Emisja Wspólny dom będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 grudnia 2024 (Niedziela)Opis (streszczenie): Tym razem tematem magazynu będzie m.in. kontekst geograficzny, społeczny i biblijny świąt Bożego Narodzenia. Dlaczego Betlejem i jaskinia? Co jest prawdziwe? Jaki to ma wpływ na nasze życie? Z zaproszonymi gośćmi porozmawia gospodyni programu Agata Konarska.
Czas trwania: 27min. / 2024 / magazynEmisja Wspólny dom miała miejsce:
Opis (streszczenie): Anioły - w Biblii, sztuce i codzienności - przez pryzmat Kościołów mniejszościowych w Polsce. Z zaproszonymi gośćmi magazynu ekumenicznego rozmawia gospodyni programu Agata Konarska.
Czas trwania: 26min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem w magazynie ekumenicznym przyjrzymy się tematowi, które stanowi dla współczesności wielkie wyzwanie, czyli ekologii i trosce o środowisko. Z zaproszonymi gośćmi w studiu rozmawia o tym gospodyni programu Agata Konarska.
Czas trwania: 26min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Kolejny odcinek magazynu prezentującego kulturowy, intelektualny oraz światopoglądowy wpływ Kościołów mniejszościowych na polską kulturę i codzienność. Tym razem tematem jest historia i codzienność związana z unikatowym zabytkiem skandynawskiej architektury sakralnej z XII w. , czyli świątynią Wang w Karpaczu. Program i rozmowy z gośćmi prowadzi Agata Konarska.
Czas trwania: 26min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Wakacyjnym studiem dla tego odcinka magazynu stała się stolica Puszczy Knyszyńskiej, czyli Supraśl wraz z jego akademią, klasztorem i cerkwią. To zabytek o wyjątkowej wartości historycznej, w którym opowiemy nie tylko o jego dziejach, ale również odkryciach i współczesności.
Czas trwania: 27min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Magazyn prezentujący kulturowy, intelektualny oraz światopoglądowy wpływ Kościołów mniejszościowych na polską kulturę i codzienność. Tym razem tematem odcinka jest muzyka kościelna, o której z gośćmi w studiu rozmawia gospodyni programu Agata Konarska.
Czas trwania: 26min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Magazyn prezentujący kulturowy, intelektualny oraz światopoglądowy wpływ Kościołów mniejszościowych na polską kulturę i codzienność. Tym razem tematem odcinka jest ojcostwo - to boskie i to ludzkie - o którym z gośćmi w studiu porozmawia gospodyni programu Agata Konarska.
Czas trwania: 25min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Jak postrzegają siebie w konkretnych rolach i miejscach? Co inspiruje je do działania? Tym razem gośćmi magazynu ekumenicznego będą kobiety z trzech różnych środowisk i Kościołów, dla których ważna jest wiara i zaangażowanie.
Czas trwania: 26min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Magazyn ekumeniczny prezentujący kulturowy, intelektualny oraz światopoglądowy wpływ Kościołów mniejszościowych na polską kulturę i codzienność. Gośćmi tego odcinka, którego głównym tematem jest Pismo Święte, są osoby związane z teologią i biblistyką.
Czas trwania: 26min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): W wydaniu specjalnym magazynu, który prezentuje kulturowy, intelektualny oraz światopoglądowy wpływ Kościołów mniejszościowych na polską kulturę i codzienność, przyjrzymy się trzem tradycjom związanym z Wielką Nocą: protestanckiej, prawosławnej i katolickiej.
Czas trwania: 27min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Kolejny odcinek magazynu prezentującego wielowątkowy wpływ Kościołów na polską kulturę i codzienność. Tym razem tematem będą tradycje postu w chrześcijaństwie, nabożeństwa pasyjne i działalność charytatywna w okresie Wielkiego Postu. W protestantyzmie jest też określany jako czas pasyjny, w którym w specyficzny sposób znajdują swoje miejsce treści o cierpieniu, grzechu, krzyżu i śmierci.
Opis (streszczenie): Magazyn prezentujący kulturowy, intelektualny oraz światopoglądowy wpływ Kościołów na polską kulturę i codzienność. Zetknięcie się z wielokulturowością poprzez ciekawe osobowości, które są lub były zakorzenione w swoich tradycjach chrześcijańskich, to jeden z kontekstów także tego odcinka. Tym razem odcinek m.in. o autokefalii Kościoła prawosławnego i osobie dr. Jerzego Klingiera.
Czas trwania: 25min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Tempo spożycia, produkcji odpadów i zmian środowiska przekroczyło możliwości planety na tyle, że dotychczasowy styl życia może skończyć się tylko katastrofą. To zresztą już rzeczywiście dzieje się od czasu do czasu w niektórych regionach świata. Złagodzenie skutków obecnej dysproporcji zależy od tego, co robimy dziś, zwłaszcza w obliczu odpowiedzialności, jaką przypiszą nam ci, którzy będą musieli ponosić najgorsze konsekwencje naszych działań. W tym odcinku programu "Wspólny Dom" pokażemy, jak możemy włączyć się w ograniczenie produkcji odpadów i sprzątanie choćby najbliższego otoczenia.
Czas trwania: 11min. / 2022 / serial TVPOpis (streszczenie): W odcinku programu Wspólny Dom pokażemy, jak żyć troszcząc się o Ziemię każdego dnia. Laudato sii, o mi Signore - pochwalony bądź Panie mój, śpiewał święty Franciszek z Asyżu. W tej pięknej pieśni przypomniał, że nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona. Pochwalony bądź mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami. Ta siostra protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr, które Bóg w niej umieścił. Zapominamy, że my sami jesteśmy z prochu ziemi. Nasze własne ciało zbudowane jest z pierwiastków naszej planety, jej powietrze pozwala nam oddychać, a jej woda ożywia nas i odnawia.
Czas trwania: 12min. / 2022 / serial TVPOpis (streszczenie): W tym odcinku programu Wspólny Dom pokażemy, że troska o zwierzęta definiuje nasze człowieczeństwo. Prawdą jest, że obojętność lub okrucieństwo wobec innych stworzeń tego świata zawsze w jakoś przekłada się na sposób traktowania innych ludzi. Serce jest jedno i ta sama mizeria, która prowadzi do znęcania się nad zwierzętami, niechybnie przejawi się w relacji z innymi osobami. Wszelkie okrucieństwo wobec jakiegokolwiek stworzenia jest sprzeczne z godnością człowieka. Wszystko jest ze sobą powiązane i my, wszyscy ludzie, jesteśmy zjednoczeni jako bracia i siostry we wspaniałej pielgrzymce, połączeni miłością, którą Bóg obdarza każde ze swoich stworzeń.
Czas trwania: 12min. / 2022 / serial TVPOpis (streszczenie): W odcinku pokażemy, że można wybierać produkty, których produkcja nie jest powiązana z krzywdą zwierząt i środowiska. W społeczeństwie, często upojonym konsumpcjonizmem i przyjemnościami, obfitością i luksusem, pozorami i narcyzmem wzywa nas On do zachowania wstrzemięźliwego, to znaczy prostego, zrównoważonego, prostolinijnego, zdolnego do zrozumienia i życia tym, co istotne. W świecie, który często jest surowy wobec grzesznika, a łagodny wobec grzechu, musimy pielęgnować silne poczucie sprawiedliwości, poszukiwania i realizacji woli Boga. W obrębie kultury obojętności, która nierzadko staje się w ostateczności bezlitosna, niech nasz styl życia napełniony będzie litością, empatią, współczuciem, miłosierdziem czerpanymi codziennie ze studni modlitwy.
Czas trwania: 12min. / 2022 / serial TVPOpis (streszczenie): To pierwsze świąteczne wydanie "Wspólnego domu", czyli magazynu prezentującego kulturowy, intelektualny oraz światopoglądowy wpływ Kościołów na polską kulturę i codzienność. Zetknięcie się z wielokulturowością poprzez ciekawe osobowości, które są lub były zakorzenione w swoich tradycjach chrześcijańskich, to jeden z kontekstów także tego odcinka. Jego bohaterem będzie Jerzy Nowosielski, artysta z niepowtarzalnym stylem i dorobkiem.
Opis (streszczenie): Musimy zatem czuwać nad sobą i uczyć się przeżywać starość w sposób aktywny, a wraz z relacją do Boga, pielęgnować nasze relacje z innymi. Wszystko to pomoże nam, by nie czuć się jedynie widzami w teatrze świata i nie ograniczać się do przesiadywania na balkonie i stania w oknie. W odcinku programu Wspólny Dom pokażemy, jak ważna jest aktywizacja seniorów w życie społeczne i jak można się w nią zaangażować.
Czas trwania: 13min. / 2022 / serial TVPOpis (streszczenie): W tym odcinku programu Wspólny Dom pokażemy, jak ważne jest włączanie się w dzieło wolontariatu na rzecz chorych i potrzebujących pomocy. Ludzka wielkoduszność jest zaczynem działania wolontariuszy, którzy mają wielkie znaczenie w sektorze społeczno - medycznym i którzy w wymowny sposób żyją duchowością Miłosiernego Samarytanina. Wolontariusz jest bezinteresownym przyjacielem, któremu można powierzyć myśli i emocje; poprzez słuchanie tworzy on warunki, w których chory, nie jest już biernym obiektem opieki, ale staje się aktywnym podmiotem i bohaterem wzajemnej relacji, zdolnym do odzyskania nadziei i lepiej przygotowanym do zaakceptowania leczenia. Wolontariat komunikuje wartości, zachowania i style życia, które w centrum mają pasję obdarowywania. W ten sposób realizuje się humanizacja opieki.
Czas trwania: 12min. / 2022 / serial TVPOpis (streszczenie): W odcinku programu Wspólny Dom pokażemy, jak cenny jest dostęp do czystej wody pitnej. Woda to element bardzo prosty i cenny, do którego wielu ma dostęp trudny, o ile wręcz niemożliwy. Dostęp do wody pitnej i bezpiecznej jest istotnym, fundamentalnym i powszechnym prawem człowieka, ponieważ determinuje przeżycie osób i z tego względu jest warunkiem korzystania z innych praw człowieka. Ten świat ma poważny dług społeczny wobec ubogich, którzy nie mają dostępu do wody pitnej, gdyż jest to odmawianie im prawa do życia zakorzenionego w ich niezbywalnej godności.
Czas trwania: 12min. / 2022 / serial TVPOpis (streszczenie): Magazyn prezentujący kulturowy, intelektualny oraz światopoglądowy wpływ Kościołów mniejszościowych na polską kulturę i codzienność. W programie widz styka się nie tylko z wielokulturowością poprzez ciekawych artystów, pisarzy, malarzy i muzyków, ale także myślicieli i działaczy społecznych zakorzenionych w innych tradycjach chrześcijańskich, będących pod wpływem tychże tradycji, ale rozwijających polską kulturę i sztukę. Przedstawione zostaną również jedność kulturowa i historyczna polskich wyznań chrześcijańskich, współpraca sąsiedzka oraz współczesna mentalność. Przyjrzymy się także zabytkom architektonicznym i ikonograficznym oraz poznamy historie lokalnych społeczności. Ze względu na różnorodność kulturową Polski, nie zabraknie opowieści o działalności kulturalnej mniejszości wyznaniowych i folklorze, który łączy ludzi. W poszczególnych odcinkach zostanie zaprezentowana także sztuka cechująca poszczególne Kościoły oraz jej współczesne kontynuacje i interpretacje. Gośćmi magazynu będą eksperci z różnych dziedzin, mi.in: teolodzy, historycy, filozofowie, artyści i aktywiści społeczni. Główne tematy tego odcinka to: pamięć o przodkach i pamięć patriotyczna.
Opis (streszczenie): W odcinku programu Wspólny Dom pokażemy, jak ograniczyć zanieczyszczenie planety poprzez oszczędność zakupów i nadawanie przedmiotom drugiego życia. Trzeba wziąć pod uwagę zanieczyszczenie powodowane przez odpady, w tym odpady niebezpieczne, obecne w różnych środowiskach. Co roku wytwarzane są setki milionów ton śmieci, z których wiele nie ulega biodegradacji. Nasz dom, Ziemia, zdaje się stawać coraz bardziej ogromnym składem nieczystości. Zaradzenie tej kwestii byłoby sposobem przeciwdziałania kulturze odrzucenia, prowadzącej do wyrządzenia szkody całej planecie, ale dostrzegamy, że postęp w tym zakresie jest nadal bardzo ograniczony.
Czas trwania: 12min. / 2022 / serial TVPOpis (streszczenie): Trzeba wziąć pod uwagę zanieczyszczenie powodowane przez odpady, w tym odpady niebezpieczne, obecne w różnych środowiskach. Co roku wytwarzane są setki milionów ton śmieci, z których wiele nie ulega biodegradacji. Nasz dom, Ziemia, zdaje się stawać coraz bardziej ogromnym składem nieczystości. Zaradzenie tej kwestii byłoby sposobem przeciwdziałania kulturze odrzucenia, prowadzącej do wyrządzenia szkody całej planecie, ale dostrzegamy, że postęp w tym zakresie jest nadal bardzo ograniczony. W odcinku programu Wspólny Dom pokażemy, jak ograniczyć zanieczyszczenie planety poprzez oszczędność zakupów i nadawanie przedmiotom drugiego życia.
Czas trwania: 11min. / 2022 / serial TVPOpis (streszczenie): "Wspólny dom" to magazyn prezentujący kulturowy, intelektualny oraz światopoglądowy wpływ Kościołów mniejszościowych na polską kulturę i codzienność. W programie widz zetknie się nie tylko z wielokulturowością poprzez ciekawych artystów, pisarzy, malarzy i muzyków, ale także myślicieli i działaczy społecznych zakorzenionych w innych tradycjach chrześcijańskich, będących pod wpływem tychże tradycji, ale rozwijających polską kulturę i sztukę. Przedstawiona zostanie w nim również jedność kulturowa i historyczna polskich wyznań chrześcijańskich, współpraca sąsiedzka oraz współczesna mentalność. Przyjrzymy się także zabytkom architektonicznym i ikonograficznym, a także poznamy historie lokalnych społeczności. Ze względu na różnorodność kulturową Polski, nie zabraknie opowieści o działalności kulturalnej mniejszości wyznaniowych i folklorze, który łączy ludzi. W poszczególnych odcinkach zaprezentowana zostanie także sztuka cechująca poszczególne Kościoły oraz jej współczesne kontynuacje i interpretacje. Co miesiąc gośćmi magazynu będą eksperci z różnych dziedzin, mi.in: teolodzy, historycy, filozofowie, artyści i aktywiści społeczni. Głównym tematem tego odcinka będzie Światowa Federacja Luterańska, która we wrześniu 2023 roku miała swoje zgromadzenie ogólne w Polsce.
Czas trwania: 24min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Magazyn prezentujący kulturowy, intelektualny oraz światopoglądowy wpływ Kościołów mniejszościowych na polską kulturę i codzienność. W programie widz zetknie się nie tylko z wielokulturowością poprzez ciekawych artystów, pisarzy, malarzy i muzyków, ale także myślicieli i działaczy społecznych zakorzenionych w innych tradycjach chrześcijańskich, będących pod wpływem tychże tradycji, ale rozwijających polską kulturę i sztukę. Przedstawiona zostanie w nim również jedność kulturowa i historyczna polskich wyznań chrześcijańskich, współpraca sąsiedzka oraz współczesna mentalność. Przyjrzymy się także zabytkom architektonicznym i ikonograficznym, a także poznamy historie lokalnych społeczności. Ze względu na różnorodność kulturową Polski, nie zabraknie opowieści o działalności kulturalnej mniejszości wyznaniowych i folklorze, który łączy ludzi. W poszczególnych odcinkach zaprezentowana zostanie także sztuka cechująca poszczególne Kościoły oraz jej współczesne kontynuacje i interpretacje. Co miesiąc gośćmi magazynu będą eksperci z różnych dziedzin, m.in: teolodzy, historycy, filozofowie, artyści i aktywiści społeczni. Głównym tematem tego odcinka jest tolerancja.
Opis (streszczenie): Nie wystarczy myśleć o różnych gatunkach jedynie jako ewentualnych zasobach, które można by eksploatować, zapominając, że mają one wartość samą w sobie. Każdego roku znikają tysiące gatunków roślin i zwierząt, których nie będziemy już mogli poznać, których nie będą już mogły zobaczyć nasze dzieci, gatunków utraconych na zawsze. Zdecydowana większość ginie z przyczyn związanych z jakimś ludzkim działaniem. W odcinku programu Wspólny Dom pokażemy, jak włączyć się w ważne dzieło ratowania pszczół, bez których niemożliwe jest życie na ziemi.
Czas trwania: 11min. / 2022 / serial TVPOpis (streszczenie): Kiedyś nasi dziadkowie byli bardzo uczuleni na to, żeby nie wyrzucać resztek żywności. Konsumpcjonizm sprawił, iż przyzwyczailiśmy się do tego, że coś zbywa. Zachęcam wszystkich do zastanowienia się nad problemem marnowania żywności, aby znaleźć drogę i sposoby, które dzięki poważnemu podejściu do tej problematyki doprowadzą do solidarności i dzielenia się z najbardziej potrzebującymi. W odcinku programu Wspólny Dom pokażemy, jak rozsądnie gospodarować żywnością i dzielić się nią, by nic się nie marnowało.
Czas trwania: 12min. / 2022 / serial TVPOpis (streszczenie): Praca jest koniecznością, częścią sensu życia na tej ziemi, sposobem dojrzewania, ludzkiego rozwoju i osobistego spełnienia. Z tego względu finansowa pomoc ubogim powinna być tylko rozwiązaniem doraźnym, aby zaradzić pilnym potrzebom. Prawdziwym celem ma być zawsze umożliwienie im godnego życia poprzez pracę. W odcinku programu Wspólny Dom pokażemy, w jaki sposób włączać się w dzieło pomocy tym, którzy potrzebują godnej pracy.
Czas trwania: 12min. / 2022 / serial TVPOpis (streszczenie): Istnieją formy zanieczyszczeń, które codziennie wpływają na ludzi. Narażenie na działanie zanieczyszczeń powietrza stwarza szeroką gamę oddziaływań na zdrowie, zwłaszcza osób najuboższych, powodując miliony przedwczesnych zgonów. Chorują one na przykład z powodu wdychania spalin pochodzących z paliw używanych do celów kuchennych czy ogrzewania. W odcinku programu Wspólny Dom pokażemy, jak możemy dbać o środowisko wykorzystując niekonwencjonalne źródła energii.
Czas trwania: 12min. / 2022 / serial TVPOpis (streszczenie): Świat potrzebuje mądrości i doświadczenia seniorów, aby zbudować przyszłość, która jeszcze bardziej będzie szanować prawa wszystkich. Papież Franciszek tymi słowy wzywa nas do budowania społeczeństwa bardziej otwartego, bardziej ludzkiego, gdzie nikt nie jest wykluczony i odrzucony. W odcinku programu Wspólny Dom pokażemy, jak uczyć się od seniorów i troszczyć się o nich, by nie czuli się osamotnieni.
Czas trwania: 11min. / 2022 / serial TVPOpis (streszczenie): Stały wzrost degradacji środowiska, zanieczyszczenia, nieprzerwane stosowanie paliw kopalnych, intensywna eksploatacja rolnicza, wytrzebienie lasów, a przy tym wzrost intensywności i częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych, pustynnienie gleby, topnienie lodowców, brak troski o wodę oraz kryzys klimatyczny, który poważnie zagraża przyrodzie, życiu ludzi i zwierząt to powód do troski o ziemię, do której wzywa nas Papież Franciszek. W odcinku programu Wspólny Dom pokażemy, jak odpowiedzialnie zaangażować się w ochronę drzew i zalesianie terenów!
Czas trwania: 12min. / 2022 / serial TVPWspólny dom można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3 Białystok, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: