Emisja Wybuchowa nauka będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 grudnia 2024 (Niedziela)Opis (streszczenie): Eryk poznaje prawo Bernoulliego i bawi się strumieniem powietrza, który pomoże mu nadmuchać plastikowy worek. Eryk poznaje prawo Bernoulliego i bawi się strumieniem powietrza, który pomoże mu nadmuchać plastikowy worek. Dzięki temu samemu zjawisku samoloty wzbijają się do lotu.
Czas trwania: 3min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowiaduje się, jak działa kompas i konstruuje własny, korzystając z igły. Odkrywa, że Ziemia jest wielkim magnesem. Eryk dowiaduje się, jak działa kompas i konstruuje własny, korzystając z igły. Odkrywa, że rdzeń Ziemi składa się z żelaza. Fakt ten w połączeniu z ruchem obrotowym naszej planety sprawia, że otacza ją pole magnetyczne – wielki magnes.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowie się, że nawet beton połynie, jeśli ma właściwy kształt. Składa prom z papieru, który nie zatonie z autami na pokładzie. Eryk dowie się, że nawet materiał gęstszy – czyli cięższy – od wody może się na niej unosić, pod warunkiem, że ma właściwy kształt. Składa stateczek z papieru, który przewiezie samochodziki i nie zatonie.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowiaduje się, jak skonstruować aerograf ze słomek. Wykorzystuje prawo Bernoulliego, aby stworzyć własne dzieło sztuki. Eryk dowiaduje się, jak skonstruować aerograf ze słomek. Wykorzystuje prawo Bernoulliego, aby stworzyć własne dzieło sztuki.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk żongluje trzema różnymi piłeczkami. Zamierza doświadczalnie ustalić, która odbije się najwyżej. Eryk żongluje trzema różnymi piłeczkami: do bejsbola, tenisa i kauczukową. Zamierza doświadczalnie ustalić, która odbije się najwyżej.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk robi latarnię, która wyświetla gwiazdozbiór Ursa Major, zwany też Wielkim Wozem lub Wielką Niedźwiecicą. Eryk dowie się, że konstelacje to grupy gwiazd, które w naszych oczach przybierają kształty zwierząt, rzeczy, a nawet ludzi. Robi latarnię, która wyświetla gwiazdozbiór Ursa Major, czyli Wielki Wóz lub Wielka Niedźwiecica – bo przypomina dużego miśka na niebie.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowie się, że choć kryształ w naturze powstaje nawet miliony lat, w łatwym domowym eksperymencie można utworzyć go zaledwie w tydzień. Eryk dowie się, że choć kryształ w naturze powstaje nawet miliony lat, w łatwym domowym eksperymencie można utworzyć go zaledwie w tydzień. No i Erykowe kryształki nieźle smakują...
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk miesza proszek do pieczenia z wodą, aby uzyskać reakcję chemiczną, dzięki której jego rakieta-zabawka wystrzeli w niebo. Reakcja chemiczna zachodząca w silniku rakietowym wytwarza wielkie ilości gorącego gazu, który wynosi rakietę w niebo. Eryk miesza proszek do pieczenia z wodą, aby uzyskać reakcję, dzięki której jego rakieta-zabawka też wystrzeli.
Czas trwania: 3min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowiaduje się, czym jest i jak otrzymuje się elektryczność statyczną. Przesunie za jej pomocą przedmiot, w ogóle go nie dotykając. Eryk poznaje elektrony i ich związek z elektrycznością statyczną. Pociera włosy balonem, żeby uzyskać własny ładunek elektrostatyczny. Przesunie nim przedmiot, w ogóle go nie dotykając.
Czas trwania: 3min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk robi magiczną sztuczkę, która przeczy prawu ciążenia. Potem już metodami naukowymi sprawia, aby woda zaczęła płynąć w górę. Eryk robi magiczną sztuczkę, która przeczy prawu ciążenia. Następnie dowiaduje się, jak sprawić, aby woda zaczęła płynąć w górę. Wykona w tym celu doświadczenie z kwiatami i zjawiskami kapilarnymi.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowie się, że choć materia występuje w trzech stanach skupienia, stałym, ciekłym i gazowym, pewien płyn zachowuje się jak ciało stałe. Eryk dowie się, że choć cała materia wszechświata występuje w jednym z trzech stanów skupienia – stałym, ciekłym i gazowym – da się uzyskać płyn, który zachowuje się jak ciało stałe. Otrzymuje tę substancję, zwaną „Oobleck”, w toku prostego doświadczenia.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk buduje rakietę z plastikowej butelki i tektury. Za pomocą pompki zapewnia dostatecznie duży transfer energii, aby odpalić statek. Eryk buduje rakietę z plastikowej butelki i tektury. Następnie za pomocą pompki zapewnia dostatecznie duże przeniesienie energii, aby odpalić statek.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk ma rozpoznać przedmiot z zasłoniętymi oczami, korzystając z pozostałych czterech zmysłów – słuchu, smaku, dotyku i węchu. Eryk ma rozpoznać przedmiot z zasłoniętymi oczami, korzystając z pozostałych czterech zmysłów – słuchu, smaku, dotyku i węchu. Okazuje się, że większość zwierząt ma podobne zmysły, co ludzie, ale inaczej z nich korzysta.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowiaduje się, jak roznoszą się fale dźwiękowe. W trakcie doświadczenia spróbuje posłać je… po sznurku. Eryk dowiaduje się, jak fale dźwiękowe roznoszą się w powietrzu, a jak w wodzie. W trakcie doświadczenia spróbuje posłać takie fale… po sznurku.
Czas trwania: 3min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk robi eksperyment z odciskami palców i prowadzi śledztwo w sprawie swojego nadgryzionego tortu. Eryk dowiaduje się, że każdy ma wyjątkowe linie papilarne. Robi eksperyment z odciskami palców i prowadzi śledztwo w sprawie swojego nadgryzionego tortu czekoladowego.
Czas trwania: 3min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk nie wie, czym jest „rozpuszczalność”. Robi kulę śnieżną i porównuje obiekty rozpuszczalne w wodzie z tymi, które się nie rozpuszczają. Eryk nie wie do końca, co znaczy, że substancja jest rozpuszczalna. Aby to zrozumieć, robi kulę śnieżną i porównuje obiekty rozpuszczalne w wodzie z tymi, które się nie rozpuszczają.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk rysuje złotą rybkę i akwarium, po czym tworzy złudzenie optyczne, które łatwo powtórzyć w domu. Eryk daje się zwieść złudzeniu optycznemu z wykorzystaniem trzech linii. Następnie rysuje złotą rybkę i akwarium, przylepia je do ołówka i tworzy własną iluzję.
Czas trwania: 3min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk za pomocą kulek robi masło ze śmietany. Dowiaduje się, jak masło robiło się kiedyś i jak powstaje teraz. Eryk za pomocą kulek robi masło ze śmietany. Dowiaduje się, jak masło robiło się kiedyś i jak powstaje teraz.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk robi fajne doświadczenie ze szklanką z wodą, aby pokazać, jakie figle naszym oczom płata refrakcja, czyli załamanie światła. Eryk pokaże, jakie figle naszym oczom płata refrakcja, czyli załamanie światła. Gdy na coś patrzymy, widzimy odbite od tego obiektu światło. Nie rozchodzi się ono w wodzie tak samo „gładko” jak w powietrzu, przedmioty w niej zanurzone wyglądają inaczej.
Czas trwania: 3min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk rozdziela kolory w tuszu flamastra za pomocą chromatografii. I może już pisać tajne wiadomości. Eryk dowie się, że z pomocą nauki można rozdzielić kolory, które składają się na czarny tusz we flamastrze. Korzysta z metody zwanej chromatografią. I może już pisać tajne wiadomości.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowiaduje się, co to tornado – rozpędzony wiatr w formie wiru. Zrobi własne tornado w używanych plastikowych butelkach. Eryk udaje tornado i dowiaduje się, czym ono jest – rozpędzonym wiatrem w formie wiru. Zrobi własne tornado w używanych plastikowych butelkach.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk robi eksperyment z kostkami lodu, aby pokazać, że jasne barwy odbijają światło i ciepło lepiej niż ciemne. Eryk dowie się, że ubrania w jasnych kolorach nagrzewają się na słońcu mniej niż te ciemne. Robi eksperyment z kostkami lodu, aby pokazać, że jasne barwy odbijają światło i ciepło, jak lustro.
Czas trwania: 3min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk pożycza metodę zwierząt, które nauczyły się chronić ciało przed zimnem i wilgocią. I bezboleśnie wkłada rękę do lodowatej wody. Eryk dowie się, że wiele zwierząt wykształciły wierzchnią warstwę tłuszczu, która chroni je przed zimnem i wilgocią. Pożycza ten pomysł od zwierzaków, aby bezboleśnie włożyć rękę do lodowatej wody.
Czas trwania: 3min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowiaduje się, dlaczego anemometr – czyli wiatromierz – jest ważny dla żeglarzy i pilotów. Skonstruuje własny przyrząd. Eryk dowiaduje się, dlaczego anemometr – czyli wiatromierz – jest ważny dla żeglarzy i pilotów. Skonstruuje własny przyrząd.
Czas trwania: 3min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk buduje peryskop, aby obserwować świat, nie będąc widzianym. Podobne urządzenie wykorzystują łodzie podwodne i… dentyści. Eryk chce zostać tajnym agentem. Konstruuje peryskop, aby obserwować świat, samemu nie będąc widzianym. Urządzenie działające na tej samej zasadzie wykorzystują łodzie podwodne i… dentyści.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowie się, że większość asteroid spala się, zanim spadnie na Ziemię. Pokaże, co by było, gdyby któryś jednak uderzył w naszą planetę. Eryk dowie się, że większość asteroid spala się, zanim spadnie na Ziemię. Ale te największe docierają do naszej planety i zostawiają na jej powierzchni olbrzymie kratery. Robi eksperyment, który obrazuje taką sytuację.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk poznaje różnicę między owadami a innymi robaczkami. Insekty mają głowę, tułów, odwłok, czułki oraz sześć nóg. Eryk dowiaduje się, że owady mają głowę, tułów, odwłok, czułki oraz sześć nóg. Ku swojemu zdziwieniu odkrywa, że pająki nie są owadami, tylko pajęczakami.
Czas trwania: 3min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowiaduje się, dlaczego trójkąt tak doskonale sprawdza się w budownictwie. Stawia zaskakująco wytrzymały most ze słomek. Eryk dowiaduje się, dlaczego trójkąt tak doskonale sprawdza się w budownictwie. Stawia most ze słomek, tak wytrzymały, że utrzyma się na nim kilka książek.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowie się, że neurony są cegiełkami, z których składa się mózg. W swoim doświadczeniu pokaże, czym są i jak działają. Eryk dowie się, że neurony są cegiełkami, z których składa się mózg. W swoim doświadczeniu pokaże, czym są i jak działają. Ciekawostka – żyrafy mają neurony o długości pięciu metrów!
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk robi idealny samolocik z papieru. Prawdziwe maszyny korzystają z tej samej zasady, określającej przepływ powietrza po ich powierzchni. Eryk dowie się, jak dbając o symetrię zrobić idealny samolocik z papieru. Okazuje się, że prawdziwe samoloty korzystają z tej samej zasady – gdy stateczniki są podniesione, a powietrze uderza w nie z dużą prędkością, dziób maszyny podnosi się, a samolot się wzbija.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk robi spadochron, który spowolni opadanie jajka na tyle, aby się nie rozbiło. Eryk robi spadochron, który spowolni opadanie jajka na tyle, aby się nie rozbiło. Zaczyna od wybrania czaszy odpowiedniej wielkości. Okazuje się, że NASA podobną metodą umieszcza sondy na Księżycu.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowiaduje się, jak zrobić piękną kartkę z papieru z odzysku. Odkrywa na czym pisali ludzie przed wynalezieniem papieru. Eryk dowiaduje się, jak zrobić piękną kartkę z papieru z odzysku. Odkrywa na czym pisali ludzie przed wynalezieniem papieru.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowiaduje się, że rośliny mają różne sposoby „wysyłania” swoich nasion jak najdalej od siebie. Konstruuje mały papierowy helikopter. Eryk dowiaduje się, że rośliny mają różne sposoby „wysyłania” swoich nasion jak najdalej od siebie. Konstruuje własną wersję nasionka klonu, który przypomina papierowy helikopter.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowie się, że skamieniałości to „odciski palców” prehistorycznych roślin i zwierząt. Stworzy ich współczesne wersje. Eryk dowie się, że skamieniałości to takie odciski palców, które zostawiły prehistoryczne rośliny i zwierzęta. Stworzy też współczesne skamieniałości za pomocą mąki i mini dinozaura.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk konstruuje nowy latawiec. Dba o symetrię, czyli o to, by obie połowy były identyczne. Tak utrzyma równowagę w powietrzu. Eryk konstruuje nowy latawiec. Dba o symetrię, czyli o to, by obie połowy były identyczne, bo dzięki temu łatwiej poleci i utrzyma równowagę w powietrzu. Pozna różne typy latawców. Wszystkie potrzebują wiatru, by wzlecieć.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowie się, na czym polega programowanie – to pisanie programów, które mówią komputerom i robotom, jak wykonywać różne zadana. Eryk dowie się, na czym polega programowanie – to pisanie programów, które mówią komputerom i robotom, jak wykonywać różne zadana. Istnieje wiele języków programowania, tak jak wiele jest języków, którymi porozumiewamy się między sobą.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eksperyment Eryka pokaże, jak łatwo roznosić bakterie między ludźmi, jeśli nie myje się rąk. Eryk odkrywa, że mycie rąk może zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Jego eksperyment pokaże, jak łatwo przenoszą się one między ludźmi.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk robi łódeczkę, której paliwem jest mydło. Mini-statek płynie,bo mydło zmniejsza ciśnienie powierzchniowe wody. Eryk robi łódeczkę, której paliwem jest mydło. Mini-statek płynie,bo mydło zmniejsza ciśnienie powierzchniowe wody. Jej cząsteczki cząsteczki odpychają się nawzajem i spychają się w stronę rufy.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowiaduje się, że jeśli masz farby w barwach podstawowych – czerwoną, niebieską i żółtą – otrzymasz mnóstwo nowych kolorów. Eryk dowie się, że jeśli chcesz uzyskać różne kolory, wystarczy wymieszać farby. Jeśli masz barwy podstawowe – czerwoną, niebieską i żółtą – otrzymasz mnóstwo nowych kolorów.
Opis (streszczenie): Eryk dowie się, że chleb rośnie dzięki drożdżom. Za pomocą doświadczenia z balonikiem pokaże nam, jak to działa. Eryk dowie się, że chleb rośnie dzięki drożdżom, bowiem te spożywając cukier wytwarzają przy okazji gazy. Za pomocą doświadczenia z balonikiem pokaże nam, jak to działa.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk dowie się, że mieszanina oliwy i octu zawsze się rozdzieli, z uwagi na ich różną gęstość. Sprawdzi to też drogą doświadczalną. Eryk dowie się, że mieszanina oliwy i octu zawsze się rozdzieli, z uwagi na różną gęstość tych substancji. Nawet jeśli potrząśniesz, znów się rozłączą. Doświadczenie z różnymi gęstościami da zaskakujące wyniki.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk za pomocą magicznej sztuczki pokaże, dlaczego z powodu gęstości pewne ciała unoszą się na wodzie, a inne idą na dno. Eryk za pomocą magicznej sztuczki pokaże, dlaczego z powodu gęstości pewne ciała unoszą się na wodzie, a inne toną. Zmiesza różne substancje w prostym doświadczeniu.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk odkrywa przyrodę z pomocą hula-hop, którym wyznacza tętniący życiem obszar badawczy. Eryk odkrywa przyrodę z pomocą hula-hop, którym wyznacza obszar badawczy. W ten sposób łatwiej mu znaleźć, policzyć i obserwować maleńkie stworzonka i rośliny, które tam występują.
Czas trwania: 3min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk poznaje zjawisko tarcia, tocząc piłkę po różnych powierzchniach i zacierając dłonie, aby je rozgrzać. Eryk poznaje zjawisko tarcia, tocząc piłkę po różnych powierzchniach i zacierając dłonie, aby je rozgrzać. Dowiaduje się też, że w kosmosie nie ma tarcia.
Czas trwania: 4min. / Science, How-to, EducationalOpis (streszczenie): Eryk buduje elektromagnes z gwoździa, baterii i drutu elektrycznego. Podnosi za jego pomocą spinacze ze stołu . Eryk buduje elektromagnes z gwoździa, baterii i drutu elektrycznego. Prąd płynący drutem wytwarza niewidzialną siłę – tak zwane pole magnetyczne. Gwóźdź staje się więc magnesem, za pomocą którego można pozbierać ze stołu spinacze.
Czas trwania: 3min. / Science, How-to, EducationalEmisja Wybuchowa nauka miała miejsce:
Wybuchowa nauka można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Da Vinci
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: