Emisja Wojownicy czasu będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 15 kwietnia 2025 (Wtorek)Opis (streszczenie): 21 września 1944 roku w okolicy holenderskiej miejscowości Arnhem wylądowała licząca około 2 tysięcy żołnierzy 1 Samodzielna Brygada spadochronowa. Polscy spadochroniarze byli częścią olbrzymiego desantu wojsk sprzymierzonych, które w ramach zaplanowanej przez brytyjskiego marszałka Montgomery'ego operacji "Market Garden" miały przechwycić mosty na Renie zanim zniszczą go Niemcy. Ich bohaterska walka o z góry przegraną sprawę, nigdy nie została należycie doceniona...
Czas trwania: 31min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykl "Wojownicy czasu" prezentuje historię i tradycję polskich formacji wojskowych. Kolejne odcinki opowiadają o wyjątkowych ludziach, zapomnianych bitwach i przedmiotach. Program jest zrealizowany we współpracy z pasjonatami historii, którzy możliwie wiernie i widowiskowo starają się ją odtworzyć.
Czas trwania: 30min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wielka wojna europejskich mocarstw, nazwana później pierwszą wojną światową, rozgorzała latem 1914 roku. Już w drugiej połowie sierpnia Austro - Węgry będące jedną ze stron konfliktu zaczęły mieć poważne kłopoty, kiedy ich przeciwnik, carska Rosja rozpoczęła ofensywę. Na zachód ruszył wtedy carski walec parowy, aby przetoczywszy się przez całą Galicję sięgnąć Wiednia i tym samym zakończyć wojnę. Jedna z bram do austriackiej stolicy prowadziła przez Kraków, gdzie wroga należało zatrzymać za wszelką cenę.
Czas trwania: 24min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): "O roku ów!" Tą pełną entuzjazmu frazą Adam Mickiewicz skomentował w "Panu Tadeuszu" moment podjęcia przez Cesarza Francuzów w 1812 roku przygotowań do rozprawy z Rosją. Bonaparte nadał jej miano "drugiej polskiej wojny". Trudno się dziwić, że do udziału w niej Polacy natychmiast poczuli się zobowiązani!. Zobaczmy więc, co z tego dla nich wynikło...
Czas trwania: 25min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jak nas uczy historia, ulubioną metodą wojowania Polaków jest walka z przeważającymi siłami wroga. Mamy też zwyczaj z racji różnych historycznych oraz ideowych uwarunkowań walczyć w obcych wojnach. Czasami bardzo daleko od Ojczyzny, bo aż w Ameryce. I nie chodzi tylko o Tadeusza Kościuszkę, czy Kazimierza Pułaskiego. W 1861 roku Polacy przystąpili tam do bratobójczej wojny i to po obu stronach konfliktu...
Czas trwania: 30min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): W styczniu 1863 roku na ziemiach nieistniejącego formalnie od prawie siedemdziesięciu lat polskiego państwa, wybuchło powstanie. Było ono najdłużej trwającym niepodległościowym zrywem okresu porozbiorowego. Stoczono wówczas 1200 bitew i potyczek, a jedna z nich miała miejsce 18 marca na Mazowszu, pod Łucznicą.
Czas trwania: 30min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kawaleria od zawsze była ulubioną formacją wojskową Polaków. Nasza miłość do koni potwierdzana w literaturze i pieśni jest niezaprzeczalna, a ułan przez wieki był obiektem damskiej admiracji. Nic dziwnego więc, że najwspanialsze wojskowe parady odbywały się zawsze z udziałem tej formacji bojowej. Tak było także w Krakowie na Błoniach 6 października 1933 roku...
Czas trwania: 30min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kiedy w 1696 roku, po śmierci zwycięzcy spod Wiednia, króla Jana III Sobieskiego na polskim tronie zasiadł wybrany w trybie wolnej elekcji elektor Saksonii z dynastii Wettynów, zaczyna się nieuchronny upadek Rzeczypospolitej, którego finałem są jej trzy rozbiory. Poprzedza je jednak desperacki zryw w obronie wiary i niepodległości - konfederacja barska.
Czas trwania: 30min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Przez stulecia sąsiadujący ze sobą przez morze Polacy i Szwedzi mieli raczej pokojowe stosunki. W miarę, jak zaczął zmieniać się układ sił nad Bałtykiem, konflikty stały się nieuniknione. Ten najkrwawszy przyszedł w 1655 roku, kiedy Rzeczpospolita Obojga Narodów uwikłana w liczne wojny słabła coraz bardziej. Wtedy polsko - litewskie państwo stało się łupem dla najeźdźców z północy. Nastąpił szwedzki potop.
Czas trwania: 29min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Nawet ci najmniej zainteresowani historią rodacy musieli słyszeć o polskich wojnach toczonych z Turkami i Tatarami. Zadbał przecież o to Henryk Sienkiewicz i Jerzy Hoffman. Zaś nazwiska Wołodyjowskiego, Ketlinga czy Zagłoby budzą jednoznaczne skojarzenia z rycerzami broniącymi naszych kresów przed najeźdźcami spod znaku półksiężyca, którzy w 1672 roku zapędzili się aż tutaj - pod Narol!
Czas trwania: 30min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kiedy w maju 1776 roku król pruski Fryderyk, zwany Wielkim, zarządził budowę twierdzy na nadwiślańskim brzegu w okolicach Grudziądza, czynił to z nadzieją, że przysłuży się ona w wojowniczych latach panowania jego albo jego następców. Chwila ta nastąpiła ponad 30 lat później, kiedy w 1806 roku w Grudziądzu schroniły się szczątki pruskiej armii rozgromionej przez francuskiego Boga Wojny pod Jeną i Auerstaedt.
Czas trwania: 30min. / 2023 / cykl dokumentalnyEmisja Wojownicy czasu miała miejsce:
Opis (streszczenie): Wśród wielu kawaleryjskich bojów, jakie zdarzały się w czasie wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku, na szczególne miejsce w naszej wdzięcznej pamięci zasługuje szarża, jaką wykonali szwoleżerowie 1 Pułku 17 sierpnia pod Arcelinem. Bo to także dzięki nim mógł się niebawem wydarzyć cud nad Wisłą. 15 sierpnia polski wywiad radiowy przechwycił rozkaz dowódcy Frontu Zachodniego, Michaiła Tuchaczewskiego nakazujący 4. Armii sowieckiej zaprzestania forsowania Wisły między Płockiem a Toruniem i uderzenie na 5. Armię gen. Władyslawa Sikorskiego pod Nasielskiem, co w przypadku powodzenia, otworzyłoby Rosjanom drogę na Warszawę. Tocząca ciężkie walki 5. Armia nie miała szans obrony swoich tyłów. Bolszewicki atak musiał nastąpić przez Płońsk, miasteczko bronione przez niewielki i słabo uzbrojony garnizon. I wtedy z pomocą przybyli szwoleżerowie.
Czas trwania: 25min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Zwycięstwo nad Krzyżakami odniesione w pamiętnej bitwie na polach Grunwaldu w 1410 roku nie zakończyło polskich kłopotów z zakonem wojowniczych Teutonów. Wojna stoczona z nimi w latach 1409 - 1410 osłabiła ich, ale nie zniszczyła całkowicie. Pół wieku później, w 1462 roku pod Świecinem doszło do starcia, które było przełomem w kolejnej wojnie z zakonem.
Czas trwania: 31min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wiosną 1915 roku, w niespełna rok od wybuchu, wielka wojna nabrała tempa. Na froncie zachodnim trwała wojna pozycyjna, w której Niemcy - pod Ypres we Francji - po raz pierwszy ulżyli śmiercionośnego gazu, a nad polami bitew pojawiły się pierwsze bojowe aeroplany. Tymczasem na wschodnim froncie rozpoczynała się wielka operacja, której celem miało być przełamanie frontu rosyjskiego w okolicy Gorlic. Jednym z jej epizodów była zapomniana dziś, stoczona 4 maja przez siły rosyjskie, austro - węgierskie i pruskie krwawa bitwa na Górze Rogowskiej, czyli na Klarowcu.
Czas trwania: 31min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Latem 1944 roku wynik II wojny światowej wydawał się przesądzony. Siły niemieckiego Wehrmachtu cofały się na zachód przed Rosjanami, którzy wkroczyli na ziemie polskie. Rozpoczęta w czerwcu operacja "Bagration" Niemcom miała przynieść sromotną klęskę. Częścią tej ofensywy była operacja brzesko - lubelska, w której niepoślednią, choć tragiczną rolę odegrali Polacy...
Czas trwania: 30min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Trwająca 200 dni kampania Cesarza Francuzów w Polsce obfitowała w bitwy i potyczki pełne huku dział, świstu karabinowych kul i dyplomatyczne podchody. Zdarzały się jednak sytuacje, kiedy amunicją były strzały. W dodatku strzały Amora. Tak było w czasie pobytu Napoleona na zamku w Kamieńcu Suskim wiosną 1807 roku... W programie "Wojownicy Czasu" Grzegorz Gajewski podróżuje przez wieki i epoki, pokazując realia ówczesnego życia dzięki pieczołowicie je odtwarzającym grupom rekonstrukcji historycznej. Dawne historie i współcześni pasjonaci to właśnie "Wojownicy".
Czas trwania: 30min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): W 1866 roku nieopodal dzisiejszego Hradec Kralove, a niegdyś Koeniggratz miała miejsce bitwa armii pruskiej i austriackiej, która przesądziła o hegemonii niemieckojęzycznego świata. Po zwycięskiej bitwie stała się ona udziałem Prusaków, których żelazny kanclerz, Otto von Bismarck podjął wkrótce misję zjednoczenia niemieckich państw w Cesarstwo. W tej niezwykle krwawej bitwie po obydwu stronach walczyli Polacy.
Czas trwania: 26min. / 2018 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Krajobraz Holandii, jaki ujrzeli polscy żołnierze 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka jesienią 1944 roku to bagniste niziny, przez które można przejechać nielicznymi utwardzonymi drogami. Wystarczy kilka dni deszczu, by i one zniknęły pod wodą. Dla pancerniaków to prawdziwy koszmar. W takich warunkach jednak przyszło im walczyć o wyzwolenie kraju wiatraków i tulipanów...
Czas trwania: 29min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kiedy tylko ludzkość posiadła zdolność obróbki metali, pojawił się wynalazek wspomagający argumentację w każdym międzyludzkim konflikcie. Pojawiła się biała broń. A jej użycie, czyli fechtunek czy szermierka bardzo prędko urosło do rangi wyrafinowanej sztuki. Sztuki, która z realnego życia zawędrowała także na scenę.
Czas trwania: 28min. / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Szwedzi najeżdżali Polskę wielokrotnie w trwającej przez stulecia walce o Dominium Maris Baltici - dominację na wodach Bałtyku i przejęcie kontroli nad handlem morskim. Sytuację zaogniał jeszcze spór w łonie szwedzkiej dynastii Wazów, której potomek, Zygmunt III Waza, następca tronu szwedzkiego, był elekcyjnym królem Polski. Pozbawiony przez Szwedów swego dziedzictwa Zygmunt nigdy nie zrzekł się pretensji do szwedzkiego tronu. Zapoczątkowało to trwający przez całe dziesięciolecia konflikt dwóch linii dynastii Wazów - protestancką w Szwecji i katolicką w Polsce. Jeden z najmniej znanych epizodów szwedzkiego potopu miał miejsce w czasie szwedzkiego oblężenia zamku Tenczyn w Rudnie w 1655 roku.
Czas trwania: 27min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Tocząca się ze zmiennym szczęściem od lutego 1919 roku wojna z bolszewikami, latem 1920 roku przybrała bardzo niekorzystny obrót. W pierwszych dniach lipca Polacy byli w odwrocie, ustępując między innymi przed sowiecką I Armią Konną, której zagony w bestialski sposób traktowały zajmowane garnizony i szpitale. By stawić czoło najeźdźcy, należało powołać do życia jak najliczniejsze oddziały jazdy, które mogłyby przeciwstawić siękonnym pułkom Siemiona Budionnego i Gaj - Chana. I właśnie wtedy pojawili się polscy huzarzy śmierci.
Czas trwania: 25min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kiedy na młode polskie państwo spadła bolszewicka nawała, cały naród ruszył w obronie odzyskanej niepodległości. Po tzw. Cudzie nad Wisłą wojska bolszewickie były w odwrocie. Wówczas to, pod Komarowem, w okolicach Zamościa, konnicy Budionnego zastąpiła drogę polska kawaleria. Doszło wówczas do jednej z największych bitew kawaleryjskichXX wieku. Od wielu lat, co roku, na polu dawnej bitwy, odbywa się monumentalna rekonstrukcja tego wydarzenia.
Czas trwania: 28min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kiedy nocą z 17 na 18 sierpnia 1943 roku potężny nalot RAF - u obrócił Peenemünde w perzynę, produkcję tajnej broni V - 1 i V - 2 przeniesiono w kilka różnych miejsc. Między innymi do podziemnych kompleksów w Turyngii i Górach Sowich. Na ziemiach polskich pierwsze oddziały rakietowe zaczęły powstawać na poligonie w Pustkowie, w miejscowości Blizna. Pierwszy start rakiety V - 2 odbył się 5 listopada 1943 r. Przeprowadziła go przybyła z Peenemunde specjalna bateria. W sumie odpalono z Blizny około 200 rakiet. Polscy wojskowi, leśnicy, kolejarze, rolnicy i robotnicy z narażeniem życia zdobywali informacje i części rakiet na poligonie Pustków - Blizna, na szlakach komunikacyjnych i miejscach upadków V - 2. Zdobyte przez wywiad materiały, trafiały do Biura Studiów Przemysłowych Oddziału II Komendy Głównej AK w Warszawie. 20 maja 1944 r. w Sarnakach nad Bugiem Armia Krajowa zdobyła kompletną rakietę, która nie eksplodowała. Materiały wywiadowcze zostały gruntownie przebadane i opracowane. Setki meldunków, analiz i raportów oraz elementy rakiet trafiły do Wielkiej Brytanii, zanim pierwsze pociski balistyczne spadły na Londyn.
Czas trwania: 29min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): W starym krzyżackim zamku w Ostródzie wisi olbrzymie płótno przedstawiające scenę, w której Cesarz Francuzów odbiera pismo z rąk kilkuletniego chłopca. Rzecz dzieje się w czasie pobytu Cesarza w tym mieście, a tytuł dzieła brzmi: "Napoleon użyczający łask mieszkańcom Ostródy. Marzec 1807". Jakich to łask Napoleon Bonaparte udzielił ostródzianom i jaka wojna go do nich przywiodła? O tym w kolejnym odcinku "Wojowników czasu".
Czas trwania: 29min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kiedy w 1226 roku Konrad Mazowiecki, samodzielny książę Kujaw i Mazowsza zaprosił na swoje ziemie wojowniczych mnichów z Niemiec, zwanych krzyżakami, dla obrony przed pogańskimi Prusami, dokonał niechcący operacji, którą dziś określa się powiedzeniem "zamienił stryjek siekierkę na kijek". Wkrótce bowiem okazało się, że zaproszeni do zbożnego dzieła Teutoni ani myślą opuścić oczyszczone z pogan ziemie. Zapoczątkowało to serię wojen polsko - krzyżackich, z których największa rozgorzała na początku XV wieku.
Czas trwania: 30min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Każde dziecko wie z lektury Kroniki Galla Anonima, że twórcą Polski był książę z rodu Piastów Mieszko. W pomroce dziejów giną jednak detale powstania polskiej państwowości. Tak naprawdę nie wiemy, czy ten pierwszy władca dokonał dzieła siłami rodzimych Słowian, czy może z niewielką pomocą zamorskich przyjaciół. W programie "Wojownicy Czasu" Grzegorz Gajewski podróżuje przez wieki i epoki, pokazując realia ówczesnego życia dzięki pieczołowicie je odtwarzającym grupom rekonstrukcji historycznej. Dawne historie i współcześni pasjonaci to właśnie wojownicy czasu.
Czas trwania: 28min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Niemiecka nawała, jaka spadła na Polskę 1 września 1939 roku, przetoczyła się przez jej granice także od południa. Właśnie tam, na beskidzkich przełęczach, drogę niemieckim dywizjom zastąpiła 10. Brygada Kawalerii pułkownikaStanisława Maczka... 10. Brygada została zmobilizowana w ramach tzw. mobilizacji alarmowej jeszcze w drugiej dekadzie sierpnia i została rozlokowana w okolicach Krakowa, jako odwód dowódcy Armii Kraków, gen. brygady Antoniego Szyllinga. Błyskawicznyrozwój wypadków spowodował jednak, że już w piątej godzinie wojny zapadła decyzja o wprowadzeniu jej do walki. W godzinach wieczornych oddziały brygady dotarły w rejon Skomielnej i Jordanowa, gdzie należało zatrzymaćnieprzyjaciela.
Czas trwania: 25min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Największym polskim zrywem narodowym obejmującym polskie ziemie pozostające pod zaborem rosyjskim było powstanie styczniowe, które wybuchło 22 stycznia 1863 r. Zaś jednym z największych starć była bitwa stoczona z Rosjanami przez oddziały powstańcze Mariana Langiewicza pod Małogoszczem w Świętokrzyskiem 24 lutego, a więc w jego początkowym okresie. Wydarzenia z 24 lutego stały się inspiracją dla Stefana Żeromskiego, który opisał losy powstańców w powieści "Wierna rzeka". Jej tytuł nawiązuje do rzeki Łośny - dzisiejszej Wiernej Rzeki przepływającej niedaleko miasta.
Czas trwania: 29min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Nie upłynął jeszcze rok od napaści Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku, a działania wojenne rozprzestrzeniły się na kolejny kontynent. W czerwcu 1940 roku rozpoczęła się wojna w Afryce, w której wkrótce przeciwko Niemcom i ich włoskim sojusznikom u boku Anglików i Francuzów stanęli także Polacy, aby z dala od Ojczyzny walczyć o jej wolność. Jednym z ważniejszych epizodów tej kampanii była obrona twierdzy Tobruk, w której walny udział wzięli żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, która dotarła do twierdzy w sierpniu 1941.
Czas trwania: 30min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Na początku 1945 roku II wojna światowa zmierzała do spodziewanego końca, jakim była klęska III Rzeszy. Armia Czerwona zajęła już wtedy większość ziem przedwojennej Polski i szykowała się do kampanii, której celem miało być wkroczenie na terytorium Niemiec, błyskawiczne dotarcie do Berlina i rozbicie armii Hitlera. Wejście Rosjan na ziemie niemieckie zmieniło oblicze tej i tak już okrutnej wojny, czego natychmiast doświadczył Górny Śląsk.
Czas trwania: 29min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Tragiczna kampania września 1939 roku pomimo nieuchronnej klęski, wziętej w dwa ognie armii, obfitowała jednak w epizody, które polskiemu żołnierzowi pozwoliły ocalić honor i dać nadzieję na ostateczne zwycięstwo. Taka była bitwa, a właściwie dwie bitwy, jakie rozegrały się pod Tomaszowem Lubelskim w drugiej połowie pamiętnego września.
Czas trwania: 28min. / 2020 / cykl dokumentalnyWojownicy czasu można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Lublin, TVP3 Szczecin, TVP Historia, TVP Polonia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: