzenie obcowania z dziką amazońską przyrodą.
Czas trwania: 24min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku poznajemy życie codzienne kabokli, czyli sezonowych robotników rolnych. Odwiedzamy typowy dom na tratwie zamieszkiwany przez tych cyganów Amazonii. Poznajemy ich codzienną dietę i zwyczaje.
Czas trwania: 23min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Ekspedycja dociera do kopalń złota. Towarzysząc typowym garimpeiros, członkowie ekipy poznają metody płukania i wydobywania tego szlachetnego metalu. Pokazane zostały dwie różne metody pozyskiwania surowca. Śledzimy proces od wydobycia złota do jego sprzedaży. Dowiadujemy się, dlaczego jest ono tak cenne.
Czas trwania: 24min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Domy na palach, deski z bambusa, kusze i alfabet to wynalazki znane wielu ludom naszej planety. Czy podobieństwa kulturowe na odległych od siebie kontynentach to zasługa odwiedzających Ziemię kosmitów, czy może przypadek albo też efekt racjonalnej działalności człowieka?
Czas trwania: 23min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Wojciech Cejrowski wybiera się na polowanie. Indianie Huaorani naśladują odgłosy zwierząt, prezentują swój kunszt tropienia śladów i wspinania się na drzewa, pokazują, jak sprawnie posługują się tradycyjną bronią - dzidami i dmuchawkami. Na oczach widzów przyrządzają również strzałki z kurarą: od oskrobania kory, poprzez cierpliwe zatruwanie broni, aż po sycenie się łupem. Oczywiście, przyrządzają tytułową zupę z małpy.
Czas trwania: 24min. / 2007 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Tym razem Wojciech Cejrowski zabierze nas w podróż w czasie do szczepu Hibarosów. Zwyczaje tych Indian w latach 50. uwiecznił na filmie Tony Halik. Dowiemy się, jak dawniej wyglądały zwyczaje okrytych złą sławą łowców głów i dlaczego rytm życia ich szczepu wyznaczał wulkan.
Czas trwania: 24min. / 2010 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Tym razem Wojciech Cejrowski trafia do tropikalnego lasu, omawia zasady, jakich należy przestrzegać w dżungli, wyjaśnia, jak się poruszać w dziczy, czego się wystrzegać, jak się ubierać, jak i gdzie stawiać stopy. Pokazuje również niezwykle ciekawe okazy fauny i flory występujące w dżungli.
Czas trwania: 24min. / 2007 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku dowiemy się, jak wyglądała praca polskich myśliwych pół wieku temu w Tanzanii. Jak polowano na lamparty? Jak słonie bronią się przed myśliwymi? Jak wyglądała codzienna egzystencja rdzennej ludności, Masajów? Wojciech Cejrowski zabiera nas w podróż w czasie po kolejnych archiwalnych polskich filmach podróżniczych.
Czas trwania: 23min. / 2010 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Odcinek na temat potraw w dżungli amazońskiej. Widzowie poznają nieznane gatunki owoców i "pieczystego", np. pająki tarantule. Z odcinka wypływa jeden podstawowy wniosek: najlepszym sposobem przechowywania żywności w dżungli jest nasz żołądek.
Czas trwania: 24min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Z tego odcinka dowiemy się, jak wygląda dzień powszedni Indian z plemienia Ashuara. Poznamy plemienny i rodzinny podział obowiązków. Zobaczymy, jak "produkuje" się indiańską broń i jak używa się jej na polowaniach. Poznamy rośliny uprawiane w przydomowych ogródkach i zobaczymy, jakie przyrządza się z nich potrawy.
Czas trwania: 25min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku cyklicznego programu Wojciech Cejrowski przybliża życie młodych Indian. Widzowie mają niepowtarzalną okazję poznać ich codzienne obowiązki i zabawy, a także zobaczyć, jak wygląda wychowanie i przygotowanie do dorosłego życia.
Czas trwania: 24min. / 2009 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Odcinek poświęcony podróży do Ekwadoru. Wojciech Cejrowski spędza dzień w wiosce Indian Huaorani. Pokazuje, jak epoka kamienna łączy się tu ze współczesnością. Omawia sposób budowy indiańskiej chaty, przywołuje dawne zwycięstwa w walce z zewnętrznymi najeźdźcami: naftaleros i drwalami. Indianie pokazują z kolei, jak się wykonuje ich broń: dmuchawki i dzidy, śpiewają również wojenną pieśń i częstują swoimi specjałami.
Czas trwania: 25min. / 2007 / cykl reportażyOpis (streszczenie): "Boso przez świat - archiwum" to kontynuacja cyklu "Wojciech Cejrowski - boso przez świat", ale tym razem autor nie wyjeżdża osobiście w miejsca odludne i dzikie, lecz sięga do archiwów filmowych i odnajduje w nich interesujące, egzotyczne, unikatowe materiały filmowe zrealizowane kilkadziesiąt lat temu. Pokazuje w ten sposób plemiona i kultury, których już nie ma, obrzędy i obyczaje, które zniknęły pod naporem cywilizacji. Jednocześnie przywraca w ten sposób szerokiej publiczności najlepsze podróżnicze filmy z dawnych lat i przypomina postaci wielkich polskich podróżników. Pierwsze odcinki poświęcone będą podróżom i filmom Tony'ego Halika, jednego z najsłynniejszych polskich podróżników. Ten dziennikarz i fotograf był autorem kilkunastu książek i kilkuset programów zrealizowanych razem z żoną, Elżbietą Dzikowską, dla TVP, takich jak "Pieprz i wanilia". O nieznanych kulisach wypraw Tony'ego Halika opowiada teraz widzom Wojciech Cejrowski.
Czas trwania: 24min. / 2010 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Kolejny odcinek jest poświęcony podróży do Ekwadoru. Wojciech Cejrowski ładuje sprzęt na ciężarówko-autobus i poprzez eksplorowane przez nafciarzy tereny jedzie nad rzekę. Rozpoczyna się parodniowa wyprawa do Indian. Na łodzi podróżnik opowiada o zasadach zachowania się w dżungli, o niebezpieczeństwach, jakie niosą ze sobą rzeka i dżungla, a także podziwia widoki.
Czas trwania: 25min. / 2007 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Święta Dolina Inków. Wojciech Cejrowski pokaże, co pozostało z tego potężnego imperium i objaśni, jak funkcjonowało. Przyjrzymy się inkaskiej twierdzy, by dowiedzieć się, jak wyglądało życie codzienne Inków. Wojciech Cejrowski tak pokazuje i objaśnia, że po obejrzeniu tego odcinka studenci z marszu zaliczają semestr.
Czas trwania: 26min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Jak wygląda sobota na prowincji i kogo wiesza się na latarniach? Co piją miejscowi i jak zrobić peruwiańskiego drinka? Dowiemy się też, że w Peru ludzie głosują na bolków i budki.
Czas trwania: 25min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Dawno temu sól nie była przyprawą, lecz pierwszym znanym ludzkości konserwantem. Nikt jej nie sypał do jedzenia, bo to byłoby marnotrawstwo. Zupa robiła się słona, bo gotowano suszone solone mięso. A skąd brali sól Inkowie? Bardzo cenna, dostępna z jednego miejsca wysoko w górach, z kopalni królów. Trzeba się było ciężko napracować, aby ją odcedzić z wody. Wojciech Cejrowski pokazuje i objaśnia, jak to się robi, bo ta robota trwa do dziś.
Czas trwania: 22min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Odcinek nie tylko dla dzieci. Wojciech Cejrowski przygotował go z myślą o swojej babci, która kupowała kakao w cegłach i z tego robiła w domu czekoladę. Najpierw zobaczymy jak rośnie kakao, jak się je zbiera i suszy. Następnie spakowane w worki przejedzie do starej fabryki. Tutaj wymasowane zamieni się w czekoladę - białą, mleczną, gorzką.
Czas trwania: 28min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Lama to coś jak skrzyżowanie wielbłąda z owcą. U Inków lama była jedynym zwierzęciem jucznym i dostawcą wełny na ciepłe poncza, czapki i dywany. W żywieniu niewybredna jak koza. Uparta i wredna jak osioł. Jeździć na niej się nie da. Kopie, gryzie i pluje - o czym pan Cejrowski przekonał się wiele razy.
Czas trwania: 28min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Przyjrzymy się przygotowaniom wyprawy Wojciecha Cejrowskiego do indiańskich plemion zamieszkujących ekwadorską dżunglę. Zakup żywności, środków czystości, broni, amunicji, maczet i ubrań. Wojciech Cejrowski przedstawia swojego przewodnika, mówi o sposobie pakowania towarów zabieranych w dzikie ostępy. Na tarasie nadrzecznego hotelu żegna się z cywilizacją.
Czas trwania: 24min. / 2007 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Razem z Wojciechem Cejrowskim przyjrzymy się pracy na plantacji bananów. Dowiemy się, jak wygląda uprawa i zbiór tych owoców oraz jak przygotowuje się je do długiej podróży morskiej. Autor programu opowie o różnych odmianach bananowca i podzieli się swoimi wrażeniami smakowymi po degustacji dziko rosnących gatunków.
Czas trwania: 25min. / 2007 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Tym razem pojeździmy trochę po mieście (w sposób, który odradzamy turystom). Zajrzymy tu i tam. Załatwimy parę spraw. Poznamy miejscowych ludzi. Ubijemy jakiś interes. A przede wszystkim poznamy niepisane zasady ruchu drogowego obowiązujące w Peru. Wojciech Cejrowski wyrobi też sobie nowe prawo jazdy. Robi to w każdym kraju i ma ich całą talię.
Czas trwania: 24min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W tym odcinku Wojciech Cejrowski przedstawia swoją fascynację islamem - żywą religią, której rytuałów skrupulatnie przestrzega wielu mieszkańców Afryki. Rozmawia z imamem, na brzegu modli się ze swoim przewodnikiem, odwiedza poligamiczną rodzinę, próbując zrozumieć ten typ organizacji społecznej.
Czas trwania: 24min. / 2007 / cykl reportażyWojciech Cejrowski - boso przez świat można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP ABC, TVP HD, TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: