Emisja Świadkowie czasu będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 17 lipca 2025 (Czwartek)Opis (streszczenie): Losy Haliny Matejczuk, polskiej dyplomatki, byłej konsul Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej we Francji. Pochodziła z Gródka na Podlasiu, z ubogiej rodziny. W dzieciństwie, które przypadło na czas II wojny światowej, została okaleczona przez niemieckiego lekarza i została kaleką na całe życie. Pomimo tego, dzięki swojemu uporowi i pragnieniu kształcenia się, osiągnęła najwyższy stopień kariery w służbie dyplomatycznej. Kolejny odcinek cyklu ŚWIADKOWIE CZASU przybliża jej pracę w dyplomacji oraz osobiste losy, osadzone w historii regionu.
Czas trwania: 16min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Sergiusz Łukaszuk to znany animator kultury z Bielska Podlaskiego. Całe swoje życie związał z muzyką. Założył i prowadził wiele zespołów tanecznych i wokalnych oraz chórów, którymi też dyrygował. Dał z nimi ponad 1200 koncertów. Teraz, na emeryturze ma nową pasję - odtwarzanie dawnych, ludowych instrumentów muzycznych.
Czas trwania: 17min. / 2025 / reportażEmisja Świadkowie czasu miała miejsce:
Opis (streszczenie): "Ziarno pamięci" to opowieść o losach przodków Doroteusza Fionika, twórcy Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. To także historia o pielęgnowaniu pamięci przez następne pokolenia.
Czas trwania: 16min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Księgi Pamięci to zbiory opowieści, anegdot czy faktów dotyczących życia społeczności żydowskiej w Europie i Ameryce, które spisali Żydzi po II wojnie światowej, celem ocalenia ich przed zapomnieniem. Z 700 napisanych Ksiąg - 550 dotyczy ziem dawnej Rzeczypospolitej...
Czas trwania: 17min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Opowieść o pasjonatach historii ze Stowarzyszenia Grupa Wschód, założonym przez nich Podlaskim Muzeum Militariów w Białymstoku i wieloletnich działaniach na rzecz przywracania i utrwalania pamięci o dziejach Podlasia i dawnych polskich Kresów.
Czas trwania: 16min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Kolejny odcinek cyklu Świadkowie Czasu poświęcony będzie pamięci leśników i policjantów z Puszczy Białowieskiej, którzy zostali aresztowani przez Sowietów w 1939 roku, a potem zamordowani w Katyniu, Charkowie, Bykowni, Kuropatach i Miednoje. Białowieskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Puszczy postanowiło przypomnieć ich imiona i nazwiska fundując pomnik w centrum Białowieży.
Czas trwania: 17min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): W 2017 roku we wsi Dziecinne, w gminie Boćki, powstała Fundacja OKOLICA. Powołały ją Magdalena Stopa i Teresa Modzelewska. Jej celem są działania na rzecz ochrony miejscowych tradycji i związanych z nimi wartości. Fundacja gromadzi i opracowuje świadectwa historyczne, organizuje wystawy oraz wydaje do nich katalogi. Zarejestrowała już blisko 70 nagrań biograficznych najstarszych mieszkańców gminy i stworzyła kolekcję przeszło 700 historycznych fotografii pochodzących z ich albumów rodzinnych.
Czas trwania: 16min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Zygmunt Gloger to zasłużony dla kultury Polski historyk, archeolog, etnograf, folklorysta i krajoznawca. Mieszkał, pracował i tworzył na Podlasiu, w obecnym Jeżewie Starym, we dworze, otoczonym dużym majątkiem. Dziś ani po dworze, ani po majątku nie ma śladu, a z dworskiego browaru zostały rozpadające się ruiny. Dlaczego pozwalamy, by to wszystko niszczało na naszych oczach?
Czas trwania: 17min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Opowieść o wiejskim muzeum społecznym we wsi Dubno. Stworzyli go mieszkający tam seniorzy, żeby ocalić odzapomnienia dawne tradycje, zwyczaje, kulturę i pamięć o ludziach, którzy tu żyli od pokoleń.
Czas trwania: 16min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Opowieść o historii Bociek, obecnie wsi, a kiedyś miasta o wielkiej historii, związanej ze znanym rodem Sapiehów.
Czas trwania: 16min. / 2025 / reportażŚwiadkowie czasu można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Olsztyn