Emisja Liturgia prawosławna będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 grudnia 2024 (Niedziela)Opis (streszczenie): Zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej z zabytkowej cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy.
Czas trwania: 60min. / 2024Opis (streszczenie): Święta Narodzenia Pańskiego w prawosławiu i w całym obrządku wschodnim poprzedzał czterdziestodniowy post aż do samej wigilii. Zaś śpiew i kolędowanie jest nieodłączną częścią tego świętowania, które trwa trzy dni. Okres Bożego Narodzenia zamyka Święto Chrztu Pańskiego.
Czas trwania: 60min. / 2025Emisja Liturgia prawosławna miała miejsce:
Opis (streszczenie): Zapraszamy do uczestniczenia w liturgii z kaplicy św. Grzegorza Peradze, polsko - gruzińskiego współczesnego świętego, który jest patronem parafii.
Czas trwania: 60min. / 2024Opis (streszczenie): W 2024 rok Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny świętuje 100 - lecie cerkiewnej samodzielności tzw. autokefalii, która została mu nadana przez patriarchat Konstantynopola w listopadzie 1924 roku. Akt ten pozwolił na uniezależnienie się prawosławnych wyznawców od patriarchatu moskiewskiego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
Czas trwania: 90min. / 2024Opis (streszczenie): Zapraszamy do oglądania liturgii, która odbywa się w cerkwi pod wezwaniem św. Michała Archanioła, w której szczególnym kultem otaczana jest Leśniańska Ikona Matki Bożej, a jej kopia znajduje się w cerkiewnym ikonostasie.
Czas trwania: 69min. / 2024Opis (streszczenie): Zapraszamy do oglądania liturgii z zabytkowej, drewnianej, cerkwi pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Pańskiego, położonej w województwie lubelskim.
Czas trwania: 61min. / 2024Opis (streszczenie): Zapraszamy do oglądania liturgii w jednej z dwóch parafii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Lublinie. To już dziesiąta niedziela po Pięćdziesiątnicy.
Czas trwania: 60min. / 2024Opis (streszczenie): Na Górę Grabarkę od setek lat przychodzą pielgrzymi, by prosić o pomoc i znaleźć ukojenie. To tu zostawiają swoje krzyże, pod którymi kryją się ich osobiste smutki i radości. 19 sierpnia Kościół prawosławny obchodzi jedno z dwunastu najważniejszych świąt - Przemienienie Pańskie - które trwa dwa dni. W przededniu tego święta do sanktuarium przybywają tysiące ludzi z całej Polski, w tym kilka tysięcy pieszo, by przez całą noc czuwać i modlić się. Zaś najważniejszym momentem tych obchodów jest sprawowanie tzw. Boskiej Liturgii.
Czas trwania: 80min. / 2024Opis (streszczenie): Dzień świętego Onufrego to jedno z ważnych świąt dla polskiego prawosławia. A Jabłeczna to nie tylko klasztor i cerkiew, którym on patronuje, ale przede wszystkim miejsce, gdzie wschodnia duchowość spotyka się z ludzkimi potrzebami. To także trudna historia i piękne miejsce nad Bugiem tuż przy białoruskiej granicy. To tutaj od ponad pięciuset lat przychodzą pielgrzymi, aby oddawać cześć świętemu, który żył w IV wieku na egipskiej pustyni.
Czas trwania: 90min. / 2024Opis (streszczenie): Zapraszamy do oglądania liturgii z cerkwi Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Dzisiejsza niedziela nazywana jest także Dniem Świętej Trójcy.
Czas trwania: 60min. / 2024Opis (streszczenie): W piątą niedzielę po Wielkanocy zapraszamy do oglądania liturgii z prawosławnej katedry wojskowej.
Czas trwania: 63min. / 2024Opis (streszczenie): Zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej w zabytkowej cerkwi, która położona jest na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Niedziela ta nazywana jest świętem Świętych Niewiast Niosących wonności.
Czas trwania: 60min. / 2024Opis (streszczenie): W tzw. niedzielę św. Marii Egipskiej zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej w jednej z największych prawosławnych świątyń w Polsce pod wezwaniem Świętego Ducha.
Czas trwania: 60min. / 2024Opis (streszczenie): W niedzielę Świętego Krzyża zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego - jednej z ponad stu na całym Podlasiu, które jest miejscem dla wielu kultur, narodowości i religii.
Czas trwania: 60min. / 2024Opis (streszczenie): W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, nazywaną też niedzielą Triumfu Ortodoksji, zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej w jednej z trzynastu cerkwi znajdujących się w Białymstoku - cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego - jedynym mieście w Polsce, w którym jest tyle kościołów prawosławnych.
Czas trwania: 62min. / 2023Opis (streszczenie): W tzw. Niedzielę o Sądzie Ostatecznym zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej w cerkwi pod wezwaniem św. Jerzego w Biłgoraju, leżącej na terenie diecezji lubelsko - chełmskiej i uważanej za pomnik tragicznych wydarzeń z 1938 roku, który upamiętnia losy ludności prawosławnej na Chełmszczyźnie i południowym Podlasiu w XX wieku.
Czas trwania: 62min. / 2023Opis (streszczenie): Cerkiew prawosławna w Gdańsku jest miejscem, które niesie posługę duszpasterską prawosławnym mieszkańcom Trójmiasta i okolic. Historia parafii rozpoczyna się w okresie powojennym, choć ślady prawosławia w Gdańsku sięgają XVIII stulecia. Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja jest pięknym obiektem, z ładnymi freskami i pięknie śpiewającym chórem. Dzięki transmisji Liturgii Świętej wierni będą mogli wysłuchać Pisma Świętego, śpiewów liturgicznych oraz zobaczyć urok gdańskiej świątyni.
Czas trwania: 63min. / 2022Opis (streszczenie): Zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej w cerkwi prawosławnej w Rogawce - małej miejscowości położonej w województwie podlaskim.
Czas trwania: 61min. / 2024Opis (streszczenie): Cerkiew Hagia Sophia w Warszawie jest nową świątynią w stolicy naszego kraju. Parafia przy niej istniejąca integruje ludność prawosławną mieszkającą w południowej części miasta i najbliższej okolicy. Na nabożeństwach można spotkać prawosławnych Polaków i Ukraińców, którzy w cerkwi odnajdują duchową otuchę, a za sprawą proboszcza ks. Adama Siemieniuka, znajdują w parafii drugi dom. 23 stycznia bieżącego roku to w Kościele prawosławnym niedziela po święcie Chrztu Pańskiego. Liturgia z nowej warszawskiej świątyni będzie miała uroczysty świąteczny charakter, umożliwi wiernym prawosławnym w Polsce uczestnictwo w nabożeństwie, wysłuchanie fragmentów Pisma Świętego i śpiewów liturgicznych.
Czas trwania: 62min. / 2022Opis (streszczenie): W niedzielę przed świętem Narodzenia Chrystusa zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej z cerkwi pod wezwaniem św. Proroka Eliasza, która architektonicznie reprezentuje styl nowogrodzki na planie prostokąta - symbolu arki oraz życia na łodzi.
Czas trwania: 60min. / 2023Opis (streszczenie): W XXVIII niedzielę po Pięćdziesiątnicy zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej z zabytkowej cerkwi Podwyższenia Krzyża Pańskiego, położonej na wzgórzu, na cmentarzu ogrodzonym kamiennym murem z bramą od zachodu, na terenie diecezji białostocko - gdańskiej.
Czas trwania: 60min. / 2023Opis (streszczenie): W niedzielę, która jest wigilią święta Wprowadzenia Najświętszej Bogurodzicy do Świątyni, zapraszamy do obejrzenia liturgii z cerkwi Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gródku, w którym początki prawosławia sięgają XIV wieku.
Czas trwania: 60min. / 2023Opis (streszczenie): W XXIV niedzielę po Pięćdziesiątnicy zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej z cerkwi św. Proroka Eliasza, w której znajduje się piękny ikonostas z ikonami: św. Proroka Eliasza, Zbawiciela, Narodzenia Matki Boskiej oraz archaniołów Gabriela i Michała.
Czas trwania: 60min. / 2023Opis (streszczenie): W XXI niedzielę po Pięćdziesiątnicy zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej w cerkwi pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego, w której wnętrzu znajduje się współczesny ikonostas i ikony z nieistniejących już cerkwi Południowego Podlasia.
Czas trwania: 60min. / 2023Opis (streszczenie): W XVIII niedzielę po Pięćdziesiątnicy zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej w cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja, która mieści się w pięknym zabytkowym budynku z 1914 roku, a do której uczęszczają prawosławni chrześcijanie zamieszkujący Trójmiasto oraz okoliczne miejscowości.
Czas trwania: 60min. / 2023Opis (streszczenie): W piętnastą niedzielę po Pięćdziesiątnicy zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej w cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja, która jest konkatedrą diecezji łódzko - poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Czas trwania: 60min. / 2023Opis (streszczenie): W XII niedzielę po Pięćdziesiątnicy zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej z cerkwi pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, leżącej na terenie diecezji wrocławsko - szczecińskiej, w której znajdują się piękne ikony napisane w Szkole Ikonograficznej w Bielsku Podlaskim.
Czas trwania: 60min. / 2023Opis (streszczenie): W dziesiątą niedzielę po Pięćdziesiątnicy, która jednocześnie jest przygotowaniem do postu przed świętem Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy, zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej z cerkwi św. Jerzego, leżącej w województwie podlaskim w dekanacie Hajnówka.
Czas trwania: 60min. / 2023Opis (streszczenie): W siódmą niedzielę po Pięćdziesiątnicy zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej z cerkwi pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Werstoku, która stanowi część dziedzictwa kultury wschodniosłowiańskiej w Rzeczpospolitej.
Czas trwania: 62min. / 2023Opis (streszczenie): W piątą niedzielę po Pięćdziesiątnicy zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej z gotyckiej cerkwi z 1343 roku pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy.
Czas trwania: 60min. / 2023Opis (streszczenie): W drugą niedzielę po Pięćdziesiątnicy zapraszamy do uczestniczenia w liturgii świętej z cerkwi św. Mikołaja w Kielcach, w której wnętrzu mieści się współczesny ikonostas oraz kopia XV - wiecznej ikony św. Mikołaja.
Czas trwania: 60min. / 2023Liturgia prawosławna można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP3 Białystok, TVP Kultura
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: