Emisja Marysia i Napoleon będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 6 lutego 2025 (Czwartek)Opis (streszczenie): Młody francuski historyk przyjeżdża do Polski na stypendium i trafia do dworku w Walewicach, gdzie przed wielu laty mieszkała piękna pani Walewska, Polka, która olśniła cesarza Napoleona. Dziwnym zrządzeniem losu Francuz jest niezwykle podobny do swojego słynnego rodaka i również ma na imię Napoleon. Już pierwszego dnia pobytu poznaje uroczą niezależną dziewczynę, nomen omen Marię, która z kolei jest uderzająco podobna do Marii Walewskiej. Jak się łatwo domyślić, młodzi zakochują się w sobie, a ich romans rozwija się na tle podróży w czasie – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki raz po raz wcielają się w role cesarza i pięknej szambelanowej. Sympatyczna komedia, w której przeplatanie się planu współczesnego i historycznego ożywia historię jednego z najsłynniejszych nowożytnych romansów.
Czas trwania: 111min. / Polska / 1966 / fabularny, komediaEmisja Marysia i Napoleon miała miejsce:
Opis (streszczenie): Komedia kostiumowa. Akcja rozgrywa się w dwóch planach: współczesnym i historycznym. Polska, druga połowa XX wieku. Francuski historyk Napoleon Beranger wybiera się na zjazd do Warszawy. Po drodze przez przypadek zatrzymuje się w Walewicach. W tamtejszym pałacyku poznaje uroczą Polkę Marysię. Jest ona łudząco podobna do dawnej pani Walewic - szambelanowej Marii Walewskiej. Beranger poddaje się grze wyobraźni - w marzeniach on sam jest Napoleonem Bonaparte, a Marysia - jego piekną kochanką. Ta wycieczka w przeszłość zbliża naukowca i młodą polską studentkę. W ich romansie role zostają odwrócone. Polska dziewczyna z roku 1966 jest równie piękna jak ta z roku 1806, lecz niezależna i świadomie tworząca własny los. Prawdziwy romans Marii Walewskiej i Napoleona trwał niespełna trzy lata, poznali się na przełomie lat 1806/07, a już w roku 1810 Napoleon poślubił Marię Ludwikę. W tym samym roku Maria Walewska urodziła cesarzowi syna Aleksandra.
Czas trwania: 111min. / 1966 / komediaOpis (streszczenie): Historia romansu pięknej Marii Walewskiej i Napoleona nierazinspirowała twórców filmowych. W roku 1937 w Hollywood powstał film "Pani Walewska" z udziałem takich gwiazd jak Greta Garbo i Charles Boyer. Była to historia tragiczna i melodramatyczna - wiadomo, że romans ów trwał niespełna trzy lata, poznali się na przełomie lat 1806 i 1807, a już w roku 1810 Napoleon poślubił Marię Ludwikę. W tym samym roku Maria Walewska urodziła cesarzowi syna Aleksandra. Andrzej Jarocki i Leonard Buczkowski - autorzy scenariusza "Marysi i Napoleona" - potraktowali tę miłosną historię z przymrużeniem oka. Pozwolili sobie także na pewną swobodę w traktowaniu faktów historycznych. A związany z Polską epizod biografii Napoleona opowiadany jest w filmie przez współczesną parę zakochanych. Polska, druga połowa XX wieku. Francuski naukowiecNapoleon Beranger przez przypadek w drodze na zjazd w Warszawie, zatrzymuje się w Walewicach. W tamtejszym pałacyku poznaje urocząPolkę Marysię. Jest ona łudząco podobna do dawnej pani Walewic - MariiWalewskiej. Beranger poddaje się grze wyobraźni - w marzeniach on sam jest Napoleonem Bonaparte, a Marysia - jego piękną kochanką. Ta wycieczka w przeszłość zbliża naukowca i polską studentkę.
Opis (streszczenie): (N) Historia romansu pięknej Marii Walewskiej i Napoleona inspirowała twórców filmowych. Andrzej Jarocki i Leonard Buczkowski - autorzy scenariusza "Marysi i Napoleona" - potraktowali tę miłosną historię z przymrużeniem oka.
Czas trwania: 110min. / Polska / 1966 / komediaFilm Marysia i Napoleon z roku 1966.
Film Marysia i Napoleon można obejrzeć w programie stacji:
Emisje filmu miały lub będą miały miejsce w: Kino Polska, TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Historia, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Seriale