Emisja Dekalog będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 30 lipca 2025 (Środa)Opis (streszczenie): W drugiej części filmowego "Dekalogu" moralny konflikt został zarysowany bardzo wyraziście - i to właśnie stanowi o niezwykłej sile tego obrazu. Stało się tak zarówno za sprawą znakomitego scenariusza, jak i przejmującej gry aktorskiej. Stworzone przez głównych bohaterów kreacje na długo zapadają w pamięć, nie pozwalają pozostać obojętnym wobec postawionej w filmie tezy. Dramatyczny konflikt rozgrywa się pomiędzy dwojgiem ludzi, którzy reprezentują dwa różne światy, sposoby myślenia i systemy wartości. Dzieli ich niemal wszystko - przy czym różnica wieku nie jest najbardziej istotna. Łączy - miejsce zamieszkania - ponure, warszawskie blokowisko. Ordynator szpitala (Aleksander Bardini) jest starszym, samotnym człowiekiem. Wiedzie ustabilizowane życie, wypełnione nieco już wyblakłymi wspomnieniami z młodości. Jego spokojna egzystencja zostanie jednak brutalnie zakłócona. Oto w jego rękach spocznie los nienarodzonego dziecka Doroty (Krystyna Janda), młodej skrzypaczki. Jej mąż jest pacjentem ordynatora, w stanie ciężkim leży w szpitalu. Dorota jest w ciąży z innym mężczyzną. Postanawia, że jeśli jej mąż przeżyje, usunie ciążę. Jeśli umrze, urodzi dziecko i zwiąże się z jego ojcem. Do podjęcia decyzji potrzebna jej jest jednoznaczna lekarska diagnoza. Domaga się prawdy od ordynatora, w którym pragmatyzm Doroty i jej zdolność do chłodnej kalkulacji w najbardziej nawet dramatycznych okolicznościach, wywołują dreszcze. Podobnie jak świadomość, że od jego diagnozy zależy życie dziecka. Lekarz nie zawaha się skłamać, aby je uratować. Dorota nie zawaha się wzywać imienia Boga, aby wymusić na nim przysięgę.
Czas trwania: 57min. / 1988 / film TVPEmisja Dekalog miała miejsce:
Opis (streszczenie): Składający się z dziesięciu części "Dekalog" trudno nazwać serialem. Nie ma tu ciągłości zdarzeń, akcji, różni są bohaterowie - jedynym człowiekiem pojawiającym się we wszystkich częściach jest tajemniczy nieznajomy grany przez Artura Barcisia. Wspólne jest za to miejsce akcji - ogromne, bezosobowe osiedle - sypialnia na warszawskim Ursynowie. Przytłaczające wielkością, niemal jednakowe bloki, ciasne mieszkania, w których rozgrywają się różne - mniejsze i większe dramaty ludzkie. Poszczególne historie "Dekalogu" odpowiadają swoją fabułą treściom niesionym przez kolejne przykazania. Trzeba jednak podkreślić, że Kieślowski i Piesiewicz nadali im formułę możliwą do przyjęcia przez każdego widza - niezależnie od światopoglądu i przekonań religijnych. Tak więc pierwsza część cyklu odpowiada pierwszemu z dziesięciu przykazań - "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną". W scenariuszu ujęte zostało ono w sposób podstawowy - jest to problem istnienia Boga w ogóle, a także kreowania przez współczesnego człowieka fałszywych bożków. Twórcy filmu chyba nieprzypadkowo owym bożkiem uczynili komputer - chcieli bowiem uniknąć tradycyjnej, biblijnej wykładni grzechu, sprzeniewierzenia się boskim nakazom. "Dekalog I" opowiada historię pewnego naukowca. Jego tragedia wzięła początek z tego, że zbyt zaufał komputerowi, możliwościom współczesnej nauki. Z wielką precyzją, z zachowaniem ogromnego marginesu bezpieczeństwa wyliczył wytrzymałość lodu na zamarzniętym, osiedlowym jeziorku, gdzie jego ukochany syn chciał wypróbować nowe łyżwy. Niestety, splot przypadków i nieszczęśliwych okoliczności doprowadził do tragedii.
Czas trwania: 54min. / 1988 / film TVPOpis (streszczenie): Przejmujący film psychologiczny, klasyka polskiego kina. Cykl jest znany i nagradzany na całym świecie. Mieszkańcy wielkiego osiedla zmagają się ze swoimi dramatami, stają przed ważnymi wyborami. Każdy odcinek jest próbą zastanowienia się nad miejscem ponadczasowych zasad dekalogu we współczesnym życiu. Roman i Hanka to kochające się, dobrze sytuowane małżeństwo. Na przeszkodzie ich wspólnemu szczęściu staje choroba - impotencja męża. Roman wie, że nie ma prawa do zazdrości, a jednocześnie ze wzmożoną siłą odczuwa ją. Śledzi i szpieguje Hankę. Myśli, że odkrył romans Hanki, ale z jej strony w kontaktach z młodym studentem Politechniki nie ma żadnych uczuć. W tych burzliwych okolicznościach małżonkowie znowu się odnajdują. Postanawiają, że Hanka na jakiś czas wyjedzie w góry, aby obydwoje mogli ochłonąć i odpocząć od siebie. Pewnego dnia Roman natyka się na byłego kochanka żony, pakującego narty do samochodu. Roman dochodzi do wniosku, że został oszukany i postanawia popełnić samobójstwo...
Czas trwania: 58min. / 1988 / film TVPOpis (streszczenie): Dwaj bracia otrzymują w spadku po zmarłym ojcu klasery ze znaczkami pocztowymi. Początkowo nie są zbyt zainteresowani kolekcją - żaden nie podzielał pasji ojca. Później dowiadują się, że zbiór ma ogromną wartość...
Czas trwania: 57min. / Polska / 1988 / film TVPOpis (streszczenie): Roman, z zawodu kardiochirurg, choć nie ma czterdziestki, staje się impotentem bez nadziei wyleczenia. Wyniki badań i analiz są okrutnie jednoznaczne. Zdruzgotany mężczyzna dochodzi do wniosku, że jego udane, partnerskie małżeństwo musi się rozpaść.
Czas trwania: 58min. / Polska / 1988 / film TVPDekalog można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP2 HD, TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):