Emisja Świadkowie czasu będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 1 lutego 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): Dąb Jagiełły to najsłynniejszy z dębów Puszczy Białowieskiej. Pod nim miał rzekomo odpoczywać król Władysław Jagiełło w czasie łowów, zorganizowanych przed wyprawą grunwaldzką. Twórcą legendy był Jan Jerzy Karpiński, pierwszy dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego. Dzięki niej tysiące turystów zaczęło podziwiać piękno ostępów puszczy. Drzewo zostało zwalone przez wichurę 50 lat temu, w 1974 roku. Do dziś można podziwiać rozkładający się pień tego olbrzyma, a on sam pozostaje symbolem Białowieskiego Parku Narodowego i królewskiej przeszłości puszczy.
Czas trwania: 17min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Bednarstwo to dawny, bardzo powszechny kiedyś zawód, który w drugiej połowie XX wieku został prawie zapomniany. Pan Antoni Jelski jest jednym z ostatnich na Podlasiu bednarzy i zna swój fach jak mało kto. Opowie o swoim życiu i tradycji wytwarzania naczyń drewnianych oraz o zastosowaniu bednarstwa do produkcji przedmiotów dekoracyjnych.
Czas trwania: 16min. / 2024 / reportażEmisja Świadkowie czasu miała miejsce:
Opis (streszczenie): W małej podlaskiej wsi o nazwie Zawyki istnieje wpisana do rejestru zabytków drewniana kapliczka z cudownym źródełkiem.
Czas trwania: 16min. / 2016Opis (streszczenie): W 1944 roku grupa 733 polskich dzieci, uratowanych z sowieckich łagrów i sierocińców, znalazła swój bezpieczny dom w Nowej Zelandii. Wśród nich były także te z Kresów, z terenów obecnego Podlasia. Ich losy poznajemy dzięki członkom Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Widok i historykom z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Czas trwania: 16min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): We wsi Uhowo działa Wiejski Dom Kultury, a w nim Galeria Narwiańska. Miejsce, gdzie gromadzone są przedmioty, których dawni mieszkańcy terenów leżących nad rzeką Narew używali na co dzień - do łowienia ryb, w gospodarstwie czy w domu. Dzięki nim kultywowana jest pamięć o ludziach i pięknej rzece, jaką dawniej była Narew.
Czas trwania: 16min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Kolejny odcinek cyklu Świadkowie Czasu opowiada o wskrzeszaniu tradycji kolędowania. Kiedyś był to istotny element tradycji, który obecnie stopniowo zanika. Twórcy Stowarzyszenia Pocztówka postanowili przywrócić tradycję kolędowania w okresie świąt Bożego Narodzenia na Podlasiu. Stworzyli projekt, do którego zaprosili wolontariuszy z różnych krajów Europy. Ci młodzi ludzie od kliku lat kolędują, śpiewając kolędy ze swoich krajów.
Czas trwania: 15min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Tykociński Teatr Amatorski liczy sobie już 110 lat. Nie sposób więc w krótkiej formie opowiedzieć o całej jego historii. Program przedstawia więc wybrane fakty i spektakle teatru na przestrzeni kilkudziesięciu lat, pokazując jednak fenomen tego amatorskiego ruchu i ludzi, którzy go tworzą.
Czas trwania: 15min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Historia świątyni w Czarnej Białostockiej, ale także historia ludzi, którzy w tej części świata powiedzieli: „chcemy mieć parafię z i zbudujemy kościół”. Pomimo wielu trudności, niezgody władz komunistycznych, szykan, a wreszcie podpalenia kaplicy i próby zamachu na życie księdza- ci ludzie podjęli się tego, co wg nich było najważniejsze
Czas trwania: 17min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Najnowsza wystawa w Muzeum Ikon w Supraślu opowiada – na przykładzie monasteru żeńskiego w Wojnowie- o sztuce i kulturze staroobrzędowej.
Czas trwania: 17min. / 2024 / reportażŚwiadkowie czasu można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP Wilno
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: