W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Zawrócony
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Zawrócony miała miejsce:
Opis (streszczenie): Kazimierz Kutz nakręcił "Zawróconego" trochę mimochodem. Nie mogąc chwilowo zebrać funduszy na dokończenie dramatu "Śmierć jak kromka chleba" o masakrze górników w kopalni "Wujek", napisał scenariusz gorzkiej komedii, również osadzonej w śląskich realiach stanu wojennego. Akcja "Zawróconego" rozgrywa się cztery miesiące przed tragicznymi wydarzeniami w "Wujku". Tomasz Siwek pracuje w śląskiej elektrociepłowni, rozwożąc wodę sodową wśród robotników. Jest członkiem PZPR, więc partyjny zwierzchnik namawia go do szpiegowania kolegów z "Solidarności" podczas wiecu w Katowicach. Tomek bez zbytnich oporów wyraża zgodę. W nagrodę czekają go wczasy w Bułgarii i bliżej nieokreślone, ale atrakcyjne "kursy". Poza tym, jako chłop z pochodzenia, nie czuje zbytniej więzi z wielkomiejskim proletariatem. Niestety, w czasie manifestacji Siwek daje się porwać nastrojowi chwili i zapomina o swoim zadaniu. Zaczyna wspólnie z innymi śpiewać "My chcemy Boga" i staje się ofiarą milicyjnego pościgu. Krótko mówiąc, z niedoszłego konfidenta przeobraża się niemal w opozycjonistę. Konsekwencje nie każą na siebie długo czekać. Tomkowi udaje się wprawdzie bezpiecznie wrócić do domu, jednak już następnego dnia...W niedługim, zręcznie zrealizowanym filmie Kutz udanie połączył powagę z humorem, a nawet farsą i groteską. "Zawróconym" dopisał też kolejny rozdział do swojej snutej od lat śląskiej opowieści, na którą składają się jego najwybitniejsze filmy: "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca", "Na straży swej stać będę", "Śmierć jak kromka chleba" (miała premierę niedługo po "Zawróconym"). Powstała trochę przypadkowo gorzka komedia Kutza została dobrze przyjęta przez widzów i krytykę, a niekryjącego agnostycyzmu reżysera skomplementował nawet katolicki "Ład", dopatrując się w "Zawróconym" pochwały "tradycyjnej polskiej rodziny, gdzie ostoją dla zanurzonego w świat pracy, polityki, wyzwań, życiowych wyborów mężczyzny jest spokój i stabilizacja domowego ogniska". Największym jednak - jak dotąd - sukcesem filmu było przyznanie mu w 1994 roku Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na tej samej imprezie nagrodę za główną rolę męską otrzymał też Zbigniew Zamachowski (odtwórca postaci Tomka), a za muzykę Jan Kanty Pawluśkiewicz. Film zebrał także laury na festiwalach w Berlinie, Moskwie i Utrechcie.
Czas trwania: 78min. / 1994 / dramatOpis (streszczenie): Śląsk, rok 1981. Tomasz, bezkrytyczny wielbiciel ustroju jest robotnikiem w elektrociepłowni. Pewnego dnia dostaje od partyjnego zwierzchnika zadanie szpiegowania kolegów podczas wielkiej demonstracji Solidarności. Tomasz bierze się do roboty z ochotą, motywowany dodatkowo perspektywą wczasów w Bułgarii. W trakcie demonstracji dzieje się z nim jednak coś dziwnego - porwany nastrojem, przyłącza się do manifestujących. Po chwili musi razem z innymi uciekać przed milicją. Następnego ranka zostaje aresztowany…
Czas trwania: 78min. / Polska / 1994 / Komedia polit., obyczOpis (streszczenie): (N) Akcja toczy się 4 miesiące przed wydarzeniami w "Wujku". Tomasz Siwek pracuje w śląskiej elektrociepłowni, rozwozi wodę wśród robotników. Członka PZPR partyjny zwierzchnik namawia do szpiegowania kolegów z "Solidarności".
Opis (streszczenie): (N) Akcja toczy się 4 miesiące przed wydarzeniami w "Wujku". Tomasz Siwek pracuje w śląskiej elektrociepłowni, rozwozi wodę wśród robotników. Członka PZPR partyjny zwierzchnik namawia do szpiegowania kolegów z "Solidarności"podczas wiecu w Katowicach.
Opis (streszczenie): Akcja toczy się 4 miesiące przed wydarzeniami w "Wujku". Tomasz Siwek pracuje w śląskiej elektrociepłowni, rozwozi wodę wśród robotników. Członka PZPR partyjny zwierzchnik namawia do szpiegowania kolegów z "Solidarności"podczas wiecu w Katowicach.
Zawrócony można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Kino Polska, TVP1 HD, TVP2 HD, TVP HD, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):