Emisja Świadkowie czasu będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 3 kwietnia 2025 (Czwartek)Opis (streszczenie): Opowieść o wiejskim muzeum społecznym we wsi Dubno. Stworzyli go mieszkający tam seniorzy, żeby ocalić odzapomnienia dawne tradycje, zwyczaje, kulturę i pamięć o ludziach, którzy tu żyli od pokoleń.
Czas trwania: 16min. / 2025 / reportażEmisja Świadkowie czasu miała miejsce:
Opis (streszczenie): Bednarstwo to dawny, bardzo powszechny kiedyś zawód, który w drugiej połowie XX wieku został prawie zapomniany. Pan Antoni Jelski jest jednym z ostatnich na Podlasiu bednarzy i zna swój fach jak mało kto. Opowie o swoim życiu i tradycji wytwarzania naczyń drewnianych oraz o zastosowaniu bednarstwa do produkcji przedmiotów dekoracyjnych.
Czas trwania: 16min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Opowieść o historii Bociek, obecnie wsi, a kiedyś miasta o wielkiej historii, związanej ze znanym rodem Sapiehów.
Czas trwania: 16min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): W 1944 roku grupa 733 polskich dzieci, uratowanych z sowieckich łagrów i sierocińców, znalazła swój bezpieczny dom w Nowej Zelandii. Wśród nich były także te z Kresów, z terenów obecnego Podlasia. Ich losy poznajemy dzięki członkom Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Widok i historykom z Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.
Czas trwania: 16min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Historia przedwojennej Narewki nie zostanie zapomniana. Postarały się o to pasjonatki lokalnego dziedzictwa. Dzięki nim powstała wyjątkowa mapa, która pokazuje nie tylko obecne, ważne dla kultury i tradycji miejsca w przestrzeni miejscowości, ale też te, których już dzisiaj nie ma...
Czas trwania: 16min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Tykociński Teatr Amatorski liczy sobie już 110 lat. Nie sposób więc w krótkiej formie opowiedzieć o całej jego historii. Program przedstawia więc wybrane fakty i spektakle teatru na przestrzeni kilkudziesięciu lat, pokazując jednak fenomen tego amatorskiego ruchu i ludzi, którzy go tworzą.
Czas trwania: 15min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): W każdej kulturze była tkanina obrzędowa. Na Podlasiu był nią lniany, wyszywany i haftowany ręcznik. Od wieków towarzyszył mieszkańcom Podlasia w najważniejszych momentach życia - od narodzin po śmierć. Ten nieco zapomniany już dzisiaj element kultury ludowej, powoli się jednak odradza. Od lat dba o to etnograf Alina Dębowska - Jankiewicz. Dzięki jej staraniom został on w styczniu 2025 roku wpisany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To pierwszy element kultury i tradycji z Podlasia
Czas trwania: 16min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Historia świątyni w Czarnej Białostockiej, ale także historia ludzi, którzy w tej części świata powiedzieli: „chcemy mieć parafię z i zbudujemy kościół”. Pomimo wielu trudności, niezgody władz komunistycznych, szykan, a wreszcie podpalenia kaplicy i próby zamachu na życie księdza- ci ludzie podjęli się tego, co wg nich było najważniejsze
Czas trwania: 17min. / 2024 / reportażŚwiadkowie czasu można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Olsztyn, TVP Wilno
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: