W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Z widokiem na Wawel
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Z widokiem na Wawel miała miejsce:
Opis (streszczenie): W tym odcinku: Dlaczego dziś wciąż pojawiają się głosy, że należy przepraszać za krucjaty i dlaczego taki gest wychodzi na przykład od Amerykanów? Historycy wyjaśniają, czym były wyprawy krzyżowe i które z wypraw wojsk chrześcijańskich można do nich zaliczyć.
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): W naszym kraju od stu lat nie gaśnie spór o ocenę Józefa Piłsudskiego. Obecni w studio historycy i autorzy książek o Marszałku wyjaśniają rozbieżność ocen dotyczącą różnych sfer jego życia - walki o niepodległość, życia prywatnego i kształtowania się pozycji wodza.
Czas trwania: 26min. / 2020 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Dlaczego dziś wciąż pojawiają się głosy, że należy przepraszać za krucjaty i dlaczego taki gest wychodzi na przykład od Amerykanów?..
Czas trwania: 24min. / Polska / 2021 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): Kameralny, studyjny program publicystyczny o tematyce historycznej. Punktem wyjścia każdego z programów jest rocznica lub bieżące wydarzenie, przypadające w okolicach dnia emisji, które stanowi podstawę do dyskusji z zaproszonymi gośćmi.
Czas trwania: 23min. / Polska / 2021 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): Gdzie dopatrywać się źródeł siły nowożytnej Rzeczypospolitej. W udanej polityce Jagiellonów czy jeszcze wcześniej w fundamentach rozwoju państwa, jakie położył Kazimierz Wielki. Historycy dyskutują, czy wtedy zaczęła się rodzić potęga.
Czas trwania: 27min. / Polska / 2021 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Gdzie dopatrywać się źródeł siły nowożytnej Rzeczypospolitej. W udanej polityce Jagiellonów czy jeszcze wcześniej w fundamentach rozwoju państwa, jakie położył Kazimierz Wielki...
Opis (streszczenie): To wydarzenie jest pretekstem do ukazywania analogii historycznych, naświetlania podobnych zdarzeń w innych kręgach kulturowych oraz do sięgania w głąb przeszłości...
Czas trwania: 25min. / Polska / 2021 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): Dlaczego w Sylwestra strzelają korki od szampanów? Czy moglibyśmy obchodzić początek nowego roku w innym terminie? Przedsylwestrowa podróż w głąb historii w programie Z widokiem na Wawel.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2020 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): W programie świątecznym znawcy historii biblijnej i obszaru Ziemi Świętej wyjaśniają okoliczności narodzin Jezusa z Nazaretu i ukazują, jak wyglądałoby to zdarzenie w dzisiejszych realiach.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2020 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): 16 XII 1922 r. w warszawskiej Zachęcie od strzałów oddanych z małej odległości zmarł prezydent Gabriel Narutowicz. Zamach wstrząsnął odrodzoną Rzeczpospolitą. Historycy przyglądają się motywom i okolicznościom politycznych zbrodni.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2020 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): 16 grudnia 1922 r. w warszawskiej Zachęcie od strzałów z małej odległości zmarł prezydent Gabriel Narutowicz. Zamach ten wstrząsnął odrodzoną Rzeczpospolitą, ale nie był jedynym w tym okresie...
Opis (streszczenie): Wyścig o dominację w kosmosie to wizja przyszłości i część najnowszej historii świata. Eksperci w studiu rozważają, czy ziemska rywalizacja mocarstw może się przenieść do przestrzeni kosmicznej i jak wyglądałaby gwiezdna wojna.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2020 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): Wyścig o dominację w kosmosie to już nie tylko wizja przyszłości, ale część najnowszej historii świata...
Opis (streszczenie): Od 100 lat nie gaśnie spór o ocenę Józefa Piłsudskiego. Historycy i autorzy książek o marszałku wyjaśniają rozbieżność ocen dotyczącą różnych sfer: walki o niepodległość, życia prywatnego i kształtowania się pozycji wodza.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2020 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): W naszym kraju od stu lat nie gaśnie spór o ocenę Józefa Piłsudskiego...
Opis (streszczenie): W tym odcinku: Czy Harbin w Mandżurii można nazwać polskim miastem? Jaki był wkład Polaków w budowę kolei wschodniochińskich i gdzie napotykano trudności?
Czas trwania: 22min. / Polska / 2020 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Czy Harbin w Mandżurii można nazwać polskim miastem? Jaki był wkład Polaków w budowę kolei wschodniochińskich i gdzie napotykano trudności?..
Opis (streszczenie): W programie badacze kultury zastanawiają się, jak silny rys żałoby narodowe pozostawiają w pamięci zbiorowej. Goście: Lucyna Rotter i Leszek Zinkow. Kameralny, studyjny program publicystyczny o tematyce historycznej.
Czas trwania: 26min. / Polska / 2020 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): Żałoba narodowa może wydawać się bardziej odległą niż osobiste doświadczenie śmierci bliskiej osoby. Często jednak jej przeżywanie wykracza poza administracyjne ramy oddania szacunku. W programie badacze kultury zastanawiają się, jak silny rys żałoby narodowe pozostawiają w pamięci zbiorowej. Goście: Lucyna Rotter i Leszek Zinkow. Kameralny, studyjny program publicystyczny o tematyce historycznej. Punktem wyjścia każdego z programów jest rocznica lub bieżące wydarzenie, przypadające w okolicach dnia emisji, które stanowi podstawę do dyskusji z zaproszonymi gośćmi. To wydarzenie jest pretekstem do ukazywania analogii historycznych, naświetlania podobnych zdarzeń w innych kręgach kulturowych oraz do sięgania w głąb przeszłości. Mogą to być fakty świetnie znane widzom (jak atak na WTC), znane hasłowo (np. II rozbiór Polski), czy takie, które wydają się być znajome, lecz przy głębszym zastanowieniu niełatwe do wyjaśnienia (np. kiedy i jak powstała na ziemiach polskich straż pożarna). Program nie będzie omijał zagadnień dyskusyjnych, czy kontrowersyjnych (np. opuszczenie granic Polski przez rząd i naczelne dowództwo 17.09.1939). Ich sposób omówienia będzie się jednak różnił od tradycyjnych dyskusji na te tematy. Na pierwszy plan bowiem wysunie się ustawienie takiego wydarzenia w świetle innych, podobnych historycznie sytuacji. W tym wypadku np. opuszczenie kraju przez Jana Kazimierza, w okresie drugiej wojny północnej, czy decyzja dowództwa w okresie powstania listopadowego. Drugorzędny charakter będzie miał klasyczny spór o ocenę. Nakreślona w rozmowie z gośćmi panorama będzie uwzględniała punkt wyjścia podróży widok na Wawel, uświadamiający zakorzenienie rozmówców i ich perspektywę poznawczą. Cykl ma dotykać spraw cywilizacyjnych i kulturowych, a nie jedynie i tylko historii politycznej.
Opis (streszczenie): W tym odcinku: Czy to prawda, że wraz z rozwojem społeczeństwa i wzrostem jego zamożności postępuje także zanikanie religii? A może jest to tendencja, jaka w niektórych przypadkach może się odwrócić?
Czas trwania: 24min. / Polska / 2020 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): W tym odcinku: Czy to prawda, że wraz z rozwojem społeczeństwa i wzrostem jego zamożności postępuje także zanikanie religii? A może jest to tendencja, jaka w niektórych przypadkach może się odwrócić?..
Opis (streszczenie): Program publicystyczny o tematyce historycznej. W odcinku: w tym roku już dochodziło do niepokojów na granicy chińsko - indyjskiej w Himalajach. Żołnierze dwóch potęg nuklearnych starli się wśród górskich szczytów na pałki i kamienie.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2020 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): Koptowie stanowią rdzenną ludność Egiptu, która zachowała wiarę chrześcijańską po najeździe arabskim...
Czas trwania: 25min. / Polska / 2020 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): Historycy literatury dyskutują jak pisarze stawali się prorokami i czy w literaturze łatwiej było niegdyś przewidzieć zmiany technologiczne, czy społeczne. Goście: dr hab. Monika Stankiewicz - Kopeć, i dr hab. Grzegorz Nieć.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2020 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): Nieustająco wzrasta napięcie między Chinami a USA.. Zamykanie placówek konsularnych i demonstracje militarne niepokoją obserwatorów na całym świecie. W programie amerykaniści przypominają, jakie były początki kontaktów dyplomatycznych.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2020 / magazyn publicystycznyOpis (streszczenie): Nieustająco wzrasta napięcie między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Zamykanie placówek konsularnych i demonstracje militarne niepokoją obserwatorów na całym świecie...
Opis (streszczenie): Przed 80 laty Polacy w powietrzu bronili Wielkiej Brytanii. Wykazali się dużymi umiejętnościami, ale i sami wciąż się doskonalili. W programie rozmówcy sięgają po przykłady lotniczej wiedzy zdobywanej przez dekady i marzeń o lataniu.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2020 / magazyn publicystycznyZ widokiem na Wawel można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Historia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):