W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Wielki test
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Wielki test miała miejsce:
Opis (streszczenie): Test poświęcony polskiej muzyce rozrywkowej. Podczas widowiska nie zabraknie znakomitej muzyki. Widzowie przypomną sobie życie i twórczość wybitnych polskich piosenkarek i piosenkarzy, w programie przypomniane będą największe przeboje ostatniego stulecia, a także kulisy ich powstawania. Test rozwiązywać będzie można tradycyjnie na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając na smartfony aplikację Wielki Test TVP. Program poprowadzą Anna Popek i Przemysław Babiarz.
Czas trwania: 80min. / 2018Opis (streszczenie): W 2022 roku mija 80. rocznica powstania Armii Krajowej, sił wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, które zostały utworzone z oddziałów Związku Walki Zbrojnej, stawiających opór okupantom niemieckimi sowieckim od początkowych miesięcy II wojny światowej. Armia Krajowa była największym i najlepiej zorganizowanym w Europie konspiracyjnym wojskiem, w jej szeregach walczyło latem 1944 roku ponad 350 tysięcy żołnierzy. W programie Wielki test. Bohaterowie Polskiego Podziemia przypomnimy najważniejsze akcje i postaci zbrojnej konspiracji, różne formy oporu wobec okupantów oraz dramatyczne losy żołnierzy, który nie złożyli broni po oficjalnym zakończeniu II wojny światowej, sprzeciwiając się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. W studiu telewizyjnym na pytania testu będą odpowiadali w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze, a w sali Muzeum Powstania Warszawskiego grupa młodzieżyinteresującej się historią. Widzowie mogą rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. Program poprowadzą Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski
Czas trwania: 87min. / 2021Opis (streszczenie): Mnie się podobają te melodie, które już raz słyszałem - zwierzał się inż. Mamoń; Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi? - pytał szatniarz w Misiu. Marian, tu jest jakby luksusowo! - zachwycała się żona docenta Wolańskiego.
Czas trwania: 77min. / 2020Opis (streszczenie): OpisKto był wieszczem narodowym? To pamięta chyba każdy ze szkolnych lekcji o poetach polskiego romantyzmu. Gdy Polski nie było na mapie świata, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński czy Cyprian Kamil Norwid wspierali swoją twórczością poczucie narodowej tożsamości i patriotyczne nastroje wśród rodaków. To również dzięki nim po 123 latach zaborów Polska mogła odzyskać niepodległość. A co wiemy o ich prywatnym życiu? W kimnieszczęśliwie zakochał się Norwid? W co lubił grać w wolnym czasie Mickiewicz? Czy Słowacki miał talent do inwestowania pieniędzy? Na jakie problemy zdrowotne cierpiał Krasiński? W programie Wielki Test o wieszczach narodowych poznamy wiele tajemnic ich życia i twórczości. Jak zwykle w studiu TVP test będą rozwiązywali w duetachpopularni artyści, sportowcy i dziennikarze, a widzowie mogą odpowiadać na pytania online na stronie wielkitest.tvp.pllub ściągając aplikację na smartfony. Program poprowadzą Anna Popek i Przemysław Babiarz.
Czas trwania: 74min. / 2019Opis (streszczenie): Jak sprawdzić, czy przeczytane lub usłyszane informacje są prawdziwe? To ważna umiejętność dla każdego, kto korzysta ze współczesnych mediów, a przede wszystkim z Internetu, gdzie możliwość publikacji tekstów, zdjęć czy nagrań mają wszyscy użytkownicy. W programie chcemy zwrócić uwagę na świadome i odpowiedzialne korzystanie z nich, w tym m.in. z mediów społecznościowych, komunikatorów internetowych, aplikacji oraz kanałów prezentujących treści w celach rozrywkowych, reklamowych, czy perswazyjnych. Pokażemy sposoby weryfikowania otrzymywanych informacji, odróżniania ich od komentarzy, opinii, plotek, reklam, fejków i świadomej dezinformacji. Wyjaśnijmy, jak uchronić się przed manipulacją, hejtem i podejmowaniem nagłych decyzji np. konsumenckich pod wpływem reklam czy ukrytych przekazów marketingowych. Przypomnimy o ostrożnym udostępnianiu w Internecie swoich danych, zdjęć i poglądów, bo może to być wykorzystane przez innych w sposób szkodliwy, lub nawet krzywdzący. W studiu telewizyjnym jak zwykle na pytania testu będą odpowiadali w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze. A widzowie mogą rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. Program poprowadzą Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.
Czas trwania: 72min. / 2022Opis (streszczenie): Tym razem w Wielkim teście będzie mowa o tym kto wynalazł wycieraczki samochodowe, pneumatyczne amortyzatory, spinacze biurowe, walkie - talkie, semafory, kolorowe fotografie i wiele innych przedmiotów, których używamy na co dzień. Przypomnimy też wybitnych polskich odkrywców - nie tylko Maria Skłodowska - Curie i Mikołaj Kopernik dokonali epokowych odkryć i przeszli do historii nauki. Wśród znanych na całym świecie wynalazców i odkrywców jest wielu Polaków, którzy przyczynili się do rozwoju np. medycyny, elektroniki, różnych dziedzin przemysłu. A co wiemy o efektach ich prac? O tym przekonamy się w programie Wielki Test. W studiu telewizyjnym jak zwykle na pytania będą odpowiadali w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze. A widzowie będą mogli rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. Program poprowadzą Anna Popek i Przemysław Babiarz.
Czas trwania: 74min. / 2022Opis (streszczenie): Programy z cyklu "Wielki test" to widowiska telewizyjne, które w formie oryginalnego teleturnieju łączą treści edukacyjne i rozrywkowe. Uczestnicy programu oraz widzowie przed telewizorami odpowiadają na 28 pytań podzielonych na 4 rundy. Przygotowują je eksperci z danej dziedziny. O największym uczonym wszech czasów wiemy naprawdę niewiele. Kojarzony głównie z teorią heliocentryczną, nie tylko wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Mikołaj Kopernik był uczonym wszechstronnym, bez którego traktatów nie byłoby współczesnego świata. Świata, który znamy. Bez jego odkryć nie byłoby podstaw ekonomii, strategii wojskowych, geometrii, nie byłoby map i wielu innych zjawisk, które nas otaczają, a my nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ich odkrycie i opisanie zawdzięczamy Kopernikowi. Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Kopernikańskim, ponieważ w tym roku przypada 550-lecie jego urodzin. A bez jego geniuszu świat nie ruszyłby. Co posiadamy i z czego korzystamy w dzisiejszych czasach dzięki przełomom, jakich dokonał Mikołaj Kopernik? Jak rozwinęły się dziedziny nauki za sprawą jego odkryć? Tego wszystkiego dowiemy się, oglądając "Wielki test o Koperniku". W programie spora dawka wiedzy, ciekawostki, dużo dobrej rozrywki. Wśród uczestników znani aktorzy, muzycy, dziennikarze i sportowcy. Tworzą duety, które zagrają o najwyższą stawkę. Główna nagroda powędruje do wskazanej przez zwycięzców fundacji charytatywnej. Program prowadzą: Anna Popek i Przemysław Babiarz.
Czas trwania: 81min. / 2023Opis (streszczenie): Programy z cyklu Wielkie Testy to widowiska telewizyjne, które w formie oryginalnego teleturnieju łączą treści edukacyjne i rozrywkowe. Uczestnicy w studiu odpowiadają za pomocą specjalnych terminali na ponad 30 pytań podzielonych na kilka rund. W "Wielkim teście o kosmosie" przypomnimy najważniejsze odkrycia w eksploracji kosmosu i udział w nich polskich badaczy, a także sprawdzimy, jakie technologie kosmiczne są wykorzystywane obecnie w życiu codziennym na ziemi. W studiu TVP test będą rozwiązywać w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze. A każdy z widzów może odpowiadać na pytania online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. Odcinek powstaje we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii.
Czas trwania: 77min. / 2023Opis (streszczenie): Programy z cyklu Wielkie Testy to widowiska telewizyjne, które w formie oryginalnego teleturnieju łączą treści edukacyjne i rozrywkowe. Uczestnicy oraz widzowie przed telewizorami odpowiadają na 28 pytań podzielonych na 4 rundy. Przygotowują je eksperci z danej dziedziny. Tematem tego wydania jest Czysta planeta. Ludzie od niepamiętnych czasów próbowali wyobrazić sobie odległą przyszłość. Wizje przyszłości z przeszłości właśnie teraz po części się materializują. Czy tak kiedyś wyobrażano sobie rok 2023? Jak my projektujemy przyszłość i co z tego, co dziś jest w fazie futurystycznych mrzonek, stanie się rzeczywistością kolejnych pokoleń? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w Wielkim Teście o Czystej planecie. Konkurs dotyczy alternatywnych źródeł energii, które są naszą przyszłością. Autobusy napędzane wodorem, elektryczne pojazdy, małe reaktory jądrowe, morskie farmy wiatrowe jeszcze w ubiegłym stuleciu brzmiały jak cytaty z literatury science fiction. Tymczasem kilka dekad później stają się one rzeczywistością i szansą na przetrwanie naszej planety. W Wielkim Teście zmierzą się znani i lubiani. Zwycięzcy przeznaczą nagrodę na cel charytatywny. Widzowie również będą mogli wziąć udział w konkursie online. W programie występy muzyczne na światowym poziomie. Artyści zaśpiewają przeboje z planetą Ziemią w tle. Prowadzący: Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.
Czas trwania: 72min. / 2023Opis (streszczenie): Jak się odżywiać, kiedy i jakie należy robić badania lekarskie, w jaki sposób spędzać wolny czas, aby żyć jak najdłużej i cieszyć się dobrym zdrowiem? W jakim stopniu stres, picie alkoholu, palenie tytoniu, zbyt krótki sen i zbyt długie opalanie się mogą zwiększać ryzyko zachorowań na nowotwory? Swoją wiedzę na ten temat widzowie będą mogli sprawdzić w programie Wielki Test o Zdrowiu. Każdy może odpowiadać na pytania online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. A w studiu test będą rozwiązywać w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze. Program poprowadzą Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.
Czas trwania: 77min. / 2018Opis (streszczenie): Jak powstaje energia jądrowa i w jaki sposób jest wykorzystywana? Nie tylko w energetyce, ale też np. w medycynie, do konserwacji żywności czy muzealnych eksponatów. To wszystko sprawdzimy w programie Wielki Test o Energii Jądrowej. Wejdziemy z kamerą do jednej z zagranicznych elektrowni jądrowych, aby pokazać jej działanie i stosowane w tego typu obiektach procedury bezpieczeństwa. Wyjaśnimy też, jak są robione w Polsce pomiary promieniowania i jak można łatwo zbadać promieniowanie np. różnych rzeczy, z których korzystamy na co dzień. W studiu telewizyjnym jak zwykle na pytania testu będą odpowiadali w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze. Widzowie mogą rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. Program prowadzą Anna Popek i Przemysław Babiarz.
Czas trwania: 84min. / 2022Opis (streszczenie): Programy z cyklu Wielkie Testy to widowiska telewizyjne, które w formie oryginalnego teleturnieju łączą treści edukacyjne i rozrywkowe. Uczestnicy programu oraz widzowie przed telewizorami odpowiadają na 28 pytań podzielonych na 4 rundy. Przygotowują je eksperci z danej dziedziny. Wielu geologów skłania się ku teorii, która zakłada, że przed milionami lat cała nasza planeta była pokryta wodą. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że obecnie 72% powierzchni Ziemi to zbiorniki wodne, teoria wydaje się bardzo prawdziwa. Jesteśmy otoczeni wodą, ale czy wiemy o niej wystarczająco dużo? Jeśli nie, to TVP1 pomoże uzupełnić wiedzę na ten temat. Znani i lubiani zmierzą się w Wielkim Teście o Wodzie. 30 tysięcy złotych, czyli nagroda główna, powędruje do wskazanej przez zwycięzców fundacji charytatywnej. Na scenie wystąpią gwiazdy polskiej muzyki ze szlagierami z wodą w tle. Jak zawsze, przekażemy wiele ciekawostek. Do udziału w programie zaprosimy naszych widzów. W konkursie online będzie wiele do wygrania. Warto śledzić stronę wielkitest.tvp.pl, bo będzie tam wiele podpowiedzi, które ułatwią odpowiedź na pytania. Na program zapraszają: Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski
Czas trwania: 75min. / 2023Opis (streszczenie): Programy z cyklu Wielkie Testy to widowiska telewizyjne, które w formie oryginalnego teleturnieju łączą treści edukacyjne i rozrywkowe. Uczestnicy programu oraz widzowie przed telewizorami odpowiadają na 30 - 36 pytań podzielonych na 5 - 6 rund. Przygotowują je eksperci z danej dziedziny. W jaki sposób Wołodyjowski wygrał pojedynek na szable z Kmicicem? W kim się zakochał Stanisław Wokulski? Co się stało z Jagną po śmierci Boryny? Kto zgubił na weselu złoty róg? Dlaczego Staś i Nel zostali porwani na pustyni? Przygody tych i wielu innych postaci z narodowej literatury będą już 11 września tematem kolejnego Wielkiego Testu. Tym razem widzowie TVP 1 sprawdzą swoją wiedzę o najważniejszych ekranizacjach polskich powieści, poematów i dramatów. Przypomnimy też wybitne kreacje aktorskie i wzruszające sceny, które każdemu z widzów pozostały w pamięci. Jak zwykle w studiu TVP test będą rozwiązywać w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze. A widzowie będą mogli odpowiadać na pytania online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. Program poprowadzą Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.
Czas trwania: 75min. / 2019Opis (streszczenie): Programy z cyklu Wielkie Testy to widowiska telewizyjne, które w formie oryginalnego teleturnieju łączą treści edukacyjne i rozrywkowe. Uczestnicy programu oraz widzowie przed telewizorami odpowiadają na 28 pytań podzielonych na 4 rundy. Przygotowują je eksperci z danej dziedziny. Lasy nazywane są zielonymi płucami czy też fabrykami tlenu. Ogólna powierzchnia lasów świata wynosiokoło 3 999 134 tys. ha. To niemal jedna trzecia powierzchni lądowej, a na 1 mieszkańca Ziemi przypada około 0, 62 ha lasu. Bez drzew nie byłoby życia na Ziemi. Ale czy o lasach wiemy wystarczająco dużo? Swoja wiedzę będziemy mogli sprawdzić w Wielkim Teście o Lesie. Rywalizować ze sobą będą znaniartyści. Usłyszymy przeboje muzyczne, inspirowane leśną tematyką. Odkryjemy nieznane fakty o lasach. Szef kuchni po mistrzowsku przygotuje potrawy z darów lasu. Nagroda, o którą będą walczyć uczestnicy, zostanie przekazana na cel charytatywny. Na Wielki Test zapraszają jego gospodarze: Anna Popek i Przemysław Babiarz. Program powstaje przy współpracy z Agencją Lasy Państwowe.
Czas trwania: 79min. / 2023Opis (streszczenie): Wieloma swoimi talentami zadziwiały świat. Za swoje sukcesy otrzymywały najcenniejsze nagrody. W trudnych chwilach nie brakowało im odwagi i determinacji, aby walczyć o to, co uważały zanaprawdę ważne. Wybitne i wpływowe Polki w historii naszego kraju m.in. aktorki, śpiewaczki, pisarki i poetki, malarki, sportsmenki, innowatorki i działaczki społeczne. W kolejnym programie z cyklu Wielki Test sprawdzimy, co wiemy o Polkach, które zrobiły światowe kariery i z którymicudzoziemcom dziś kojarzy się nasz kraj. Jak zwykle w studiu TVP test rozwiązują w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze, a widzowie mogą odpowiadać na pytania online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. Program poprowadzą Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.
Czas trwania: 74min. / 2019Opis (streszczenie): Przed wakacjami TVP1 zaprasza na Wielki Test o lesie. W Polsce tereny leśne to popularne miejsce wypoczynku, warto więc wiedzieć, jak bezpiecznie się po nich poruszać i jak można spędzać tam aktywnie czas. A przy okazji dostrzec chronione gatunki drzew i innych roślin, wypatrzyć ślady dzikich zwierząt czy gniazda ptaków. W programie każdy z widzów będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę na ten temat, a także zobaczyć m.in. na czym polega codzienna praca leśnika i co oryginalnego można ugotować z leśnych produktów. Jak zwykle w studiu na pytania będą odpowiadać w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze. Widzowie mogą rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. Program poprowadzą Anna Popek i Przemysław Babiarz.
Czas trwania: 78min. / 2019Opis (streszczenie): Gwiazdy estrady, filmu, sportu, dziennikarstwa będą odpowiadać na pytania dotyczące zdrowia. Widzowie także mogą rozwiązywać test w tym samym czasie online lub na smartfonach. W studiu będą rywalizować m.in.: Anna Popek, Agata Załęcka, Monika Mazur, Robert Koszucki, Beata Fido, Dominika Figurska, Krystyna Czubówna, Marek Sierocki i Paweł Nastula. Zwycięzcy przekażą nagrodę w wysokości 30 tys. zł na cel charytatywny. W części artystycznej wystąpi Natalia Sikora. Prowadzący: Paulina Chylewska i Maciej Kurzajewski.
Czas trwania: 92min. / 2016Opis (streszczenie): 130 lat temu Jan Matejko zaczął rysować poczet królów i książąt polskich. Do dziś tak ich sobie wyobrażamy, jak ich wykreował. Jest też autorem najbardziej znanych obrazów pokazujących przełomowe wydarzenia z historii naszego kraju. Ale czy wjazd Bolesława Chrobrego do Kijowa, bitwa pod Grunwaldem lub hołd pruski wyglądały właśnie tak, jak je namalował? Czy potrafimy odszyfrować ukryte w jego obrazach symbole, żarty i przestrogi? W programie Wielki Test o Matejce poznamy tajemnice życia i twórczości tego najbardziej znanego z polskich malarzy, dowiemy się także, jak jego ogromne dzieła przetrwały wojenne zawieruchy i czy sam autor kryje się pod postacią błazna Stańczyka. W studiu telewizyjnym i poprzez komunikatory internetowe na pytania będą odpowiadali w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze. Widzowie mogą rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. Wielki Test o Matejce prowadzą: Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.
Czas trwania: 74min. / 2020Opis (streszczenie): W 2021 roku już po raz 10. odbywa się akcja Narodowego Czytania. Tym razem do publicznej lektury została wybrana Moralność Pani Dulskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej, a w latach poprzednich Polacy mieli okazjęprzypomnieć sobie m.in. Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, Balladynę Juliusza Słowackiego, Trylogię i Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa oraz twórczość Aleksandra Fredry. Narodowe Czytanie popularyzuje najważniejsze dzieła polskiej literatury i jubileuszowa, 10. edycja, jest też dobrą okazją, aby każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę na ich temat. Zapraszamy wszystkich widzów TVP1 na Wielki Test o literaturze. W programie - między rundami pytań - poznamyrównież wiele tajemnic życia i twórczości wybitnych polskich autorów, przypomnimy najpopularniejsze ekranizacje dzieł, kultowych bohaterów oraz ich słowa, które przeszły do potocznej polszczyzny. Dowiemy się także, jak np. różne interpretacje tekstu mogą zmienić znaczenie czytanego fragmentu książki. W studiu telewizyjnym i poprzez komunikatory internetowe na pytania testu będą odpowiadali w duetach popularni artyści, sportowcy i dziennikarze. Widzowie mogą rozwiązywać test online na stronie wielkitest.tvp.pl lub ściągając aplikację na smartfony. Wielki Test o literaturze poprowadzą Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.
Czas trwania: 75min. / 2021Wielki test można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP Nauka, TVP Rozrywka, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: