Emisja Wojownicy czasu będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 6 lipca 2025 (Niedziela)Opis (streszczenie): Cykl "Wojownicy czasu" prezentuje historię i tradycję polskich formacji wojskowych. Kolejne odcinki opowiadają o wyjątkowych ludziach, zapomnianych bitwach i przedmiotach. Program jest zrealizowany we współpracy z pasjonatami historii, którzy możliwie wiernie i widowiskowo starają się ją odtworzyć.
Czas trwania: 28min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Zwycięstwo nad Krzyżakami odniesione w pamiętnej bitwie na polach Grunwaldu w 1410 roku nie zakończyło polskich kłopotów z zakonem wojowniczych Teutonów. Wojna stoczona z nimi w latach 1409 - 1410 osłabiła ich, ale nie zniszczyła całkowicie. Pół wieku później, w 1462 roku pod Świecinem doszło do starcia, które było przełomem w kolejnej wojnie z zakonem.
Czas trwania: 31min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): "O roku ów!" Tą pełną entuzjazmu frazą Adam Mickiewicz skomentował w "Panu Tadeuszu" moment podjęcia przez Cesarza Francuzów w 1812 roku przygotowań do rozprawy z Rosją. Bonaparte nadał jej miano "drugiej polskiej wojny". Trudno się dziwić, że do udziału w niej Polacy natychmiast poczuli się zobowiązani!. Zobaczmy więc, co z tego dla nich wynikło...
Czas trwania: 30min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Mogłoby się wydawać, że kiedy z pól pod Komarowem zniknęły pułki polskiej i sowieckiej jazdy, które w sierpniu 1920 rokustoczyły wielki kawaleryjski bój, zwiastowało to nieuchronnie koniec epoki i pożegnanie z końmi, jako towarzyszami broni. A jednak, kawaleria pojawiła się tutaj dziewiętnaście lat później i to wcale nie po raz ostatni... Dziś, właśnie w tym tak ważnym dla polskiej kawalerii miejscu powstanie pomnik upamiętniający tę najbarwniejszą z broni, a rekonstruktorzy przypominają historię bitwy.
Czas trwania: 28min. / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): I wojna światowa, stoczona w latach 1914 - 1918, zwana wcześniej Wielką Wojną lub po prostu Wojną, w Bieszczady dotarła jesienią 1914 roku, kiedy armia austro - węgierska cofała się przed rosyjskim walcem parowym. Dotarł on do grzbietu Karpat oddzielających Galicję zachodnią od dzisiejszej Słowacji. Wówczas to areną ciężkich walk prowadzonych przez półrocze stały się Bieszczady i niewielka miejscowość Komańcza.
Czas trwania: 29min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kiedy nocą z 17 na 18 sierpnia 1943 roku potężny nalot RAF - u obrócił Peenemünde w perzynę, produkcję tajnej broni V - 1 i V - 2 przeniesiono w kilka różnych miejsc. Między innymi do podziemnych kompleksów w Turyngii i Górach Sowich. Na ziemiach polskich pierwsze oddziały rakietowe zaczęły powstawać na poligonie w Pustkowie, w miejscowości Blizna. Pierwszy start rakiety V - 2 odbył się 5 listopada 1943 r. Przeprowadziła go przybyła z Peenemunde specjalna bateria. W sumie odpalono z Blizny około 200 rakiet. Polscy wojskowi, leśnicy, kolejarze, rolnicy i robotnicy z narażeniem życia zdobywali informacje i części rakiet na poligonie Pustków - Blizna, na szlakach komunikacyjnych i miejscach upadków V - 2. Zdobyte przez wywiad materiały, trafiały do Biura Studiów Przemysłowych Oddziału II Komendy Głównej AK w Warszawie. 20 maja 1944 r. w Sarnakach nad Bugiem Armia Krajowa zdobyła kompletną rakietę, która nie eksplodowała. Materiały wywiadowcze zostały gruntownie przebadane i opracowane. Setki meldunków, analiz i raportów oraz elementy rakiet trafiły do Wielkiej Brytanii, zanim pierwsze pociski balistyczne spadły na Londyn.
Czas trwania: 29min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Tragiczna kampania września 1939 roku pomimo nieuchronnej klęski, wziętej w dwa ognie armii, obfitowała jednak w epizody, które polskiemu żołnierzowi pozwoliły ocalić honor i dać nadzieję na ostateczne zwycięstwo. Taka była bitwa, a właściwie dwie bitwy, jakie rozegrały się pod Tomaszowem Lubelskim w drugiej połowie pamiętnego września.
Czas trwania: 25min. / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): W 1806 roku, enfant terrible XIX - wiecznej Europy Napoleon Bonaparte miał już za sobą wiele błyskotliwych kampanii, których sukcesy spędzały sen z powiek europejskim władcom. Ich czwarta z kolei koalicja antyfrancuska zainicjowana przez Anglików zwróciła przeciwko cesarzowi Francuzów także Prusy i Rosję. Niebawem Wielka Armia gromiła pruskie korpusy, aby potem wyruszyć na Śląsk i zdobyć pruskie twierdze. Ostatnią z nich była twierdza w Kłodzku.
Czas trwania: 28min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kiedy Tatarzy w swoim rajdzie na podbój Europy dotarli pod Kraków i przemieszczali się dalej na zachód, w Polu Legnickim drogę zastąpiło im polskie rycerstwo prowadzone przez śląskiego księcia, Henryka Pobożnego, który pragnął powstrzymać mongolskich najeźdźców, a następnie zjednoczyć rozbitą dzielnicowo Polskę. Inscenizacja bitwy daje tło do snucia opowieści o tatarskim imperium i jego podbojach.
Czas trwania: 28min. / 2018 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kiedy w 1696 roku, po śmierci zwycięzcy spod Wiednia, króla Jana III Sobieskiego na polskim tronie zasiadł wybrany w trybie wolnej elekcji elektor Saksonii z dynastii Wettynów, zaczyna się nieuchronny upadek Rzeczypospolitej, którego finałem są jej trzy rozbiory. Poprzedza je jednak desperacki zryw w obronie wiary i niepodległości - konfederacja barska.
Czas trwania: 30min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykl Wojownicy czasu prezentuje historię i tradycję polskich formacji wojskowych. Kolejne odcinki opowiadają o wyjątkowych ludziach, zapomnianych bitwach i przedmiotach. Program jest zrealizowany we współpracy z pasjonatami historii, którzy możliwie wiernie i widowiskowo starają się ją odtworzyć.
Czas trwania: 32min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Przez stulecia sąsiadujący ze sobą przez morze Polacy i Szwedzi mieli raczej pokojowe stosunki. W miarę, jak zaczął zmieniać się układ sił nad Bałtykiem, konflikty stały się nieuniknione. Ten najkrwawszy przyszedł w 1655 roku, kiedy Rzeczpospolita Obojga Narodów uwikłana w liczne wojny słabła coraz bardziej. Wtedy polsko - litewskie państwo stało się łupem dla najeźdźców z północy. Nastąpił szwedzki potop.
Czas trwania: 29min. / 2023 / cykl dokumentalnyEmisja Wojownicy czasu miała miejsce:
Opis (streszczenie): Wybitny wódz i strateg żyjący w XVII wieku, Raimondo Montecuccoli powiedział kiedyś, że więcej armii zostało zniszczonych przez brak pożywienia niż w wyniku bitwy. Rzeczywiście, o ileż łatwiej zmotywować się do walki żołnierzowi sytemu niż głodnemu. W tym odcinku zobaczymy, jak przez stulecia wojen karmiono wojowników, od których zależały losy królestw i imperiów.
Czas trwania: 28min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kiedy na młode polskie państwo spadła bolszewicka nawała, cały naród ruszył w obronie odzyskanej niepodległości. Po tzw. Cudzie nad Wisłą wojska bolszewickie były w odwrocie. Wówczas to, pod Komarowem, w okolicach Zamościa, konnicy Budionnego zastąpiła drogę polska kawaleria. Doszło wówczas do jednej z największych bitew kawaleryjskichXX wieku. Od wielu lat, co roku, na polu dawnej bitwy, odbywa się monumentalna rekonstrukcja tego wydarzenia.
Czas trwania: 28min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): 21 września 1944 roku w okolicy holenderskiej miejscowości Arnhem wylądowała licząca około 2 tysięcy żołnierzy 1 Samodzielna Brygada spadochronowa. Polscy spadochroniarze byli częścią olbrzymiego desantu wojsk sprzymierzonych, które w ramach zaplanowanej przez brytyjskiego marszałka Montgomery'ego operacji "Market Garden" miały przechwycić mosty na Renie zanim zniszczą go Niemcy. Ich bohaterska walka o z góry przegraną sprawę, nigdy nie została należycie doceniona...
Czas trwania: 31min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Historia i tradycje polskich zwycięstw i polskich formacji wojskowych na przestrzeni tysiąclecia odżywają dziś dzięki entuzjastom - rekonstruktorom, kolekcjonerom i poszukiwaczom. Cykl pokaże historie ludzi i przedmiotów - egzemplarzy starej broni, historii zapomnianych bitew, które teraz zyskują nowe życie. Każdy odcinek opowie historię broni lub bitwyi człowieka bądź grupy ludzi, którzy pasjonując się historią, odtwarzają ją możliwie wiernie i widowiskowo. Każda z opowiadanych historii dzięki obecności wątku historycznego zawierającego komentarz oraz ikonografię, będzie mieć, prócz wartości sentymentalnej i patriotycznej, także walor edukacyjny.
Czas trwania: 27min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jedną z najczęściej uprawianych przez Polaków form wojennego rzemiosła są powstania narodowe. Każde dziecko bez trudu wymieni kilka i to z różnych epok historycznych. Ta mnogość irredent i insurekcji sprawia, że niektóre z nich nie zostały upamiętnione choćby skromnym pomniczkiem. Taki los, całkowicie niezasłużenie, spotkał powstanie, jakie miało miejsce na Nowym Śląsku, gdy zbliżały się doń orły cesarza Francuzów. Kraina ta, będąca historycznie zachodnią częścią Małopolski, dziś zwana Zagłębiem Dąbrowskim, po trzecim rozbiorze Polski w 1795 roku przypadła Królestwu Prus jako Nowy Śląsk. Przez Prusaków traktowana była jako integralna część Księstwa Śląskiego.
Czas trwania: 26min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jak nas uczy historia, ulubioną metodą wojowania Polaków jest walka z przeważającymi siłami wroga. Mamy też zwyczaj z racji różnych historycznych oraz ideowych uwarunkowań walczyć w obcych wojnach. Czasami bardzo daleko od Ojczyzny, bo aż w Ameryce. I nie chodzi tylko o Tadeusza Kościuszkę, czy Kazimierza Pułaskiego. W 1861 roku Polacy przystąpili tam do bratobójczej wojny i to po obu stronach konfliktu...
Czas trwania: 30min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kiedy w 966 roku książę Polan, Mieszko, w imieniu własnym i swoich poddanych przyjął chrzest, ziemie polskie znalazły się w zachodnio - europejskiej sferze chrześcijaństwa. Wraz z nową wiarą Polacy przyjęli wówczas wiele obowiązujących w Europie zwyczajów. Jednym z nich była trwająca do dziś skłonność do uprawiania turystycznych wypraw zwanych wtedy pielgrzymkami.
Czas trwania: 27min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kiedy w 1226 roku Konrad Mazowiecki, samodzielny książę Kujaw i Mazowsza zaprosił na swoje ziemie wojowniczych mnichów z Niemiec, zwanych krzyżakami, dla obrony przed pogańskimi Prusami, dokonał niechcący operacji, którą dziś określa się powiedzeniem "zamienił stryjek siekierkę na kijek". Wkrótce bowiem okazało się, że zaproszeni do zbożnego dzieła Teutoni ani myślą opuścić oczyszczone z pogan ziemie. Zapoczątkowało to serię wojen polsko - krzyżackich, z których największa rozgorzała na początku XV wieku.
Czas trwania: 30min. / 2023 / cykl dokumentalnyWojownicy czasu można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Szczecin, TVP Historia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: