Emisja Ziemia obiecana będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 11 stycznia 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): Adaptacja powieści Władysława Reymonta była ogromnym przedsięwzięciem produkcyjnym i została zrealizowana w rekordowym tempie 77 dni zdjęciowych. Zdjęcia kręcono w kilkudziesięciu miejscach w Łodzi, pobliskich miasteczkach i na Śląsku, gdzie zachowały się fragmenty XIX-wiecznej zabudowy. Pod koniec XVIII wieku Łódź była małą wioską liczącą niespełna dwustu mieszkańców. W połowie następnego stulecia było ich już 20 tysięcy, pod koniec XIX wieku zaś aż trzysta tysięcy. Tak gwałtowny rozwój miasta jest trudny do wyobrażenia nawet dziś. Z całego kraju - z miasteczek, wiosek, ciągnęły do Łodzi tysiące ludzi w poszukiwaniu pracy, zarobku i lepszego życia. Na tej "ziemi obiecanej" nieliczni, na nadludzkiej pracy tłumów, zbijali majątki. Takie były początki kapitalistycznych przemian na ziemiach polskich, które doprowadziły do powstania przemysłu i robotniczych społeczności miejskich. Powieść Władysława Reymonta niezwykle obrazowo i barwnie oddaje dynamiczne i burzliwe przemiany społeczne towarzyszące gwałtownemu rozwojowi Łodzi. "Ziemia obiecana" to historia kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców. Karol Borowiecki - Polak, syn ziemianina, Moryc Welt - Żyd i Niemiec Maks Baum decydują się założyć w Łodzi fabrykę włókienniczą. Walczą o jej budowę i egzystencję, pokonują piętrzące się trudności. Karol musi sprzedać rodzinny majątek. Nieubezpieczona fabryka zostaje spalona na polecenie innego przemysłowca, którego żona miała romans z Borowieckim. Po tym Karol decyduje się zerwać z narzeczoną Anką i wziąć ślub z córką niemieckiego fabrykanta, milionera. Za cenę rezygnacji ze swych ideałów i miłości zostaje wielkim łódzkim kapitalistą. "Ziemia obiecana" obsypana została nagrodami na festiwalach filmowych w Gdańsku, Chicago, Moskwie, Valladolid, Kartagenie i Łagowie, w roku 1975 otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia, w roku 1976 - nominację do Oscara.
Czas trwania: 163min. / 1974 / film fabularnyEmisja Ziemia obiecana miała miejsce:
Opis (streszczenie): Adaptacja powieści Władysława Reymonta była ogromnym przedsięwzięciem produkcyjnym i została zrealizowana w rekordowym tempie 77 dni zdjęciowych. Zdjęcia kręcono w kilkudziesięciu miejscach w Łodzi, pobliskich miasteczkach i na Śląsku, gdzie zachowały się fragmenty XIX - wiecznej zabudowy. Pod koniec XVIII wieku Łódź była małą wioską liczącą niespełna dwustu mieszkańców. W połowie następnego stulecia było ich już 20 tysięcy, pod koniec XIX wieku zaś aż trzysta tysięcy. Tak gwałtowny rozwój miasta jest trudny do wyobrażenia nawet dziś. Z całego kraju - z miasteczek, wiosek, ciągnęły do Łodzi tysiące ludzi w poszukiwaniu pracy, zarobku i lepszego życia. Na tej "ziemi obiecanej" nieliczni na nadludzkiej pracy tłumów zbijali majątki. Takie były początki kapitalistycznych przemian na ziemiach polskich, które doprowadziły do powstania przemysłu i robotniczych społeczności miejskich. Powieść Władysława Reymonta niezwykle obrazowo i barwnie oddaje dynamiczne i burzliwe przemiany społeczne towarzyszące gwałtownemu rozwojowi Łodzi. "Ziemia obiecana" to historia kariery trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców. Karol Borowiec - Polak, syn ziemianina, Moryc Welt - Żyd i Niemiec Maks Baum decydują się założyć w Łodzi fabrykę włókienniczą. Walczą o jej budowę i egzystencję, pokonują piętrzące się trudności. Karol musi sprzedać rodzinny majątek. Nieubezpieczona fabryka zostaje spalona na polecenie innego przemysłowca, którego żona miała romans z Borowieckim. Po tym Karol decyduje się zerwać z narzeczoną Anką i wziąć ślub z córką niemieckiego fabrykanta milionera. Za cenę rezygnacji ze swych ideałów i miłości, zostaje wielkim łódzkim kapitalistą. "Ziemia obiecana" obsypana została nagrodami na festiwalach filmowych w Gdańsku, Chicago, Moskwie, Valladolid, Kartagenie i Łagowie, w roku 1975 otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia, w roku 1976 - nominację do Oscara.
Opis (streszczenie): (N) Adaptacja powieści Władysława Reymonta była ogromnym przedsięwzięciem produkcyjnym i została zrealizowana w rekordowym tempie 77 dni zdjęciowych. Zdjęcia kręcono w kilkudziesięciu miejscach w Łodzi, pobliskich miasteczkach i na Śląsku.
Czas trwania: 162min. / Polska / 1974 / film fabularnyOpis (streszczenie): Słynna adaptacja powieści Władysława Reymonta w reżyserii Andrzeja Wajdy. Łódź, lata 80. XIX w. Miasto dynamicznie rozwija się, przyciągając rzesze ludzi karmiących się nadzieją na zdobycie pracy, marzących o karierze i fortunie. Trzej młodzi przyjaciele - Karol Borowiecki (Daniel Olbrychski), Maks Baum (Andrzej Seweryn) i Moryc Welt (Wojciech Pszoniak) - postanawiają założyć fabrykę tkanin. Droga do celu okazuje się trudna, naznaczona znamienną w skutki niechęcią łódzkich fabrykantów oraz pechowymi zdarzeniami. Drapieżna rewolucja przemysłowa weryfikuje młodzieńcze marzenia i ideały.
Czas trwania: 163min. / Polska / 1975 / dramatOpis (streszczenie): Młody inżynier Karol Borowiecki, podobnie jak jego przyjaciele, handlowiec Moryc Welt, i syn fabrykanta Maks Baum, marzą o założeniu własnej fabryki. Szczęśliwy przypadek pomaga im zdobyć potrzebny kapitał Trzej przyjaciele łączą siły, ale ich inicjatywa napotyka na zorganizowany opór środowiska fabrykantów, obawiających się konkurencji polskiej firmy. Przed wspólnikami piętrzą się problemy. Fabrykę udaje się dokończyć, jednak szczęście w końcu przestaje im sprzyjać…
Czas trwania: 162min. / Polska / 1975 / DramatOpis (streszczenie): Adaptacja powieści Władysława Reymonta. Film przedstawia kapitalistyczną Łódź z końca XIX w. Trzech zaprzyjaźnionych przemysłowców: Polak Karol Borowiecki, Niemiec Maks Baum i Żyd Moryc Welt, pragnie w Łodzi założyć fabrykę włókienniczą. Aby osiągnąć życiowy sukces, wyzbywają się młodzieńczych ideałów i przyjmują bezwzględne reguły świata, w którym najważniejszy jest pieniądz.
Czas trwania: 163min. / Polska / 1975 / fabularny, dramatFilm Ziemia obiecana z roku 1975.
Film Ziemia obiecana można obejrzeć w programie stacji:
Emisje filmu miały lub będą miały miejsce w: Kino Polska, Kino TV, Stopklatka TV, TVP1 HD, TVP2 HD, TVP HD, TVP Historia, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Seriale, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: