Emisja Człowiek z żelaza będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 14 stycznia 2025 (Wtorek)Opis (streszczenie): W czasie wydarzeń sierpniowych w 1980 roku autor scenariusza Aleksander Ścibor - Rylski przebywał za granicą. W ciągu sześciu dni na podstawie dokumentów, relacji świadków, zapisów magnetofonowych napisał scenariusz "Człowieka z żelaza". Wyjaśniając tytuł filmu powiedział: "Birkut przyjechał ze wsi na budowę Nowej Huty twardy i takim pozostał. Narasta w nim świadomość, ale jako charakter pozostaje monolitem od początku do końca. Jego syn najpierw prezentuje się jako młody człowiek dość nieufny i zamknięty w sobie. Jest dopiero takim kawałkiem żelaza, który trzeba wykuć. I wykuwa go życie - śmierć ojca, rok 1976, działalność w wolnych związkach zawodowych i wreszcie sam strajk." Fabuła filmu jest kontynuacją losów rodziny Birkutów. Syn Mateusza Birkuta, Maciek Tomczyk, jest robotnikiem w stoczni gdańskiej. Jest także aktywnym działaczem komitetu strajkowego. Dziennikarz radiowy Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Tomczyka. Winkel przyjeżdża do Trójmiasta, składa wizytę Badeckiemu, przedstawicielowi lokalnych władz. Badecki stara się uświadomić, jak ważna jest dla władzy sprawa tego reportażu. Winkel próbuje się przedostać na teren strajkującej stoczni. Bezskutecznie. W tłumie zgromadzonym przed bramą zakładu spotyka dawnego znajomego, Dzidka, któremu kiedyś załatwił pracę w telewizji gdańskiej. Dzidek opowiada mu o Tomczyku, który jest jego kolegą ze studiów. Aby uzyskać przepustkę na teren stoczni, Winkel odwiedza rodzinę działaczki związkowej Wiesławy Hulewicz. Dowiaduje się o małżeństwie Agnieszki, która w roku 1976 robiła film o Birkucie, z Maćkiem Tomczykiem. Teraz Agnieszka osadzona jest w areszcie za popieranie strajku. Dzięki znajomościom w milicji Winkel uzyskuje widzenie z nią. Dziewczyna opowiada dziennikarzowi - zna go zresztą z czasów pracy w telewizji - historię swej znajomości i małżeństwa z Birkutem. Ta rozmowa ostatecznie przekonuje go o słuszności żądań strajkujących. Postanawia, że reportaż, który miał zrobić, nigdy nie powstanie. Komisja Rządowa i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podpisują porozumienie. Film uhonorowano "Złotą Palmą" i Nagrodą Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes w 1981 roku.
Czas trwania: 147min. / 1981 / dramatOpis (streszczenie): Nominowany do Oscara i nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes, film Andrzeja Wajdy, kontynuacja "Człowieka z marmuru". Rok 1980, po kraju rozlewa się fala strajków. Dyspozycyjny wobec władzy dziennikarz ma zrobić reportaż kompromitujący jednego z działaczy robotniczych. W trakcie pracy jego stosunek do sprawy zmienia się diametralnie. W filmie, w którym wykorzystano m.in. nieznane wcześniej materiały operacyjne z wydarzeń grudnia 1970 r., pojawili się w epizodach Lech Wałęsa i Anna Walentynowicz.
Czas trwania: 147min. / Polska / 1981 / fabularny, dramat politycznyFilm Człowiek z żelaza (tytuł oryginalny: Czlowiek z zelaza) z roku 1981.
Film Człowiek z żelaza można obejrzeć w programie stacji:
Emisje filmu miały lub będą miały miejsce w: Kino Polska, Stopklatka TV, TVP1 HD, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: