Emisja Dwa księżyce będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 13 stycznia 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): "Złote Lwy Gdańskie" za kostiumy dla Barbary Śródki - Makówki i Małgorzaty Ajzelt na FPFF w Gdyni w 1994.. Andrzej Barański otrzymał nagrody środowisk filmowych Syrenkę Warszawską i Złotą Taśmę w kategorii najlepszy film fabularny 1993 roku. Ekranizacja zbioru opowiadań Mariii Kuncewiczowej z 1933 roku. Film, utrzymany w poetyckim klimacie, z humorem ukazuje dwa kontrastujące ze sobą światy. Prości mieszkańcy Kazimierza zmagają się z codziennymi troskami. Przybysze i artyści ożywają wieczorami, a ich umysły i serca zajmują sprawy sztuki, wysublimowane uczucia i piękno natury. Lata międzywojenne. Akcja toczy się w Kazimierzu nad Wisłą. Przedstawia epizody z życia mieszkańców miasteczka i przybyłych na wakacje letników. Każdy z siedemnastu epizodów dotyczy innej osoby. Łączy je postać ślepca Michała, który w swej wędrówce spotyka kolejnych bohaterów filmu. Piękna letniczka Flora nie może się zdecydować, w jakiej sukni ma przyjąć kochanka. W końcu znudzony oczekiwaniem mężczyzna odchodzi z jej służącą. Żona pijaka, Ludwisia, spragniona jakiejś odmiany, wychodzi na chwilę do cukierni. Pozostawia rozgrzane żelazko na marynarce męża. Po powrocie zostaje przez niego pobita. Krawcowa Walentyna ulega urokowi młodego mężczyzny, który przypomina jej dawnego kochanka. Uczucie podstarzałej kobiety jest z góry skazane na niepowodzenie. Przyjezdny malarz portretuje żebraka jako Boga.
Czas trwania: 133min. / 1993 / film obyczajowyEmisja Dwa księżyce miała miejsce:
Opis (streszczenie): Adaptacja prozy Marii Kuncewiczowej. Ponad dwugodzinny, zbudowany z 17 epizodów film, w którym reżyser z wielkim uczuciem odtworzył atmosferę przedwojennego Kazimierza. Rok 1930, malownicze miasteczko nad Wisłą, staje się obrazem całego świata. Oto ludzie z różnych grup społecznych, ich codzienność, małe i duże troski, radości i pragnienia…
Czas trwania: 133min. / Polska / 1993 / fabularny, psycholog.-obyczajowyOpis (streszczenie): Adaptacja opowiadania znanej pisarki Marii Kuncewiczowej, autorki "Tristan 1946", "Cudzoziemki", "Natury". Andrzej Barański "mistrz opisu małomiasteczkowej kultury i obyczajów" - jak napisano w jednej z recenzji - realizując "Dwa księżyce", udowodnił, że pozostaje wierny głównemu tematowi swojejtwórczości. Ten trwający ponad dwie godziny film jest zbudowany z siedemnastu epizodów, w których wystąpiło 107 aktorów, a aż 40 zagrało główne role. W obsadzie same aktorskie gwiazdy, gdyż każda nawet najmniejsza rola dawała tu możliwość stworzenia niezapomnianej kreacji. I właśnie scenariusz, a nie względy finansowe, przyciągnęły tylu znakomitych aktorów. Reżyser pieczołowicie odtworzył atmosferę przedwojennego Kazimierza. "Chciałbym ocalić od zapomnienia stworzone przez Kuncewiczową obrazy. W zbiorze jej nowel znalazłem to, co ogromnie cenię. Zmysł obserwacyjny, wyczulony na językowe niuanse słuch, wyjątkową znajomość opisywanego środowiska i doskonale nakreślone portrety psychologiczne" - mówił Barański. Krytycy zgodnie podkreślali malarskość i poetyckość zrealizowanego przezniego filmu. "Dwa księżyce" pełne są nostalgii, w poetycki sposób ukazują, że "inny" księżyc świeci bogatym, a "inny" biednym. Rok 1930. Do Kazimierza nad Wisłą jak co roku ściągają artyści, inteligencja, letnicy. Spotykają się z miejscowymi mieszczanami, chłopami, kupcami i Żydami. Rodzą się animozje, ale też przyjaźnie i próby porozumienia. Każdy z siedemnastu epizodów dotyczy innej osoby. Łączy je postać ślepca Michała, który w swej wędrówce spotyka kolejnych bohaterów filmu. Piękna letniczka Flora nie może się zdecydować, w jakiej sukni ma przyjąć kochanka. W końcu znudzony oczekiwaniem mężczyzna odchodzi z jej służącą. Żona pijaka, Ludwisia, spragniona jakiejś odmiany, wychodzi na chwilę do cukierni. Pozostawia rozgrzane żelazko na marynarce męża. Po powrocie do domu zostaje przez niego okrutnie pobita. Krawcowa Walentyna ulega urokowi młodego mężczyzny, który przypomina jej dawnego kochanka. Uczucie podstarzałej kobiety jest z góry skazane na niepowodzenie. Przyjezdny malarz portretuje żebraka jako Boga. Owdowiała Malwina jest właścicielką starego sadu. Postanawia go sprzedać, gdyż nie potrafi poradzić sobie z utrzymaniem ogrodu. W końcu jednak pozostaje na gospodarstwie. W finale artyści - malarze odbywają nocną przechadzkę. Pod wpływem światła księżyca, podkreślającego nadrealność krajobrazu, popadają w dziwny nastrój.
Opis (streszczenie): (N) Adaptacja opowiadania Marii Kuncewiczowej. Film jest zbudowany z 17 epizodów, w których wystąpiło 107 aktorów, a aż 40 zagrało główne role. Rok 1930. Do Kazimierza nad Wisłą jak co roku ściągają artyści, inteligencja, letnicy.
Czas trwania: 133min. / Polska / 1993 / film obyczajowyFilm Dwa księżyce z roku 1993.
Film Dwa księżyce można obejrzeć w programie stacji:
Emisje filmu miały lub będą miały miejsce w: Kino Polska, TVP1 HD, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: